TURUN ÖZELLİKLERİ

 

Meksika, Honduras, El Salvador ve Guatemala'nın en görülmeye değer yerlerini gezme imkanı verebilecek şekilde, çok kapsamlı hazırlanmış bir program.

Asfaltlanmış ve rahat yollarda konforlu bir otobüs ile seyahat.

Kara yoluyla Meksika'dan Guatemala, Honduras ve El Salvador'a geçiş; Meksika'dan Guatemala'ya sınırı belirleyen nehri tekne ile geçiş.

Konaklamalar Atitlan Gölü'nde üç diğer yerlerde ise dört ve beş yıldızlı, gerekli konfora haiz otellerde.

Tabii ki bu gezide de ilk akşam hariç tüm yemek ve geziler programa dahil. Yani her zamanki gibi hiçbir sürpriz extra harcama gerektirmeyen bir tur.

 

TURUN ÖZELLİKLERİ

 

Meksika, Honduras, El Salvador ve Guatemala'nın en görülmeye değer yerlerini gezme imkanı verebilecek şekilde, çok kapsamlı hazırlanmış bir program.

Asfaltlanmış ve rahat yollarda konforlu bir otobüs ile seyahat.

Kara yoluyla Meksika'dan Guatemala, Honduras ve El Salvador'a geçiş; Meksika'dan Guatemala'ya sınırı belirleyen nehri tekne ile geçiş.

Konaklamalar Atitlan Gölü'nde üç diğer yerlerde ise dört ve beş yıldızlı, gerekli konfora haiz otellerde.

Tabii ki bu gezide de ilk akşam hariç tüm yemek ve geziler programa dahil. Yani her zamanki gibi hiçbir sürpriz extra harcama gerektirmeyen bir tur.

 

Tur Tarihleri : 1. 21.01.2017 - 05.02.2017
Fiyat : 4.995 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

BU TURA KAYITLARIMIZ KAPANMIŞTIR!

Meksika & Honduras & El Salvador & Guatemala
21 Ocak – 05 Şubat 2017

 

 

Meso-Amerika, XV. ve XVI. yüzyıllarda İspanyollar tarafından sömürgeleştirilmeden olan Kolomb öncesi dönemin toplumları tarafından oluşturulan bölge ve kültür alanıdır. Bu Orta Amerika seyahatinde, çok renkli doğa ve insan manzaralarının yanı sıra Aztek, Olmek, Toltek, Zapotek, Mikstek ve Maya gibi Kolomb öncesi uygarlıklarının nefes kesen kalıntılarını, kolonyal şehirlerinin Barok hazinelerini ve Meksika, Honduras, El Salvador, Guatemala'nın olağanüstü tarihi zenginliklerini keşfedebilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış toplam dokuz büyüleyici yerin gezi programında olması, bu seyahatin kültürel zenginliğinin en büyük göstergesi. Mükemmel bir doğa, renk, koku, tat, müzik, gelenek, mistisizm, tarih, efsane dolu ve pek çok anlamda birbirini tamamlayan bu Orta Amerika’nın kuzeyindeki dört komşu ülkeyi en doğru şekilde gezebilmeniz için hazırlanmış bir seyahat programı...

 

Tur Lideri : Teoman CİMİT

 
TUR PROGRAMI

21 Ocak Cumartesi     İstanbul – Paris - Meksiko City

Air France Hava Yolları ile saat 06:25’te hareketle saat 09:05’te Paris’e ve oradan saat 13:30’da hareketle saat 18:40’da 2200 metre yükseklikte yer alan Meksika’nın başkenti Meksiko City’ye varış. Gelişte karşılama, özel tur aracımız ile şehrinin merkezinde yer alan otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme otelde.

 

22 Ocak Pazar     Meksiko City

Aztekler döneminde Ulu Tenochtitlan, İspanyol sömürgesi döneminde saygıdeğer ve asil emperyal şehir, gösterişli evleri ve yapılarının bolluğu ile de Saraylar şehri gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. Sabah, ilk olarak Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı’ndaki, ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı’nı ziyaret. Ardından, Chapultepec Parkı'nın girişinde bulunan ve Meso-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi’ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz Aztek Takvimi olarak bilinen dünyaca ünlü dairesel Güneş Taşıdır. Daha sonra, yüzen bahçeler olan chinampas'ların arasındaki kanallarda bir tekne gezisi yapmak üzere UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Xochimilco'ya hareket. Son derece renkli olan Trajineras adlı bir teknede, Mariachi orkestrası eşliğinde, geleneksel “Mixiote”lardan oluşan öğle yemeği. Öğleden sonra, Mexico City'nin güney-batısında bulunan Coyoacan a hareket ve 1958 yılında bir müzeye dönüştürülen acıların, umudun, umutsuzluğun ve direncin ressamı Frida Kahlo'nun evi La Casa Azul'u ziyaret. Fırtınalı bir evlilik yaşayan Diego Rivera ve Frida Kahlo çifti, yaşamlarını Frida Kahlo'nun çocukluğunu geçirdiği Mavi Ev'e yerleşerek sürdürmüşler. Akşam yemeği tipik bir restoranda. Geceleme otelde.


 

23 Ocak Pazartesi     Meksiko City – Teotihuacan – Meksiko City

Sabah, Mexico City'nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi merkezinin keşfine devam. Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı ve bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali gezileleri. Katolikler için önemli bir hac merkezi sayılan Guadalupe Bazilikası'nı gezdikten sonra, Meksiko City'den bir saat mesafede bulunan Teotihuacan'a hareket. Burada volkanik kökenli bir cam türü olan obsidyen taşı atölyesi ve galerisini ziyaret. Ardından, Meksika’nın başta gelen içkileri olan Tequila ve Pulque degüstasyonu. Meksika'nın ulusal içkisi sayılan Tequila, bir kaktüs türü olan agave’ın öz suyunun önce mayalandırılıp sonra iki kez damıtılması ile üretilmekte. Pulque ise oldukça geleneksel bir içki. Biraya benzeyen pulque, agave meyvesinin fermente edilmesiyle elde edilmekte. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. Tanrıların Yeri anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya'nın en eski şehri olup Kolomb öncesi Mezo-Amerika'nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan'ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi'ni; Ölüler Yolu'nu; büyük Tanrı Tüylü Yılan’a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağını; Kelebekler Sarayını görebilirsiniz. Gezinin ardından Mexico City'ye dönüş. Akşamüstü otele dönmeden önce, geleneksel kıyafetleri ile Mariachi sokak müzisyenlerinin toplandıkları Garibaldi Meydanı'nda gezinti. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.


 

24 Ocak Salı     Meksiko City – Tuxtla Gutierrez – Sumidero Kanyonu – San Cristobal de las Casas

Sabah, hava limanına transfer ve 1 saat 25 dakikalık bir uçuşla Chiapas eyaletinin başkenti Tuxtla Gutierrez'e varış. Buradan özel tur otobüsü ile Sumidero Kanyonu'na doğru yola çıkış. 25 kilometre uzunluğundaki kıyılarında küçük timsahlar görülebilen ve falezlerinin yer yer 1000 metreyi bulduğu Sumidero, Meksika'nın en etkileyici kanyonudur. Chiapa de Corzo’da yerel bir lokantada öğle yemeğinden sonra, o muhteşem doğayı seyredebileceğiniz yemyeşil suların üzerinde tekne gezisi. Ardından, yüksek topraklardaki Jovel Vadisi'nde 2100 metrede bulunan San Cristobal de las Casas'a doğru yola devam. 1528’de erken sömürge döneminde kurulan ve Chiapas eyaletinin eski başkenti San Cristobal tek katlı evleri, parke taşlı sokakları, kiliseleri, kemeraltlarıyla kolonyal mimarinin en güzel örneklerindendir. Şirin şehir, ismini yerli haklarını ilk savunan Indios’ların babası piskopos Bartolome de la Casas'a borçlu. San Cristobal'e varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelde.


 

25 Ocak Çarşamba     San Cristobal de las Casas

Sabah, yürüyerek eyaletin kültürel başkentinin keşfi. İlk olarak sebzeler, çiçekler ve köylülerin rengarenk giysileri ile büyük bir renk cümbüşü sergiledikleri, Meksika'nın en güzel pazarlarından biri olan San Cristobal pazarı gezisi. Daha sonra, barok stilindeki güzel Santo Domingo Kilisesi'ni görebileceğiniz tarihi merkezinin harika sokaklarında keyifli bir gezinti. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, San Cristobal yakınlarındaki San Juan Chamula köyüne hareket. Tzotzil Maya yerlilerin yaşadığı köyün kilisesi son derece ilginç. Zemini çam yaprakları ile kaplı loş ışıklı kilisede Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ayinler yapılmakta, şaşırtıcı yöntemlerle kötü ruhlar kovulmakta. Kilise gezisinin ardından, bu yemyeşil vadideki son derece renkli bir başka Tzotzil köyü olan Zinacantan'ı gezerek San Cristobal'a dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.


 

26 Ocak Perşembe     San Cristobal de las Casas – Palenque

Kahvaltının ardından, Maya uygarlığının en önemli antik kentlerinden biri olan Palenque'ye doğru yola çıkış. Öğle yemeği için Palenque’ye varış. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış harikulade bir Maya antik kenti olan Palenque’nin keşfi için hareket. “Nahuatl” yerli dilinde Quetzal Dağı olarak bilinen Tumbala Dağları'nın eteklerindeki tropikal ormanların arasından fışkıran Palenque harabeleri şüphesiz dünyanın en etkileyici ören yerlerinden birini oluşturmakta. Bu antik kent, Meksika ve Orta Amerika’da ki Maya klasik döneminin en zarif mimari, heykeltıraşlık ve kabartma örneklerini barındırmakta. Palenque, VII. yüzyılda 68 sene hüküm süren kent-devletin en büyük hükümdarı Pacal döneminde altın çağını yaşamış. Çok sayıda yapının arasında Büyük Saray, Kral Pakal'ın mezarının çıkarıldığı Yazıtlı Tapınak-Piramit, Güneş Tapınağı en görkemli olanlardır. Antik kentin yakınlarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.


 

27 Ocak Cuma     Palenque - Bonampak - Corozal - Bethel - (Guatemala) Flores

Sabah Palenque’den ayrılarak, erken klasik döneme ait küçük Maya kenti Bonampak'a hareket. Orta Amerika'nın nemli tropikal iklimi nedeniyle, Maya yapılarını bezeyen pek az sayıda duvar resmi günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş. Bonampak, Maya resim sanatının en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden bazılarını barındırmakta. Yan yana üç odadan oluşan ve resimler tapınağı anlamına gelen Templo de las Pinturas'ın duvar ve tavanları çok güzel renkli fresklerle bezenmiş. Gezinin ardından, Meksika-Guatemala sınırına doğru hareket. Corozal'da öğle yemeğinin ve sınır işlemlerinin ardından bu bölgede, iki ülke arasındaki sınırı oluşturan ve Mayalar tarafından kutsal kabul edilen Rio Usumacinta Nehri'ni tekne ile geçiş. Bethel'e varış ve sınır işlemlerini takiben karşılama. Flores'e doğru hareket. Akşamüstü Peten Itza Gölü'ne bağlı Petenchel Lagünü'nün özel bir ekolojik rezervinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.


 

28 Ocak Cumartesi     Flores - Tikal - Rio Dulce - Livingstone

Kahvaltıdan sonra, yağmur ormanlarındaki Peten bölgesinde yer alan ve UNESCO tarafından hem Dünya Kültür Mirası hem de Dünya Doğa Mirası Listesi’ne alınmış olan Tikal Ulusal Parkı'na varış. “Ah-Cacao”gibi büyük krallar, Sesler Krallığı Tikal'le birlikte Maya tarihinin önemli bir safhasını oluşturmuşlar. Kuruluşu M.Ö. VI. yüzyıla dayanan antik kent-devleti, altın çağını M.S. 600 ile 900 yılları arasında yaşamış. Tikal matematik, astronomi ve sanat konularında döneminin en gelişkin merkezlerinden biriydi. Tikal ören yeri saray, tapınak-piramit, tören platformu, adak taşı, top oyun sahası, teras, stel, yol ve buhar hamamı gibi 3.000 civarında yapıdan oluşmakta. Tropikal ormanda kuşların ve maymunların sesi eşliğinde yürüyerek Plaza Mayor Meydanı, Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, yüksekliği 64 metreye ulaşan Orta-Amerika'nın en yüksek piramidi “Çift Başlı Yılan” Tapınağı, Kayıp Dünya Piramidi gibi Tikal'in gün ışığına çıkarılmış en önemli anıtlarının keşfi. Gezinin ardından, Guatemala'nın en büyük gölü olan Izabal Gölü’ne doğru hareket hareket. Yol üzerindeki yerel bir restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra, tatlı nehir anlamına gelen Rio Dulce üzerindeki Rio Dulce şehrine varış tekneyle Livinstone'a hareket. Akşamüstü, Karayip Denizi'ne dökülen Rio Dulce'nin ağzındaki otelimize yerleşme. Yerli Garifuna dansları eşliğinde akşam yemeği. Geceleme otelde.


 

29 Ocak Pazar     Livingstone - Rio Dulce – Quirigua - Copan (Honduras)

Garifuna köyünü gezdikten sonra, Rio Dulce’ye geri dönerek, Honduras Körfezi'ne açılan Rio Dulce Nehri'nin ağzındaki Izabal Gölü'nde tekne gezisi. Bu gezide mangrovlarla kaplı nehrin küçük kollarını, kuş adasını ve Conquistador’ların korsanlara karşı inşa ettikleri San Felipe Kalesi’ni keşfedebilirsiniz. Rio Dulce'den Guatemala'nın güneyine doğru yola çıkış. Yol üzerindeki yerel bir restoranda öğle yemeği. Ardından, Honduras sınırına yakın Motagua vadisine otobüsle hareket ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Quirigua arkeolojik parkını ziyaret. Maya uygarlığının klasik döneminin en küçük başkentlerinden biri olan Quirigua, stratejik konumu ile Mayalar tarafından büyük rağbet gören yeşim ve obsidyen maden yataklarını işletip, Motagua Nehri'nde yapılan yeşim ve obsidyen ticareti yolunu kontrol etmekteydi. Antik kentin harabelerinin arasında, kumtaşından yapılmış ve Maya medeniyetinin tarihi için önemli bir kaynak teşkil eden muhteşem anıtlar, hayvan şeklinde yontulmuş taşlar ve takvimlerin yanı sıra Maya dünyasının en büyük dikilitaşlarını görebilirsiniz. Geziden sonra, Honduras sınırına doğru yola devam. Sınır işlemlerinin ardından Copan Vadisi’ne hareket. Copan kasabasına varış ve arkeolojik sit alanına yakın çok güzel bir konumda bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.


 

30 Ocak Pazartesi     Copan – San Salvador (El Salvador)

Sabah, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Copan Arkeolojik Parkı'nı ziyaret. Maya uygarlığının klasik döneminin en önemli başkentlerinden biri olan Copan muhteşem heykel ve kabartmaları ile sanatsal bakımdan tüm Maya dünyasının en gelişmiş ve en gösterişli kenti olarak tanınıyordu. Copan aynı zamanda Maya astronominin doruğa ulaştığı merkezdir. Yağmur ormanın içindeki antik kentin harabelerinin keşfinin ardından, heykel müzesini ziyaret. Orta Amerika’nın en dağlık ülkesi olan Honduras’ın, büyük bölümü kuzeybatıdan güneydoğuya uzanan dağ silsileleriyle kaplıdır. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Honduras’ın güneybatısında yolculuk ederek El Salvador sınırına doğru hareket. Sınır işlemlerinin ardından, Pan American Karayolu'nun üzerindeki başkente doğru yola devam. “Kurtarıcı İsa” anlamına gelen El Salvador Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen nüfusun en yoğun olduğu ülke özelliğine sahip olup, ayrıca bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir. İsa Peygamber’e atfen verilen ülke’nin ismi İspanyolca “Kurtarıcı” anlamına gelmekte. Guatemala Valisi İspanyol Pedro de Alvarado tarafından 1524 yılında keşfedilen El Salvador, Orta ve Güney Amerika’daki birçok ülke gibi 300 sene boyunca İspanyol sömürgesi altında yaşamış ve 1823 yılında girdiği Orta Amerika Federasyonun 1840'ta dağılmasından sonra 1841'de bağımsızlığını ilan etmiş. 1980'li yıllarda sağ ve sol güçler (gerilla örgütleri ve siyasal partiler) arasında çatışmalarına sahne olan ülkede, ABD’nin desteklediği El Salvador ordusu ve ana muhalefet partisi FMLN arasındaki iç savaş 12 yıl sürer ve kaotik dönem, Ocak 1992’de BM’nin gözlemciliğinde, Mexico City’de imzalanan barış anlaşmasıyla resmen sona erer. Akşamüstü San Salvador’a varışı takiben, iki gece geçirmek üzere Dünya Ticaret Merkezi’nin kulesi olan Torre de Futura Kulesi'nin karşısında yer alan, harika San Salvador Yanardağı manzaralı otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.


 

31 Ocak Salı     San Salvador – Joya de Ceren – Suchitoto – San Salvador

1834 - 1839 yılları arasında Orta Amerika Federasyon başkenti olan San Salvador panoramik şehir turu için hareket. Volkanik dağların arasında yer alan San Salvador’un tarihi merkezindeki Metropolitan Katedrali’nin bulunduğu ve Protesto Meydanı olarak anılan ana meydan, Palacio Nacional Ulusal Sarayı ve 1917 yılında resmi olarak açılmış Orta Amerika’nın en eski tiyatrosu Teatro Nacional’ı görebilirsiniz. Daha sonra, El Salvador’un tek UNESCO Dünya Mirası olan “Joya de Ceren” arkeolojik sit alanını keşfetmek üzere yola çıkış. M.S. VI. yüzyılda İlopango Volkanı’nın patlaması sonuncuda El Salvador’un şimdiki topraklarının orta ve batı kesimleri kalın kül katmanları altında gömüş. Terk edilen bölgede, kül tabakası bereketli toprağa dönüşünce, Joya de Ceren, çiftçilik ile ilgilenen bir yerleşim yeri olarak kurulmuş. Ancak çok geçmeden Loma Caldera’nın patlamasıyla yerleşim yok olmuş. Sit alanı, tahıl depolama siloları inşaatı sırasında 1976 yılında keşfedildi. Volkanik olayın sonunda, mimarinin ve eski sakinlerin eşyalarının orijinal konumlarındaki depolama şekli ile olağanüstü korunması dikkat çekicidir. El Salvador’un Pompei’si olarak anılan Joya de Ceren’in ziyaretinden sonra, ülkenin tamamen korunmuş tek sömürge kasabası olan harika Suchitoto gezisi. Ülkenin kültür başkenti, Arnavut kaldırımlı sokakları, Santa Lucía kilisesi ve sömürge binaları, hediyelik eşya dükkanları ve sanat galerileriyle kendine has bir atmosfere sahipdir. Buradan hareketle, Isla de los Pajaros adlı kuş adasının bulunduğu Suchitlan gölü’nde tekne gezisi. Akşamüstü San Salvador’daki otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme.


 

01 Şubat Çarşamba     San Salvador – Tazumal – La Ruta de las Flores – Guatemala City (Guatemala)

Maya Uygalığı El Salvador’a kadar hüküm sürmüş. Sabah, ülkenin batısında yer alan ve Chalchuapa büyük arkeolojik alanının bir parçası olan Tazumal antik kentine doğru yola çıkış. Tazumal El Salvador’da en önemli ve en iyi restore edilmiş Maya ören yeridir. Tazumal Quiche dilinde kurbanların yakıldığı yer anlamına gelmekte. En büyük gelişmesini M.S. 250-900 yılları arasındaki Klasik dönemde yaşayan Tazumal’da, en önemli yapı olan Büyük Piramid gibi törensel yapılarda dahil olmak üzere M.S. 100-1200 yıllardan kalma Maya kalıntılar mevcut. Gezinin ardından, meyve ağaçları, çiçek, kahve ve yemyeşil bitki örtüsü ile meşhur ve çiçekler yolu anlamına gelen “La Ruta de las Flores” te muhteşem manzaralar eşliğinde yolculuk ederek, bu yolu süsleyen 6 köyden Ahuachapan, Ataco ve Nahuizalco’nun keşfi. Zanaatkarlar köyü Nahuizalco yerli Pipils halkının son yerleşimlerinden biridir. El sanatları ve mobilya yapımında kullanılan hasır örücülüğü ile tanınmaktadır. Kahve yetiştiriciliği ve tekstil üretiminin yapıldığı Conception de Ataco eski bir kolonyal yerleşim ve dini merkez olup rengarenk duvar resimleriyle son derece ilginçtir. Kahve plantasyonları ile çevrili Ahuachapan ise Ruta de la Flores’in ucunda bulunmakta olup, iyi korunmuş sömürge mimarisiyle El Salvador’un en güzel şehirlerinden biridir. Öğle yemeği gezi esnasında yerel bir restoranda. Öğleden sonra, sınırı geçerek Panamerican yoluyla Guatemala’ya geri dönüş. Kısaca Guate olarak tanınan ülkenin modern başkent Guatemala City’ye varışı takiben Orta Amerika'nın en büyük kentinin tarihi merkezindeki Ulusal Sarayı, San José los Infantes Katedralini, Anayasa Meydanı’nı ve Merkez Parkı’nı görebileceğiniz panoramik şehir turu. Akşam yemeği ve geceleme otelde.


 

02 Şubat Perşembe     Guatemala City - Chichistenango – Atitlan – Panajachel

Sabah, Guatemala'nın güneybatısının dağlık bölgesinde, Chichicastenango kasabasına doğru yolculuğa devam. 2200 metre yükseklikte çam ağaçların ortasında yer alan Chichicastenango, yüzyıllar boyunca Guatemala'nın en büyük hazinelerinden birini gizlemiş. Guatemala'da yaşayan en büyük Maya topluluğu olan Quiche’lerin Popol Vuh adlı kutsal kitabı 1800’lerde Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesinde ortaya çıkarılıp İspanyolcaya tercüme edilmiş. Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ilginç ayinlerin yapıldığı bu kilisenin ziyareti. Chichicastenango aynı zamanda Orta Amerika'nın en büyük ve en renkli pazarlarından birine ev sahipliğini yapmakta. Pazarda yerli tekstil ürünlerinin yanı sıra el işleri, çanak çömlek, şifalı bitkiler, baharatlar, sebze, meyve ve diğer gıda ürünleri satılmakta. Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini satmak veya alışveriş yapmak için çok uzaklardan geldiği büyük pazar Perşembe ve Pazar günleri kurulmakta. Öğle yemeğinden sonra Atitlan Gölü'nün kenarındaki Panajachel'e doğru yola devam. Yükseklikleri 3000-3500 metre arası değişen San Pedro, Toliman ve Atitlan yanardağların ayaklarında yer alan 1500 metre yükseklikteki ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Atitlan Gölü'nün harika manzaralarını seyir. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.


 

03 Şubat Cuma     Panajachel – Atitlan Gölü – Antigua

Kahvaltıdan sonra, panoramik bir yoldan, Atitlan Gölü kıyısında tipik bir köy olan San Antonio Palopo'ya hareket. Gölde keyifli bir tekne gezisi. Gölün etrafındaki topraklarda yaşayan bir başka Maya topluluğu olan Zutuhiller'in Kolomb öncesi dönemde başkentleri olan Santiago Atitlan’ı ziyaret. Zutuhiller yeraltı dünyası tanrısı Maximon’a yaptıkları likör ve tütün adakları ile ünlüler. Gezinin ardından otobüsle UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan 1500 metre yükseklikteki kolonyal Antigua şehrine doğru yola çıkış. Guatemala, dünyanın en kaliteli Arabica cinsi kahve üreticileri arasında yer almakta. San Juan La Laguna’da, kahvenin tüm sırlarını öğrenebileceğiniz bir kahve plantasyonu ziyareti. Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika'nın en güzel kolonyal şehirlerinden biridir. XVI. yüzyılın başında kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 30 kilometre uzaklıktaki Guatemala City'ye taşınır. Büyüleyici Antigua şehrine varışı takiben tipik bir Antigua evinde öğle yemeği. Ardından, adeta bir açık hava müzesini andıran ızgara planlı eski şehrin yürüyerek keşfi: Barok mimarisinin birer mücevheri olan La Merced Kilisesi, San Francisco Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapıların gezisi. Daha sonra, otele yerleşme ve akşam yemeğine kadar serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.


 

04 Şubat Cumartesi     Antigua - Guatemala City - Meksiko – Paris

Sabah Antigua’da serbest zamanın ardından, Guatemala City’ye hareket. İlginç koleksiyonlar barındıran Guatemala Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından Guatemala City havalimanına transfer. Interjet Hava Yolları ile saat 15:55'te Meksiko City’ye ve oradan Air France Hava Yolları ile saat 21:10'da Paris’e hareket.


 

05 Şubat Pazar     Paris – İstanbul

Saat 14:25'te Paris’e ve saat 19:00'da Paris’ten hareketle 23:30’da İstanbul’a varış.

 
Oteller    
Meksika
Mexico City: Historico Central 4*
San Cristobal : Casa Mexicana Hotel 4*
Palenque: Chan Kah Hotel 4*
Guatemala
Flores: Casona del Lago 4*
Livingstone: Villa Caribe 4*
Panajachel : Posada de don Rodrigo Hotel 3*
Antigua : Posada de Don Rodrigo Hotel 4*
Guatemala City: Tikal Futura Hotel 5*
Honduras
Copan: Hotel Marina 4*
El Salvador
San Salvador: Crown Plaza 4*

Uçak Dahil Tur Ücretleri

İki kişilik odada kişi başı
4.995 USD (14.922,56 TL *)
Tek kişilik oda farkı
655 USD (1.956,81 TL *)
 

* Fiyat yayımlandığı 24.05.2016 tarihinde geçerlidir.

Rezervasyon şartları:

. Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir.
. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır.
. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.

 
 

Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Meksiko City/Tuxla Gutierrez; Guatemala City/Meksiko City/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 14. güne kadar 13 akşam yemeği;
 • 2. günden 15. güne kadar 14 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Yerel rehber ve şoför bahşişleri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havaalanı vergileri;
 • Seyahat sigorta paketi*.

Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Meksika vize ücreti;
 • Meksika çıkış vergisi (yaklaşık 30 $);
 • Honduras giriş/çıkış vergisi (yaklaşık 5 $);
 • Yurtdışı çıkış harcı.

*Zorunlu paket tur sorumluluk sigortası yaş limiti olmaksızın tüm seyahat ücretlerine dahildir. Ancak, Koptur özel seyahat sigortası 70 yaşına kadar olan yolcular için seyahat ücreti kapsamında olup, 70 yaş ve üzeri sigortalılara uygulanacak %100 ilave prim tur ücretinin kapsamı dışındadır. Prim miktarları aşağıda belirtimiş olup, bu ücretlerin seyahat tutarına artı olarak ilave edilmesi gerekmektedir. 

Kişi başı tur bedeli 1.000 € ile 2.000 € arası olan turlarda kişi başı +14,50 € 

Kişi başı tur bedeli 2.001 € ile 3.500 € arası olan turlarda kişi başı +20,00 € 

Kişi başı tur bedeli 3.501 € ile 5.500 € arası olan turlarda kişi başı +35,00 € 

Kişi başı tur bedeli 5.501 € ile 7.500 € arası olan turlarda kişi başı +50,00 €
 
 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi