Tur Tarihleri : 1. 11.11.2017 - 22.11.2017
Fiyat : 3.385 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.3097 TL, EURO : 6.0084TL

Küba
Karayipler'in İncisi 

11 Kasım – 22 Kasım 2017

Yeşil bir timsaha benzetilen Karayipler'in en büyük adası Küba Asya, Avrupa, Afrika ve yerli Kızılderili etkilerinin bir karışımından oluşan kültürü, kendine özgü ulusal bilinci ve dayanışma duygusu ile, Yeni Dünya'daki diğer İspanyol sömürgelerinden farklı bir ülke. Salsa müziğinin ritminde yaşayan ve adeta bir renk cümbüşü oluşturan bu ada, insana bulaşıcı bir yaşama sevinci aşılıyor...

Tur Lideri: Osman DÜLEK 

Bu tura katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır

TURUN ÖZELLİKLERİ

Adayı boydan boya katederek, Küba’nın değişik yüzlerini keşfetme imkanı.
Bu turun programı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mistik ve büyüleyici Havana şehrini, şaşırtıcı oluşumları ile Vinales Vadisi'ni, Cienfuegos’un tarihi merkezini, Karayipler’in müze şehri Trinidad'ı ve Ingenios Vadisi'ni, Camaguey’in tarihi merkezini ve San Pedro de la Roca-Morro Kalesi’ni içermekte.
Küba’nın en çekici güzelliklerini ve tarihinin en önemli dönemlerini yansıtan bu gezi esnasında ünlü yazar Hemingway’in bıraktığı izler; devrimci ordunun Amerikalılarla savaştığı Zapata Yarımadası; “El Che”nin anıtsal şehri Santa Clara; Afro-Kübalı kültürün başkenti Santiago de Cuba gibi yerleri keşfetme imkanı.
Konaklamalar için konforlu 4 yıldızlı oteller.
Seyahati konforlu bir otobüs ile yapıp, Santiago de Cuba’dan Havana’ya uçak ile döneceğiz.
Her zamanki gibi tüm yemekler programa dahil. Sadece Havana’da ki serbest günümüzde öğle ve akşam yemeklerini, günü dilediğiniz gibi kullanabilmeniz veya akşam kabare şovlarına katılabilmeniz için, serbest bıraktık.

TUR PROGRAMI

11 Kasım - Cumartesi     İstanbul

Atatürk Havalimanında buluşma.

12 Kasım - Pazar     İstanbul - Havana

Türk Hava Yolları ile saat 02:10’da hareketle 08:00’de Havana’ya varış. İspanyol sömürge döneminden, sosyalist devrimine kadar kendini ilk inşa edildiği haliyle koruyabilen Havana, müzeleriyle, koloniyal binalarıyla, 50’li yılların Amerikan arabalarıyla, tiyatro, kabare ve gece klüpleriyle, renkli bir gece hayatıyla eşi olmayan bir kültürel yapıya sahip. Karşılamadan sonra Küba’nın başkentinin keşfi için hareket. İlk olarak, şehir dışında bulunan Paula kasabasının tepelerindeki Hemingway’in evi Finca Vigia’yı ziyaret. Deniz kenarındaki yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, şehir merkezinde transfer. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan “Habana Vieja” ve kolonyal mahallelerinin rehber eşliğinde yürüyerek keşfi. Gezi esnasında 1954 yılında kazandığı Nobel ödülünü Kübalılara hediye eden ve aşkları, ilginç hayatı ile Havana’ya damgasını vuran Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in meşhur ettiği Floridita Barı’nda kokteyl içme imkanı. Gezinin ardından, otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Kasım - Pazartesi     Havana - Guama - Giron - Cienfuegos

Sabah, zengin bir endemik bitki ve hayvan popülasyonuna sahip Zapata yarımadasına hareket. Guama’daki « Laguna del Tesoro » lagününde tekne gezisinden sonra Taina köyü, bir timsah çiftliği ve “domuzlar körfezi” anlamına gelen Bahía de Cochinos’taki Playa Giron Müzesi’ni ziyaret. Müze, ABD’nin desteklediği ve başarısızlıkla sonuçlanan, 1961’deki Fidel Castro karşıtı Domuzlar Körfezi istilasını anlatıyor. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve “Güney’in İncisi” olarak bilinen Cienfuegos’a doğru yola devam. Şehir turu sırasında Parque Marti, Tomas Terry Tiyatrosu ve Palacio Valle gibi Cienfuegos’un en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

14 Kasım - Salı     Cienfuegos - Santa Clara - Trinidad

Sabah, zıhrlı tren saldırısıyla Küba devriminin en şanlı bölümlerinden birinin yer aldığı Santa Clara şehrine hareket. Şehir turunda, devrimin önemli lideri efsanevi Comandante Che Guevara tarafından ele geçirilen ve Batista ordularının cephanesinin neredeyse tümünü taşıyan zırhlı treni, küçük bir gerilla grubunun başındayken 9 Ekim 1967’de Bolivya’da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği Che Guevera'nın Mozolesini ve “El Che” nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile heykelini görebilirsiniz. Santa Clara’da ögle yemeğinden sonra Trinidad’a doğru yola devam. Trinidad şehrinden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ancon’a varış ve deniz kıyısında bulunan otelimize yerleşme. Sıcak Karayip Denizi’nin turkuaz sularından yararlanabilmeniz için günün geri kalanı serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15 Kasım - Çarşamba     Trinidad - Los Ingenios Vadisi - Camaguey

Sabah, gönenç dönemi olan XVIII. - XIX. yüzyılları arasında şeker üretimiyle zenginleşen Küba’nın en güzel kolonyal şehri olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Trinidad’ın keşfi. Gezi sırasında, görkemli Plaza Mayor Meydanı ve Kilisesi, tipik sokaklar ve küçük meydanlar, rengarenk evler ve dükkanlar, geleneksel çömlekleriyle Casa del Alfarero, Romantik Müze, adını limon suyu ve bal karışımı bir kokteylden alan meşhur « Canchanchara” tavernası gibi Trinidad’ın en güzel ve en ilginç yerlerini keşfedebilirsiniz. Trinidad’da yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından Sancti Spíritus şehrinden geçerek şeker kamışı tarlalarıyla kaplı ve ilk şeker değirmenlerinin inşa edildiği, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Los Ingenios Vadisi’nin keşfi. XIX. yüzyılın en büyük şeker kamışı plantasyonlarından biri olan Manaca Iznaga ve 45,50 metre yükseklikteki gözetleme kulesi gezisinden sonra ülkenin orta bölgesinin tarım merkezi olan Camaguey’e doğru yola devam. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Kasım - Perşembe     Camaguey - Bayamo - Santiago de Cuba

İlk Küba Bağımsızlık Savaşı’nın kahramanı Ignacio Agramonte’nin doğum yeri olan Camaguey eskiden yağmur suyu biriktirmek amacıyla ve temel gıdaları muhafaza etmek için kullanılan “tinajores” adlı büyük küpleri ile meşhur. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Camaguey’in kalbinin keşfi: bir labirenti andıran dar sokakları, çok sayıda romantik meydanları, güzel kiliseleri ve binaları... 1868’de Küba’nın millî marşı La Bayamesa’yı yazan Pedro Figueredo’nun doğum yeri olan Bayamo üzerinden geçerek ve yerel bir restoranda ögle yemeğinden sonra, adanın doğu ucundaki ve Küba'nın ikinci büyük şehri Santiago de Cuba’ya varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Kasım - Cuma     Santiago de Cuba

XVI. yüzyılın başlangıcında Avrupalılar tarafından kurulan ilk şehirlerden biri olan Santiago de Cuba hareketli bir tarihe sahip fakat en çok 1959’da hükümetin devrilmesine yol açan Fidel Castro’nun diktatör Batista yönetimine karşı saldırısı ile ihtilalin beşiği olarak anılır. Santiago de Cuba aynı zamanda buraya yerleşen değişik etnik grupların etkisiyle küba müziğinin beşiğidir ve Küba’nın en egzotik şehri ünvanına sahip. 1514’te Vali Diego Velasquez’in eseri olan Santiago de Cuba‘nın tarihi merkezinin keşfi: katedral; Latin Amerika’nın en eski ve en güzel örneklerinden biri “La Casa de Diego Velasquez” in evi; 26 Temmuz 1953’te, Fidel Castro liderliğindeki bir grup devrimcinin silahlı saldırısına sahne olan Moncada Kışlası; UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan, Santiago körfezine hakim San Pedro de la Roca-Morro Kalesi; Küba devriminin babası olarak tanınan Jose Marti ve efsanevi Buena Vista Social Club orkestrası mensubu Compay Segundo gibi ünlülerin yattığı, görkemli mezar taşları ile süslü Santa Ifigenia mezarlığı; İhtilal Meydanı ve Karnaval Müzesi gezilecek yerler arasında... Öğle yemeği geziler esnasında. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Kasım - Cumartesi     Santiago de Cuba - Havana

Kahvaltının ardından, havalimanına transfer ve Cubana Hava Yolları ile Havana’ya hareket. Varışı takiben şehir merkezine transfer. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, Prado ve Malecon arasında uzanan Modern Havana gezisi. Daha sonra, mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında gösterilen Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret. XX. yüzyılın ilk çeyreğinde açılan bu müzede, sömürge döneminden günümüze uzanan Küba sanatının dışında uluslararası sanatçıların eserlerini de görmek mümkün. Gezinin ardından, otele transfer ve yerleşme. Akşam, San Carlos de la Cabaña Kalesi’ndeki geleneksel top atışı törenini izlemek üzere otelden hareket. İspanyol sömürgesi döneminde halkı surların kapılarının kapatılacağına uyarmak için gerçekleştirilen top atışı, bugüne kadar saat tam 21.00'de hiç aksatmadan devam etmiş. Buradaki askeri geçit törenini izleyebilirsiniz. Ardından, limanda tanınmış bir balık restoranında akşam yemeği. Geceleme otelde.

19 Kasım - Pazar     Havana - Pinar del Rio - Vinales - Havana

Sabah, adanın batı ucunda bulunan ve devasa kalker tepeler olan “mogote”leri ile tanınan yemyeşil Vinales Vadisi’ne hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan ve harika manzaralara sahip bu vadi, Küba’nın bahçeleri diye de tanınmakta. Dünyanın en kaliteli puro tütünlerinin yetiştirildiği Pinar del Rio'da geleneksel yöntemlerle el yapımı puro üreten bir fabrika gezisinin ardından Vinales Vadisi'nde “Cueva del Indio” mağarası içinden geçen nehirde sandal gezisi. Vinales’te tarih öncesi devirlere dayanan ve 1959 yılında Kübalı sanatçı Leovigildo Gonzalez tarafından çizilmiş Mural de la Prehistoria adlı dev duvar resimlerini gezdikten sonra Los Jazmines’teki etkileyici kayalıkların önünde mola. Ögle yemeği geziler esnasında. Akşamüstü Havana’ya dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

20 Kasım - Pazartesi     Havana

Havana’da istediğiniz gibi dolaşabilmeniz, müze gezebilmeniz ve son alış verişleri yapabilmeniz için serbest gün. Öğle yemeği ve akşam yemeği serbest. Geceleme otelde.

21 Kasım - Salı     Havana - İstanbul

Kahvaltının ardından, havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 10:00’da İstanbul’a hareket.

22 Kasım - Çarşamba     İstanbul

Saat 10:15'te İstanbul'a varış.

Oteller

Havana: Havana: Telegrafo 4*

Cienfuegos : La Union 4*

Trinidad : Brisas Trinidad del Mar 4*

Camaguey : Grand Hotel 3*

Santiago de Cuba : Meliá Santiago 4*

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi