Tur Tarihleri : 1. 26.08.2017 - 05.09.2017
Fiyat : 2.535 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Sri Lanka 
26 Ağustos - 05 Eylül 2017

 

Kendine özgü geleneklerini korumayı başarmış Sri Lanka’nın en güzel yörelerini ve en önemli ören yerlerini keşfedeceğiniz rahat bir seyahat programı.
Seyahat programı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Dambulla mağara mabetleri, Polonnaruwa, Sigiriya ve Anuradhapura antik kentleri, kutsal Kandy şehri, Galle Kalesi'ni içermekte;
Kandy’de geleneksel dans gösterisi;
Pinnawela Fil Yetimhanesi gezisi;
Bir çay üretim fabrikası ziyareti;
Konaklamalar özel konumlu 5 yıldızlı otellerde;
Beruwela’da da, Hint Okyanusu’nun kıyısında yolculuğun yorgunluğunu atabileceğiniz tam bir gün dinlenme;
Bütün yemeklerin dahil olduğu bu turda Sri Lanka klasik mutfağının bol baharatlı lezzetlerinin yanı sıra otellerde dünya mutfağının lezzetleri de yer almakta.
 
Tur Lideri: Teoman CİMİT 

Bu tura katılımcı sayısı 18 kişi ile sınırlıdır

 
TUR PROGRAMI
26 Ağustos Cumartesi     İstanbul – Kolombo
Atatürk Havalimanında buluşma.
 
27 Ağustos Pazar     İstanbul – Kolombo – Negombo
Saat 02:00’de Türk Hava Yolları ile Kolombo’ya hareket. Saat 15:05’te Sri Lanka’nın giriş kapısı olan başkent Kolombo’nun kuzeyindeki Bandaranayke havaalanına varış ve karşılama. Ardından, yaklaşık yarım saat mesafede bulunan Negombo’daki otelimize transfer ve yerleşme. Okyanus kenarında, Palmiye ormanı ve göl ile çevrili olan sakin bir konumda bulunan otelde uçak yolculuğunun yorgunluğunu atabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
28 Ağustos Pazartesi     Negombo - Anuradhapura - Mihinthale - Habarana
Kahvaltının ardından, küçük kalesi, kilisesi ve kanalı ile Hollanda mimarisine sahip Negombo’da kısa bir tur yaptıktan ve meşhur balık pazarını keşfettikten sonra, Anuradhapura, Polonnaruwa ve Kandy ile sınırlı, adanın iç kesimlerindeki kültürel üçgeni keşfetmek üzere yola çıkış. Yaklaşık üç saatlik bir yolculuktan sonra seyahatin en kuzey noktası olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan kutsal şehir Anuradhapura’ya varış. Öğle yemeğinden sonra Anuradhapura’nın keşfi. Anuradhapura, MÖ III. yüzyılda, aydınlanma ağacı olarak kabul edilen Bodhi Ağacı fidanı'nın, bir Budist rahibe tarikatı kurucusu olan Sanghamitta isimli rahibe tarafından, Budizmi yaymak amacıyla buraya getirilmesiyle önem kazanır. M.Ö. III.- M.S. X. yüzyıllar arasında Sri Lanka’nın ilk dinî ve siyasi başkenti olan Anuradhapura, adada en uzun süre başkentlik yapan kent ünvanına sahibdir. 993 yılındaki istiladan sonra terk edilen başkent, yüzyıllar boyunca cangıl ormanın içinde gizli kalmış. Anuradhapura, XIX. yüzyılda İngilizler tarafından yeniden keşfedilince yeniden bir hac yerine dönüşür. Bodhi Ağacı ve antik kalıntılar gezisinin ardından, Anuradhapura yakınında bulunan ve Sri Lanka’da Budizm inancının tanındığı ilk yer olan Mihintale'nin keşfi. M.Ö. 247 yılında, Kral Devanampiya Tissa Mihintale Tepesi'nde avdayken büyük Hintli Budist imparator Ashoka’nın oğlu Mahinda ile karşılaşır. Mahinda kralın bilgeliği test edip iyi bir mürit olacağını düşünerek krala hızla din görüşünü değiştirttirir. Bundan dolayı Mihintale Sri Lanka Budizmi'nin beşiği olarak tanınır. Bir haç yeri olan ve birçok dini mabeti, manastırı ve mağarası bulunan Mihintale Kayası'nın tepesine ulaşmak için 1840 basamaklı merdivenleri tırmanmak gerekmekte. Gezinin ardından Habarana’ya transfer ve iki gece geçirmek üzere muhteşem bir doğanın içinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
29 Ağustos Salı     Habarana - Sigiriya - Polonnaruwa - Habarana
Kahvaltının ardından, adanın eşsiz harikası, “Gökteki Kale” olarak da nitelendirilen meşhur Sigiriya’yı keşfetmek üzere hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan eski saray kompleksi “Aslan Kayası” ismiyle de anılmakta. İki büyük aslan pençesi arasından yükselen merdiveni kullanarak eski kraliyet kalesi’nin kalıntılarının bulunduğu ve nefes kesen orman ile vadi manzarasına hakim Sigiriya Kalesi’nin tepesine çıkış. Tırmanışın ortalarına doğru, bir galeride 1600 yıllık kadın figürlü zarif duvar resimleri görebilirsiniz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, XI.-XIII. yüzyıllar arasında Sri Lanka‘ya başkentlik yapmış olan Polonnaruwaya hareket. 993’teki Anuradhapura'nın tahribatından sonra eskiden geçici bir kraliyet meskeni olan Polonnaruwa yeni başkent olur. XII. Yüzyılda altın çağını yaşayan kentte Kral Parakramabahu I. üç duvarla çevrilmiş, saraylar ve tapınaklar barındıran muhteşem bir bahçe-şehir yaptırır. Polonnaruwa, alışılmadık boyutları ve yapılarının doğa ile uyumları nedeniyle, Sri lanka’da olağanüstü bir antik kent örneğidir. Ülkedeki en değerli Buda heykellerinden biri olan 14 metrelik Yatan Buda’yı burada da görebilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi Polonnaruwaya gezisinden sonra, Habarana’daki otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
30 Ağustos Çarşamba     Habarana – Dambulla – Matale – Pinnawela - Kandy
Kahvaltının ardından, Dambulla’ya hareket. Yol üzerinde, egzotik sebze ve meyvelerin satıldığı renkli bir pazarda mola. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Dambulla’ya varış. 160 metre yükseklikteki devasa bir kayanın içinde oyulmuş beş mabedi ile Sri Lanka’nın en büyük, en iyi korunmuş mağara tapınak kompleksi olan Dambulla, “Altın Tapınak” olarak da andlandırılmakta. Anuradhapura’dan uzak, mağaralarda 14 yılını sürgünde geçiren Kral Walagamba tekrar tahtı ele geçirince, buraya adanın en görkemli kaya tapınaklarını yaptırmış. Dambulla Mağaraları 22 yüzyıldır Budistler için bir kutsal hac yeridir. Gezinin ardından, ülkenin en iyi baharatlarının üretildiği Matale’ye doğru yola devam. Matale’ye varmadan önce, Sri Lanka'nın çok eski sanatlarından olan “Batik” için kullanılan kumaşların boyama tekniğini öğrenebileceğiniz bir atölye gezisi. Matale’de öğle yemeğinden sonra, tarçın, kakule, karabiber, kimyon, vanilya, karanfil gibi çeşitli baharatların, fıstıkların ve ayurvedik bitkilerin yetiştirildiği bir baharat bahçesi ziyareti. Akabinde fil yetimhanesi ile tanınan Pinnawela’ya doğru yolculuk. 1975 yılında kurulan ve dünyada tek olan bu Fil Koruma ve Eğitim Merkezi nde, yerli ve yabancı fil uzmanlarının yardımıyla nesli tükenmekte olan fillerin yetiştirilmesi programı geliştirdi. Gezinin ardından, Sri Lanka’nın ikinci büyük şehri ve Yüksek Topraklar’ın başkenti Kandy’ye hareket. Akşamüstü, adanın kalbinde dağlarla çevrili bir alanda bulunan Kandy’ye varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
31 Ağustos Perşembe     Kandy
 
Mahaweli Nehri üzerinde ve son kral Sri Wickrama Rajasinha tarafından 1807 yılında inşa edilmiş yapay bir gölün kıyısında bulunan Kandy'nin adı, tepe anlamına gelen ve Singala dilinde bir kelime olan “Kanda” dan gelir. 1480 yılında kurulduğunda şehir, “Kanda Uda Pas Rata” yani “beş tepe üzerindeki saray” olarak biliniyordu. 1592 yılında Kandy Singala kralların başkenti olur. Krallar, Portekizliler’in ve Hollandalılar’ın geçici işgal dönemi hariç, 1815 yılında, Avrupa’nın sömürge yönetimi döneminde İngilizlerin Sri Wickrama Rajasinha’yı devirmelerine kadar bağımsızlıklarını muhafaza edebilirler. XIII. ya da XIV. yüzyıldan itibaren Kandy, Budizm’in iki büyük mezhebi olan Mahayana ve Theravada'nın merkezi olur. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Kandy şehir turu esnasında, “puja” ayinlerinin yer aldığı saatlerde, ülkenin en kutsal mabetlerinden biri olan “Sri Dalada Maligawa” yani “diş tapınağı” nın gezisi. İnanışa göre, Buda’nın cesedi yakıldıktan sonra sol üst köpek dişi saklanmış. Kutsal emanet, Hindistan'da babasının krallığını kuşatan Hindu ordularından kaçan Orissalı Prenses Hemamali’nin saçında gizlenerek, 313 yılında Sri Lanka’ya kaçırılmış ve burada gizlenmiş. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Sri Lanka’nın kültür, sanat ve el sanatları merkezi olan Kandy, 300 yıl süren sömürge döneminde, geleneksel sanatlarını şehrin elitinin himayesinde koruyabilmiş. Öğleden sonra, çarşı bölgesi, Sanat ve el sanatları merkezi gezileri. Serbest zamanın ardından Sri Lanka’nın çeşitli dansların sergilendiği kültürel şovun izlemesi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
01 Eylül Cuma     Kandy – Numara Eliya – Beruwela
Kahvaltının ardından, Yüksek Topraklar’da seyahat ederek Sri Lanka'nın en önemli çay üretim merkezi olan Nuwara Eliya şehrine doğru yola çıkış. XIX. yüzyılın sonundan itibaren çayıyla anılan bir ülkeye dönüşmeye başlayan Seylan’da ilk deneysel çay bitkileri 1824 yılında Çin’den ve 1839 yılında Assam’dan getirilmiş. Kahvesiyle meşhur ülkede, 1870’lerde “hemileia vastatrix” adlı bir mantar hastalığından dolayı kahve ağaçlarının neredeyse tümü tahrip olunca ticari çay üretimi yavaş yavaş başlamış. Nesillerden beri “Ceylon Tea” Sri Lanka ekonomisinin belkemiğini oluşturarak, ülkenin kaderi için önemli bir rol oynamış. Bugün Çin, Hindistan, ve Kenya’dan sonra çay üretiminde dünyanın dördüncü büyük ülkesidir. 2000 metre yükseklikte yer alan Nuwara Eliya bölgesi, Sri Lanka'da en önemli çay üretim merkezi olup en kaliteli çayları yetiştirilmekte. Yol üzerinde bir çay plantasyonunda mola vererek, çay üretim fabrikası gezisi. Öğle yemeği için, serin ikliminin ve çevresindeki muhteşem doğanın sayesinde bir sayfiye yeri olan, Nuwara Eliya şehrine varış. Numara Eliya kırmızı telefon kulübeleri, golf sahası, Viktorya dönemi mimarisi binaları ile “Küçük İngiltere” olarak da adlandırılmakta. Şehir turunun ardından, adanın güneybatısına doğru yola devam. Akşam, Beruwela’ya varış ve masmavi Hint Okyanusu'nun nefes kesen manzarasına hakim, Hindistan cevizi ağaçları ve tropikal bahçeleriyle çevrili otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
02 Eylül Cumartesi     Beruwela
Otel aktivitelerinden, deniz ve güneşten yararlanmak ve seyahatin yorgunluğunu atmak için serbest gün. Beruwela, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, muhteşem manzaralı, upuzun bir kumsala sahip.
Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme otelde.
 

                                                                                      03 Eylül Pazar     Beruwela – Galle – Beruwela                                                                             Sabah, Beruwela’nın hemen güneyinde bulunan ve kendine özgü mangrov bitki örtüsünün görülebildiği Madu Nehri’nde Cinnamon Adası’na kadar bir tekne turu yapmak üzere otelden hareket. Gezi sırasında deniz kaplumbağası yetiştirme, koruma ve rehabilitasyon merkezini ziyaret. Akabinde, Beruwala’nin 70 kilometre güneyinde bulunan Galle şehrini keşfetmek üzere hareket. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, özel bir atmosfere sahip ve surlarla çevrili tarihi şehir, Sri Lanka’nın en iyi korunmuş sömürge kasabasıdır. XVI. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulan Galle, XVIII. yüzyılda kaleyi ve şehri genişleten Hollandalılar döneminde altın çağını yaşamış. Galle, Avrupa mimari tarzı ve Güney Asya gelenekleri arasındaki etkileşimi gösteren Güney ve Güney-Doğu Asya'da Avrupalılar tarafından inşa edilen müstahkem şehirlerin en iyi örneğidir. İngilizler’in XIX. yüzyılda Kolombo limanı geliştirmesine dek Galle Sri Lanka’nın en önemli limanıydı. Galle limanından hala kauçuk, çay, ip, hindistan cevizi yağı ve hindistan cevizi lifi ihraç edilmekte. Galle’de öğle yemeği, gezi ve serbest zamanının ardından, otelimize dönüş. Günün geri kalan zamanı serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

 

                                                                                   04 Eylül Pazartesi     Beruwela – Kolombo - İstanbul                                                                       Kahvaltının ardından, Beruwala’dan yaklaşık bir saat mesafede bulunan başkent Kolombo’yu keşfetmek üzere hareket. Son hızla eski evlerin yerini alan gökdelenlerleriyle, sömürge dönemlerinden kalma mimarisiyle, gelişmekte olan karmakarışık bir şehir olan Kolombo'da şehir turu: Hareketli ticari merkez; rezidensyel Cinnamon Bahçeleri; İngilizlerin eski idari merkezi ve askeri garnizonu olan “Fort”; Kolombo’nun ana pazarı olan meşhur Pettah mahallesi ve kuyumcuların bulunduğu “Sea Street”; karmaşık taş oymaları ile Hindu tapınağı ve Gangaramaya Budist tapınağı görülecek yerler arasında. Yerel bir restoranda öğle yemeğin’den sonra, son alış verişleri yapabilmeniz için serbest zaman. Ardından, havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 20:40’ta istanbul’a hareket.

 

                                                                                                           05 Eylül Salı     İstanbul                                                                                                             Saat 05:00’te İstanbul’a varış.

OTELLER

Negombo : Suriya Resort 5*

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Suriya1.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Suriya2.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Suriya3.jpg

 

Habarana : Cinnamon Lodge 5*

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Cinnamon1.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Cinnamon2.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Cinnamon3.jpg

 

Kandy : Earls Regency 5*

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Earls1.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Earls2.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/Earls3.jpg

 

Beruwala : Cinnamon Bey 5*

http://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/CinnamonBey1.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/CinnamonBey2.jpghttp://www.dunyaninrenkleri.com/Drtur/turlar/srilanka/CinnamonBey3.jpg

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi