Atlas Okyanusu’na açılmasından dolayı büyük kaşiflerin öncü roller üstlendiği Portekiz bir zamanlar dünya imparatorluğu olarak nitelendiriliyordu. Portekiz güneş, yaşam sanatı ve tarihi zenginlikleri bir arada buluşturan çok güzel ve keyifli bir ülke. Bu seyahatte, sanatsal mirası ile hareketli başkent Lizbon’dan, şarabı ile tüm dünyanın tanıdığı Porto kentine ve Sintra, Fatima, Tomar, Batalha, Nazare, Obidos, Alentejo bölgesinin mücevheri Evora ve hayranlık uyandıran Douro Nehri Vadisi’ne kadar, Portekiz’in ihtişamlı mimarisini ve kendine özgü sanatını, olağanüstü doğal güzelliklerini, yaşam tarzını ve ruhunu keşfedebilirsiniz.

Atlas Okyanusu’na açılmasından dolayı büyük kaşiflerin öncü roller üstlendiği Portekiz bir zamanlar dünya imparatorluğu olarak nitelendiriliyordu. Portekiz güneş, yaşam sanatı ve tarihi zenginlikleri bir arada buluşturan çok güzel ve keyifli bir ülke. Bu seyahatte, sanatsal mirası ile hareketli başkent Lizbon’dan, şarabı ile tüm dünyanın tanıdığı Porto kentine ve Sintra, Fatima, Tomar, Batalha, Nazare, Obidos, Alentejo bölgesinin mücevheri Evora ve hayranlık uyandıran Douro Nehri Vadisi’ne kadar, Portekiz’in ihtişamlı mimarisini ve kendine özgü sanatını, olağanüstü doğal güzelliklerini, yaşam tarzını ve ruhunu keşfedebilirsiniz.

Tur Tarihleri : 1. 14.05.2017 - 21.05.2017
Fiyat : 1.945 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Baştan Başa Portekiz 
14 Mayıs - 21 Mayıs 2016

TURUN ÖZELLİKLERİ

Bu turun programı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Convento do Cristo Manastırı, Sintra, Alto Douro Vadisi, Porto, Batalha Manastırı ve Evora’yı içermekte;
Bu seyahati Türk Hava Yollarıyla yapmamız, direkt olarak Lizbon'a uçabilme imkanı tanıyor.
Tur programı sayesinde Portekiz’in en görkemli yerlerini keşfedebilme imkanı;
Yemekli tekne gezisi ile Douro nehrini keşfetme imkanı;
Geleneksel Portekiz fado müziğini yakından tanıma olanağı;
Uzun senelerden beri Portekiz'de yaşayan rehberimiz Nail Özkaplan'la Portekiz'i derinlemesine keşfedebilirsiniz.
Her zamanki gibi tüm yemek ve gezilerin programa dahil olduğu bir seyahat.

Tur Lideri: Nail ÖZKAPLAN 
 

TUR PROGRAMI

14 Mayıs - Cumartesi     İstanbul - Lizbon

Türk Hava Yolları ile saat 07:30'da hareketle 10:25'te Lizbon'a varış. Varışımızı takiben, büyük kaşiflerinin sayesinde muazzam bir liman olan ve büyük bir imparatorluğun merkezi olarak XVI. yüzyılda altın çağını yaşayan Lizbon'un keşfi. Tur esnasında: Şehrin ana arteri olan Avenida da Liberdade (özgürlük) caddesi; siyah beyaz mozaiklerle süslü yaya kaldırımları ile Rossio mahallesi; Praça da Figueira Meydanı; lüks mağazalarla dolu tarihî Baixa mahallesi ve ucundaki Tajo Nehri’ne açılan büyük Praça do Comercio Meydanı; denizcilerin denize açıldıkları eski Belem limanındaki Padrão dos Descobrimentos (keşifler) anıtı; bir Dünya Mirası olan Tajo'nun kıyısındaki Vasco de Gama'nın seferlerini anmak için inşa edilen zarif Torre de Belem Kulesi gezileri. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra bir Dünya Mirası olan Jeronimos Manastırı kilisesini ziyaret: XVI. yüzyılın başında, eski limanın girişinde yapılan Jeronimos Manastırı, büyük deniz maceralarını simgeleyen bezeme harikaları ile Manuel dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmakta. 1837’den beri tariflerini sır gibi saklayan Belem Pastahanesi’nde meşhur tatlı börekler eşliğinde kahve molasından sonra Marques de Pombal Meydanı üzerinde yer alan VII. Eduardo Parkı’nın tepesindeki terasta verilecek fotoğraf molasından sonra otele yerleşme. Praça do Comercio Meydanı’ndaki Populi restoranında akşam yemeği. Geceleme otelde.
 
 
15 Mayıs - Pazar     Lizbon -–Sintra -–Cabo da Roca - Cascais - Estoril

Sabah kahvaltısından sonra, taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Magrip havası taşıyan ve şehrin en eski mahallesi olan Alfama semtinin yürüyerek keşfi. Daha sonra romantik bir atmosfere sahip pitoresk Sintra kasabasına doğru yola devam. Ardından UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan kasabanın tarihî merkezinde yükselen Vila Ulusal Sarayı'nı ziyaret. Yüzyıllar boyunca yapılan ilavelerle büyütülerek Magrip, Gotik, Manuel ve Rönesans stillerinin ilginç bir senteziyle oluşturulmuş olan saray büyüleyici bir görüntü sergilemekte. Aralarında Portekiz tarzı Azulejo fayansların satıldığı güzel hediyelik dükkanların bulunduğu şehrin dar sokaklarını gezebilmek için serbest zaman. Rüstik bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Avrupa'nın en batı noktası olan Cabo de Roca Burnu’nun 140 metre yükseklikteki falezine varış ve kıyı yolunu takip ederek şirin bir balıkçı limanı olan Cascais'den geçtikten sonra Lizbonluların tatil beldesi olan Estoril üzerinden otele dönüş. Akşam yemeği şehrin en tipik ve gastronomik mekanlarından biri olan Ramiro restoranında deniz mahsulleri tadımı. Geceleme otelde.

16 Mayıs - Pazartesi     Lizbon –- Fatima -–Tomar - Belmonte

Sabah erkenden Lizbon'dan ayrılış. Şehre 125 kilometre uzaklıkta bulunan, Hristiyanlarca kutsal yer olarak kabul edilen Fatima kasabası gezisi: 13 Mayıs 1917 tarihinde üç köylü çocuk burada Meryem Ana'yı gördüklerini ve Meryem Ana'nın kendilerine altı ay boyunca, her ayın on üçünde görünerek üç sır verdiğini iddia ederler. Ardından Tomar şehrine yönelip UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde alınan Convento do Cristo Manastırı gezisi. Tapınak Şövalyeleri’nin Portekiz’deki üstadı Gualdim Pais tarafından 1160 yılında inşa edilmeye başlamış kale-manastır olup 1312’de tarikat fes edilmesine rağmen Portekiz Kralı Dinis kısa bir süre sonra aynı şövalyelerle İsa Tarikatı’nı (The Military Order of Christ) kurmuş ve tekrar Tomar’da kalmalarını sağlamıştır. (Portekiz’de tüm tarikatlar 1834 tarihinde feshedilmiştir). Öğle yemeği Tomar’da yerel bir restoranda. Öğleden sonra Tomar merkezinde keşif turu sırasında Portekiz’in en eski sinagogu görülecek yerler arasındadır. Tomar’dan ayrılış ve yine Tapınak Sövalyeleri’nin Tejo Nehri’ndeki bir adacık üzerinde inşa ettikleri Almourol Kalesi’nde fotoğraf molasından sonra Belmonte’ye yolculuk. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
17 Mayıs - Salı     Belmonte – Douro Nehri Vadisi - Porto
 
Sabah kahvaltısından sonra, Belmonte'nin keşfi. Brezilya’nın kaşifi olan Pedro Alvares Cabral’ın memleketi olan Belmonte’nin XII. yüzyıldan kalma kalesinden başlayıp, Orta Çağ’dan kalma dar sokaklara yayılmış mahalleleri olan tarihi merkezinde Yahudi Müzesi ziyaretiyle son bulacaktır. Kral 1. Manuel, 1496’da Portekiz’deki Yahudi ve Müslümanların ya Hristiyan olmaları ya da ülkeyi terk etmeleri için yaklaşık 11 aylık bir süre tanıyan fermanından sonra imkanı olanlar gitmiş, kalanlar ise vaftiz edilip asimile olmuşlardı. Yalnız Belmonte’deki Saklı Yahudi anlamına gelen “Cripto Judeu” olarak bilinen bir Yahudi topluluk, gizli bir şekilde dinlerini günümüze kadar muhafaza etmişlerdir. Belmonte’den ayrılıp Kuzey istikametine yaklaşık 100 km yolculuk. UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Alto Douro Şarap Bölgesi’ne varış ve Douro Nehri kıyısındaki şarap üreticisi Quinta da Pacheca’da öğle yemeği. Regua’dan saat 14:45 sularında tekneye biniş. Bu bölgenin tekneyle gezilen en güzel parkuruna Bagauste barajı komportasından çıkarak başlıyoruz. Tekne seyir halindeyken servis edilecek Porto şarabından sonra Pinhão’a saat 16:45 sularında varış. Otobüsümüz ile buluşma ve Porto istikametinde yolculuk. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği otele yürüme mesafesinde, Boavista Meydanı yakınlarında nezih bir restoran olan Casa Agricola’da. Geceleme otelde.
 
18 Mayıs  Çarşamba     Porto
 
Sabah kahvaltısından sonra şehrin önemli yapılarının gezisi: 1842’de inşa edilen Neo-klasik mimarî stilindeki görkemli Palacio de Bolsa Borsa Sarayı; içi altın yaldızlı ahşap oymalarıyla kaplı Gotik Igreja de Sao Francisco Kilisesi; inşaatı XII. yüzyılda başlayan ve Roman, Gotik ve Barok özelliklerini taşıyan Sé Katedrali... Gaia tarafında nehir kıyısında yer alan bir restoranda öğle yemeği. Douro Nehri vadisinin dik yamaçlarında dünyanın en meşhur şaraplarından biri olan Porto şarabı üretilmektedir. Vila Nova de Gaia'nın sayısız mahzeninde kentinin adını taşıyan bu şarabın en iyi örnekleri yıllandırılarak muhafaza edilmekte. Öğle yemeğinin ardından, Vila de Gaia gezisi ve mahzen ziyareti. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde alınan Porto'da şehir turuna devam: Meşhur Ponte Dom Luis I Köprüsü, Porto'nun modern ticaret ve iş merkezi olarak bilinen Boavista semti, Douro'nun Atlantik Okyanusu'na döküldüğü yerde eski bir balıkçı köyü olan güzel ve hareketli Foz mahallesi... Akşam yemeği Leça da Palmeira’da yer alan Mauritania Grill restoranda. Geceleme otelde.
 
 
19 Mayıs  Perşembe     Porto – Batalha – Nazaré – Óbidos - Lizbon
 
Sabah erken Porto'dan ayrılış. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra UNESCO'nun Dünya Mirası olarak seçtiği, XIV. yüzyılda inşa edilmiş Batalha Manastırı'na varış. Portekiz mimarisinin göz bebeği olan bu manastır, 1385'de I. João tarafından İspanyol kralına karşı yapılan savaşın adağı olarak gotik mimariyle yaptırılmıştır. Daha sonra, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan, kumsalıyla ünlü balıkçı köyü Nazare'de yerel bir restoranda öğle yemeği. Ünlü kaşif Vasco da Gama’nın büyük keşifler için denize açılmadan önce dua etmek için geldiği Nazare falezinin üst kısmına çıkıldığında kumsalın manzarasından etkilenmemek mümkün değildir. Ardından, Ortaçağ kraliçelerinin korumasıyla günümüze bakımlı olarak ulaşan Obidos kasabasına bir gezisi. XII. yüzyıldan beri surlarla çevrili olan bu kasaba araç trafiğine kapalı olup ziyaretçileri büyüleyerek kendine aşık etmektedir. Son olarak Lizbon'a yolculuk ve otele yerleşme. Akşam yemeği Rubro restoranında. Geceleme otelde.
 
20 Mayıs  Cuma     Lizbon – Évora – Azeitão – Lizbon
 
Otelde kahvaltıdan sonra, Avrupa´nın en uzun köprüsü olan Ponte Vasco da Gama’dan Tejo Nehri’nin güney kıyısına geçip Alentejo bölgesine yöneliyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda hala surları ayakta olan, Roma, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinin örneklerinin yürünerek gezileceği, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde alınan Evora şehrine varıyoruz. Tarihi merkezdeki araç trafiğine kapalı yollar üzerinde, 1559’da Cizvit Tarikatı’nın kurduğu Evora Üniversitesi, şehrin en yüksek kısmındaki meydanda bulunan Roma Tapınağı ve hemen arkasında Evora Katedrali'ni ziyaret ettikten sonra yerel bir restoranda öğle yemeği. Giraldo Meydanı’nda geçirilecek serbest zamanın ardından, son olarak St. Franscis Kilisesi bitişiğinde yer alan Capela dos Ossos - Kemikler Şapeli ziyareti. Akabinde bir meşe mantarı işleme atölyesine ufak bir gezi ve dönüş yolunda meşhur şarap üreticisi Quinta da Bacalhoa’da yöresel Azeitão peyniri tadımı için mola. Tejo Nehri’nin kuzey kıyısında kalan Lizbon’a 25 Nisan Köprüsü’nü kullanarak geçiş. Akşam yemeği, kader anlamına gelen ve saudade yani nostalji dolu, hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz fado müziğinin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz en seçkin restoranlarıdan biri olan O Faia'da. Geceleme otelde.
 
21 Mayıs  Cumartesi     Lizbon - İstanbul
 
Sabah, alış veriş ve şehir merkezinde son keşifler için transfer saatine kadar serbest zaman. Türk Hava Yolları ile saat 15:45'te hareketle 22:20'de İstanbul'a varış.
 
OTELLER
 
Lizbon : 3K Europa 4*
    
Porto: Hotel da Musica 4 3*
    
Guarda : Vanguarda Hotel 3*
    
Caldas da Rainha : Sana Silver Coast Hotel 4*
    
 
 
 

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi