Ekvator Çizgisi’nin üzerinde bulunan Uganda, uzun otsu bitkiler ve seyrek ağaçların bulunduğu savanalar, yağmur ormanları, yüksek dağlar, ışıl ışıl parlayan krater gölleri ve Afrika’nın en büyük gölünden oluşmuş. Hemen güneyinde yer alan, “bin tepe diyarı” olarak adlandırılan Ruanda ise Afrika’nın kalbinde küçük fakat olağanüstü güzel bir ülke. 70’li yıllarda karanlık bir diktatörlük döneminden geçen Uganda ve pek çok acıyı yaşamış olan ancak geçmişi geride bırakan Ruanda, yaban hayatının zengin olduğu iki ülkedir. Uganda ve Ruanda, büyük bir çeşitlilik içeren ekosistemleri, farklı kuşları, şempanzeleri ve dünyada maalesef sayıları gittikçe azalan gorilleri ile “jungle safari” gibi değişik bir safari tarzına ev sahipliği yapmaktalar. Kısacası Ruanda ve Uganda, Orta Afrika’da sıradışı seyahat deneyimi yaşamak isteyenler için özel bir yolculuk.

 

Ekvator Çizgisi’nin üzerinde bulunan Uganda, uzun otsu bitkiler ve seyrek ağaçların bulunduğu savanalar, yağmur ormanları, yüksek dağlar, ışıl ışıl parlayan krater gölleri ve Afrika’nın en büyük gölünden oluşmuş. Hemen güneyinde yer alan, “bin tepe diyarı” olarak adlandırılan Ruanda ise Afrika’nın kalbinde küçük fakat olağanüstü güzel bir ülke. 70’li yıllarda karanlık bir diktatörlük döneminden geçen Uganda ve pek çok acıyı yaşamış olan ancak geçmişi geride bırakan Ruanda, yaban hayatının zengin olduğu iki ülkedir. Uganda ve Ruanda, büyük bir çeşitlilik içeren ekosistemleri, farklı kuşları, şempanzeleri ve dünyada maalesef sayıları gittikçe azalan gorilleri ile “jungle safari” gibi değişik bir safari tarzına ev sahipliği yapmaktalar. Kısacası Ruanda ve Uganda, Orta Afrika’da sıradışı seyahat deneyimi yaşamak isteyenler için özel bir yolculuk.

Tur Tarihleri : 1. 30.08.2017 - 07.09.2017
Fiyat : 4.895 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Muhteşem Dağ Gorillerinin Peşinde
Uganda & Ruanda 

30 Ağustos – 07 Eylül 2017

Seyahatin bu mevsinde yapılmasının nedeni, Haziran-Eylül (ve Aralık-Mart) aralığının gorilleri görebilmek için en uygun aylar olması.

Yolculuk konforlu 4 çeker arazi araçlarıyla yapılacak. Araçların yukarıya doğru açılan tavanları, ayağa kalkarak çevreyi daha rahat görebilmeye imkan verirken, güneşe ve olası bir yağmura karşı koruma sağlamakta.

Goril Safari için Ruanda’yı seçmemizin nedeni, daha pahalı olmasına rağmen, gorillere ulaşımın genellikle daha kolay olmasından dolayı.

Gorilleri görebilmek için en fazla 8 kişilik gruplar halinde ormanda birkaç saat yürümeyi gerekebilmekte. Gorillere ailesine ulaşıldığında bu muhteşem ve sakin yaratıkları doğal ortamlarında bir saat izleyebilirsiniz.

Tur Lideri: Ayşe AKTUNALI 
Bu tura katılımcı sayısı 14 kişi ile sınırlıdır

TUR PROGRAMI

30 Ağustos – Çarşamba     İstanbul – Entebbe (Uganda)

Türk Hava Yolları ile saat 18:20’de Entebbe’ye hareket.

31 Ağustos – Perşembe     Entebbe – Kampala - Kibale

Saat 02:40’da Afrika’nın en büyük gölü olan Viktorya Gölü’nün kuzey kıyısında bulunan Entebbe’ye varış. Karşılamadan sonra havaalanı yakınlarında bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Birkaç saatlik bir dinlenmenin ve kahvaltının ardından, yaklaşık 45 dakika mesafedeki eski Buganda Krallığı’nın merkezi Kampala’ya hareket. Şehir 1890 yılında İngiliz Doğu Afrika Şirketi’nin merkezi olmuş. Uganda XIX. yüzyılın sonlarında İngilitere’nin sömürgesi olunca, Kampala 1905 yılına kadar sömürge yönetiminin merkezliği haline gelmiş. Ülkenin 1962 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra Kampala başkentlik vasfını korumuş. Şehir merkezi İngiliz kolonyal mimarisinin izlerini taşımakta. Günümüzde ülkenin idari, eğitim, kültür, ticaret ve sanayi merkezi olan Uganda’nın başkentinin keşfi. Gezi sırasında Kasubi'de bulunun UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Buganda Kralları’nın Mezarları’nı ziyaret. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Mubende-Fort Portal yolunu takip ederek değişik manzaralar eşliğinde Uganda’nın batısına doğru yolculuk. Akşamüstü Kibale Millı Parkı’nına yakın Nyinabulitwa Krater gölü manzaralı lodge’a yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

01 Eylül – Cuma     Kibale Milli Parkı - Queen Elizabeth Milli Parkı

Kahvaltının ardından, Kibale Milli Parkı’na hareket. Kibale Ormanı siyah-beyaz ve kırmızı kolobus maymunları, mavi maymun, babun ve şempanze dahil olmak üzere Afrika'daki en fazla primat türüne ev sahipliği yapmakta. Yerel rehber eşliğinde yürüyüş yaparak şempanzelerin izini süreceğiz. Şempanzeler, ziyaretçiler tarafından en çok rağbet gören primatlardır ama eğer şanslıysanız diğer primatları da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca yağmur ormanında yaşayan kuşları görebilir bitki türlerinin geleneksel kullanımı öğrenebilirsiniz. Öğle yemeğinin ardından, Ekvator Çizgisi’ni geçerek güneye doğru Queen Elizabeth Milli Parkı’na hareket. Rift Vadisi’nin batısından geçen yol güzergahında, hava açık olduğu takdirde, Ekvator’da yer almasına rağmen zirveleri buzullarla kaplı ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan “Ay Dağları” anlamındaki Rwenzori Dağları’nın güzel manzaralarını görebilirsiniz. Kasese kasabasından sonra krater bölgesinden geçerek Queen Elizabeth Milli Parkı’na giriş. Parkta safari yaparak Edward Gölü’ne hakim bir konumda bulunan lodge’umuza varış ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

02 Eylül – Cumartesi     Queen Elizabeth Milli Parkı

Queen Elizabeth Milli Parkı’nın, doğusunda George Gölü, batısında Edward Gölü ve kuzeyinde Rwenzori Dağları uzanmakta. 910 ila 1390 metre yükseklite yer alan milli park, geniş bir doğal ekosistem yelpazesi barındırmakta. UNESCO tarafından biyosfer rezervi ilan edilen Queen Elizabeth Milli Parkı, Uganda’nın en değerli yerlerinden birini oluşturmakta. Sabah, Uganda antilobu, Thompson ceylanı (gazal), dik dik ve impala gibi değişik antilop türlerini, arslan, sırtlan, bufalo, fil ve hatta leopar (ancak utangaç olduğu için nadir görülebilir) gibi hayvanları ve 500'ün üzerinde kuş türünü barındıran Queen Elizabeth Milli Parkı’nda safari. Nefis krater göllerini de göreceğimiz gezinin ardından lodge’a dönüş. Öğleden sonra, Edward ve George Gölleri’ni bağlayan Kazinga Boğazı’nda iki saatlik tekne gezisi. Boğaz, yoğun yaban hayatı ve kuş popülasyonu ile tanınmakta. Burada, çok sayıda suaygırı ve pelikan görebilirsiniz. Lodge’da dinlendikten sonra parkta geç vakitte son bir safarisi yapmak üzere hareket. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

03 Eylül - Pazar     Queen Elizabeth Milli Parkı - Ishasha – Bunyonyi

Sabah, Queen Elizabeth Milli Parkı’nın kuzeyden ayrılarak güneydoğusunda bulunan ve ağaçlara tırmanan arslanları ile meşhur Ishasha bölgesine hareket. Ishasha’da yaşayan aslanlar günün sıcak saatlerinde dinlenmek için ağaçların dallarının üstünde uzanırlar. Bu bölgede yapacağımız bir safarinin ardından Afrika’nın İsviçresi olarak anılan, teraslarla kaplı dağ yamaçlarının ortasındaki Kigezi Yüksek Topraklarında yaşayan yerli halkın günlük yaşamını yakından izleme imkanı. Akşamüstü, deniz seviyesinden 1962 metre yükseklikte bulunan, “küçük kuşların yeri” olarakta adlandırılan Bunyonyi Gölü’ne varış. Uganda’nın doğa harikalarından bir tanesi olan Bunyonyi Gölü barındırdığı yaklaşık 200 kuş türü ile adeta bir kuş cenneti. Bazıları çok karmaşık olan, değişik biçimdeki yuva inşa eden birçok çeşit dokumacı kuşu görünmekte. Kuş türleri arasında en çalışkan tür olarak bilinmekte. Göle tepeden bakan muhteşem bir yerde konuşlanmış, enfes manzaraları sunan lodge’umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

04 Eylül – Pazartesi     Bunyonyi - (Ruanda) Ruhengeri

Erken saatlerdeki ince sis perdesinin yarattığı büyülü manzaraya tanık olduktan sonra, yeşilin her tonu görebileceğiniz Bunyoni Gölü’nde bir tekne gezisi ile güne başlayacaksınız. Sularında suaygırı ve timsah olmadığı için Afrika'nın en güvenli göllerinden biridir. Bu gezide, göl üzerinde bulunan ve zengin bir kuş popülasyonunu barındıran adaları görebilirsiniz. Bunyonyi Gölü’nde irili ufaklı toplam 29 ada bulunmakta. Bu adalarda çok az yerleşim mevcut ancak “Ceza adası” alamına gelen Akampene gibi, bazı adaların ilginç bir hikayesi var. Gölün tepelerinde yaşayan Batwa etnik grubu ile tanışma imkanı. Yaşadıkları yağmur ormanlarını hızla tükettikleri için, yöneticiler, bu ormanları koruyup, milli parka dönüştürerek turizme açmak amacıyla, Afrika’nın kısa boylu insanları olan Pigmeler’i bu topraklardan uzaklaştırarak, köylere yerleştirip entegre edilmeye çalışmışlar: Sonuçun başarısı yoruma açık… Gezinin ardından Ruanda, Uganda ve Kongo sınırları arasındaki Mufumbiro volkanik sıradağların en güzel göründüğü noktalardan biri olan Kabale kasabasına hareket. Öğle yemeğinin ardından, buradaki Kisoro sınır kapısından Ruanda’ya geçiş. Ruanda, Uganda ve Kongo sınırlarının kesiştiği noktada bulunan ve Ruanda'nın en yüksek noktalarını oluşturan Virunga volkanik sıradağlarına doğru yola devam. Volcanoes Milli Parkı’nın girişine yakın olan Ruhengeri yakınlarındaki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Eylül - Salı     Volcanoes Milli Parkı – Goril safari

Uganda, Rwanda ve Kongo sınır bölgelerinde yaşayan dağ gorillerinin toplam nüfusu tahmini 800 kadardır. Ruanda’nın kuzey kesiminde bulunan ve 160 km² bir alanı kaplayan park Afrika'nın en eski milli parkıdır. Başlangıçta küçük bir alandan oluşan park kaçak avcılık sonucu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan dağ gorillerini korumak amacıyla kurulmuştu. 1929 yılında, Ruanda ve o zamanki adıyla Belçika Kongosu’nun sınırları içine alınan park Albert Milli Parkı adıyla, Belçika sömürge otoriteleri tarafından idare edilmişti. 1960'ların başlarında, Ruanda ve Kongo bağımsızlıklarını kazanınca bölünen park, 70’li yıllarda orijinal boyutuna oranla yarı yarıya küçülmüş. 1967 yılında, Kongo ormanlarında dağ Goriller hakkında araştırma yapan Amerikalı zoolog Dian Fossey güvensizlikten dolayı Ruanda’ya kaçmıştı. Araştırmacı, nesilleri nerdeyse tükenmek üzereyken yazdığı “Sisteki Goriller” adlı kitabıyla dağ gorillerini dünyaya tanıtmış ve Karisoke Goril Araştırma Merkezi’ni kurmuştu. UNESCO tarafından biyosfer rezervi ilan edilen Volcanoes Milli Parkı’nda, goril safarisi için parka girecek ziyaretçi sayısı sınırlandırılmış. Günde ancak 56 kişi izin alarak parka girebilmekte. Kahvaltıdan sonra, parkın yönetim merkezine hareket. Burada safari hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra, yerel rehberler eşliğinde safarinin başlangıç noktasına hareket ederek gorillerin izlerini sürmeye başlayacaksınız. O gün için size tahsis edilen goril ailesiyle buluşmak biraz zaman gerektirebilir. Goriller sürekli yer değiştikleri için tropikal dağlarda 2 ila 8 saat yürümeyi göze almak gerekebilir ancak iz sürücü rehberler, tecrübeleri sayesinde, bu süreyi kısa tutmaya gayret ediyorlar. Öğle yemeği piknik şeklinde. Akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

06 Eylül – Çarşamba     Ruhengeri – Kigali – Entebbe - Istanbul

Sabah, Volcanoes Milli Parkı’ndan ayrılmadan önce, bölge halkının geleneksel yaşam tarzları ile dansları, şarkıları hakkında bilgi alabileceğiniz bir kültür köyünü ziyaret. Daha sonra, düz arazi ya da ovanın pek bulunmadığı engebeli ve yemyeşil olan bu ülkenin güzel manzaralarını keşfederek Kigali’ye doğru yola çıkış. Öğle saatlerinde Ruanda’nın başkentine varış. Öğle yemeğinin ardından, şehir turu için hareket. Tur sırasında, ziyaretçileri derinden etkileyen, 1994’te meydana gelen Ruanda Soykırımı Müzesi’ni ziyaret. Ruanda, 1994 yılında dünya tarihinin en acımasız soykırım vakalarından birine tanıklık etti. Ülkede yaşayan Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve Avrupa ülkeleri ile A.B.D tarafından da dolaylı olarak desteklenen bu iç savaşta yaklaşık 1 milyon Tutsi ve ılımlı Hutu can verdi. Belçika hükümeti, o günlerdeki politik çıkarları gereği, Tutsi ve Hutuların ortak olan dil-gelenek-etnik geçmişlerini ve kültürlerini yok sayarak yapay bir ırksal ayrımcılığı körükledi. Azınlık olan Tutsiler, çok daha iyi yaşam şartlarına ve işlere kavuştu. Hatta daha sonra Hutular eğitimsel ve sosyal olanaklardan tamamen mahrum bırakıldılar. 6 Nisan 1994'te katliam radyoda yapılan anonslarla başladı. O gün, bir Hutu olan Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağı düşürüldü. Ülkede yaşanan kaostan faydalanan Interahamwe üyeleri ellerindeki listelere bakarak, eğitimli Tutsi ve ılımlı Hutular başta olmak üzere kıyıma başladılar. Gezinin sonunda, akşamüstü, Ruanda Katliamı sırasında birçok insanın hayatını kurtarmasından dolayı uluslararası ün kazanan ve “Ruanda Oteli” filmine konu olan Hôtel des Mille Collines’e varış. Otelin panoramik restoranında veda akşam yemeğinin ardından, havalimanına transfer.

07 Eylül – Perşembe     Entebbe - Istanbul

Türk Hava Yolları ile saat 00:40’ta hareketle saat 10:00’da istanbul’a varış.

OTELLER

Uganda

Entebbe: Lake Victoria Hotel 4*

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/LakeVictoria-1.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/LakeVictoria-2.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/LakeVictoria-3.jpg

Kibale: Crater Lodge

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Crater-1.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Crater-2.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Crater-3.jpg

Queen Elizabeth Milli Parkı: Mweya Safari Lodge

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/MweyaSafari-1.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/MweyaSafari-2.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/MweyaSafari-3.jpg

Bunyonyi : Arcadia Cottages

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Arcadia-1.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Arcadia-2.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/Arcadia-3.jpg

Ruanda

Ruhengeri : Five Volcanoes Boutique Hotel

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/FiveVolcanoes-1.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/FiveVolcanoes-2.jpg  http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/uganda/FiveVolcanoes-3.jpg

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi