Karpatlar'ın etkileyici karlı doruklarından, Drakula'nın ürpertici şatosuna, Braşov'un cıvılcıvıl kaynaşan noel pazarlarına kadar uzanan bir gizemli yolculuk. Muhteşem kış manzaralarının bembeyaz örtüsünün önünde, Noel sevinciyle coşan renkli ve hareketli şehirler, duman tüten bacalar ve Avrupa kırlarının en naif tabloları... Gezgin, bu atmosferi yaşayınca yazarın neden Drakula masallarına bu fonu seçtiğini çok kolay anlıyor; bütün yolculuk, sanki okuduğunuz bir romanın çevrilen sayfaları gibi geçip, dönüş uçağında kitabı kapattığınızda, kendinizi bir film dekorunun içinden çıkmış gigi hissediyorsunuz... Kısacası, Drakula'nın ülkesinde bir kış masalı gibi geçecek bu yolculuktan güzel hatıralarla döneceksiniz ...

 

Karpatlar'ın etkileyici karlı doruklarından, Drakula'nın ürpertici şatosuna, Braşov'un cıvılcıvıl kaynaşan noel pazarlarına kadar uzanan bir gizemli yolculuk. Muhteşem kış manzaralarının bembeyaz örtüsünün önünde, Noel sevinciyle coşan renkli ve hareketli şehirler, duman tüten bacalar ve Avrupa kırlarının en naif tabloları... Gezgin, bu atmosferi yaşayınca yazarın neden Drakula masallarına bu fonu seçtiğini çok kolay anlıyor; bütün yolculuk, sanki okuduğunuz bir romanın çevrilen sayfaları gibi geçip, dönüş uçağında kitabı kapattığınızda, kendinizi bir film dekorunun içinden çıkmış gigi hissediyorsunuz... Kısacası, Drakula'nın ülkesinde bir kış masalı gibi geçecek bu yolculuktan güzel hatıralarla döneceksiniz ...

Tur Tarihleri : 1. 10.12.2017 - 16.12.2017
Fiyat : 985 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Karpatlar'da Kış Manzaraları ve Noel
Transilvanya'nın zirveleri'nden Drakula'nın Şatosu'na ... 

10 Aralık - 16 Aralık 2017

Tur Lideri: Cüneyt UYGUR 

Bu tura katılımcı sayısı 0 kişi ile sınırlıdır

TURUN ÖZELLİKLERİ

Unesco'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Transilvanya Köyleri ve Tahkimatlı Kiliseler ile Tarihi Sighişoara (Segeşvar) Şehri ;

Karpatlar'ın muhteşem manzaraları.

Noel Pazarları.

Drakula' nın Şatosu.

Sibiel ve Viscri gibi tarımın hala endüstrileşmediği köyler;

Konforlu 4 yıldızlı otellerde konaklama.

Tüm yemek ve gezilerin dahil olduğu bir seyahat.

TUR PROGRAMI
10 Aralık - Pazar     İstanbul - Bükreş - Sibiu
Türk Hava Yolları'nın TK1043 no’lu seferi ile saat 09.05 de Bükreş’e uçuş ve saat 09:30 da varış. Karşılama ve şehir turu için hareket. Romanya’nın başkenti olan Bükreş, Romanya’nın güneydoğusunda, Transylvania’nın Karpat Dağları ile Karadeniz arasında, Tuna Irmağı’nın bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuş yemyeşil bir şehirdir. Nüfüsü iki milyon kişidir. Günümüzde Bükreş son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehir olup Romanya'nın ticaret merkezidir. İlk olarak Bükreş Parlemento Sarayı gezisi. İnşası için onlarca dini yapının ve binlerce evin yıkıldığı Bükreş Parlamento Sarayı, diktatör Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmış. Tasarımında ve 1983-1989 yılları arasındaki inşa sürecinde 700 mimarın çalıştığı bina dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır sivil yönetim binası olarak kayıtlara geçmiş. Sarayın 1100 odası vardır. Lokal restoranda romen mutfağından seçtiğimiz öğle yemeğini yedikten sonra Sibiu’ya hareket. 3,5 saatlik bir yolculuğun ardından varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
11 Aralık - Pazartesi     Sibiu - Sibiel Köyü
Sabah kahvatının ardından Sibiu şehir turu. Sibiu, Olt Nehri' nin en önemli yan kolu olan Cibin Nehri'nin iki yakasında yer almakta . 12. Yüzyılda Saksonlar Transilvanya'ya geldiklerinde, surlarla çevrili yedi kale inşa etmişler. Sibiu bunların en büyüğü ve en zenginiydi. Eski kent zengin ve güçlü loncaların bölgesel ticarete hakim olduğu günlerin ihtişamını hala korumakta. Dik ve oluklu çatılı 17. yüzyıl binalarıyla çevrili dar sokaklar, geniş kilise meydanlarına çıkar. Eski şehir, etkileyici ortaçağ duvarlarıyla çevrili olup, bazıları Cibin Nehri'ne bakan 39 kulesi ve dört burcu günümüzde korunmaktadır. Bu Sakson mücevherini yürüyerek keşfedip öğle yemeği yedikten sonra yakın bir mesafede bulunan Sibiel Köyü'ne gidiş. Burası Transilvanya kırsal yaşamının kalbi olup, insanların hala doğanın eski ritimlerine göre yaşadığı bir çoban köyüdür. Ters cam boyama tekniğiyle yapılmış etkileyici ikonaları göreceğiniz İkona Müzesi gezisi. Burada hıristiyan ikonografisinin çok zengin bir koleksiyonu sergilenmekte. Günü, geleneksel bir çoban ailesiyle birlikte, onların mutfağından oluşan akşam yemeği ile bitirip, Sibiu'ya geri dönüş. Geceleme otelde.
 
 
12 Aralık - Salı     Sibiu - Segeşvar
Sabah, Transilvanya atmosferindeki bir sonraki durağınız Segeşvar'a doğru yola çıkış. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu şehir, 12. yüzyılda kurulmuş bir Sakson kasabasıdır, Segeşvar'ın bu günkü düzeni, 16. yüzyıldan kalmış olup, mimarisi ile Avrupa'nın en güzel ve en iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biridir. Burada, 16. ve 17. yüzyılda yaklaşık 15 esnaf loncası ve 20 farklı zanaat kolu bulunurmuş. Zaten bugünlere bozulmadan gelen renkli evler genellikle bu tüccar ve zanaatkarlara aitmiş. Yerleşen zanaatkar ve tüccar Saksonlar burayı kalkındırarak, Segeşvar'ı sıradan bir yerleşim alanı olmaktan çıkarıp, kralların yaşamaya başladığı bir şehir haline dönüştürmüşler. Segeşvar’daki çoğu önemli yapı şehrin surlarının içinde kalan bölümde kümelenmiş. Bugün bu bölgenin tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almakta. 14. yüzyıldan kalma meslek loncalarına ait kulelerden bazıları hala duruyor.Kasaplar kulesi, terziler kulesi, kürkçüler kulesi, ayakkabıcılar kulesi, tabakacılar kulesi gibi… Fakat bunların en önemlisi 1280 tarihli Saat Kulesi. Saatin içinde çeşitli değerleri simgeleyen 7 tane tahtadan Roma mitolojisi karakteri var ve hepsi haftanın bir gününe denk geliyor.Diana (Pazartesi), Mars (Salı), Merkür (Çarşamba), Jüpiter (Perşembe), Venüs (Cuma), Satürn (Cumartesi) ve Güneş (Pazar). Arnavut kaldırımlı sokaklarda, süslü kiliseler ve serin kış havasının sihirli görünümündeki burjuva evlerinin önünden geçerken, eski Prag ya da Viyana'yla yarışacak bir öykü kitabını okur gibi olacaksınız. Neden, Bram Stoker'in gotik vampir hikayelerinde Drakula diye andığı, Kazıklı Voyvoda'nın doğduğu yer olarak burayı düşlediğini, şehrin atmosferinde hissedeceksiniz. Segeşvar'da yerel brendi ve şarabı tadacak vaktimiz olacak. Romanya şarap üreticisi olarak çok tanınan bir ülke olmadı. Ancak son seneler de ürünlerinin kalitesiyle daha fazla aranır oldu. Tadımın ardından otele yerleşme. Aksam yemegi ve geceleme otelde.
 
 
13 Aralık - Çarşamba     Segeşvar - Viscri Köyü - Braşov
Sabah, kahvaltının ardından, Transilvanya'da ki yolculuk Viscri Köyü ile devam ediyor. Burası, dünyanın organize tarım öncesi zaman diliminde kalmış bir parçası. Buradaki huzur ve cazibe gelen bir çok yabancıyı büyülemiş. Bunlardan en tanınmışı ise 1998 de buraya geldiğinde bölgeye aşık olup Viscri ve çevre köylerde bir çok ev alan İngiltere Prensi Charles olmuş ve her sene en az bir kere buraya gelerek tatilini geçirmekte. Köy'ün, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 1185 tarihli ve tahkimli kilisesi ile yerel yaşamı tanıyabilmek için çevreyi gezdikten sonra bir çiftlik evinde yerel öğle yemeği. Daha sonra Romanya'nın en güzel şehri olan Broşov'u keşfetmek için yola çıkış. Osmanlı İmparatorluğu'nu Batı Avrupa'ya bağlayan yolların kesiştiği noktada bulunan ve bazı vergilerden muaf olan Sakson tüccarları müthiş zenginleşerek, bölge üzerinde bir güç oluşturmuşlar. Şehrin etrafında oluşturdukları surlar, bazı loncalar tarafından çağlar boyunca genişletildiği için, bu yapılarda Gotik, barok ve rönesans tarzlarını görmek mümkün. Güney Karpat Dağları'nın yükselen doruklarına oturan Brasov, önünüzdeki üç gece için ev sahipliğinizi yapacak. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
14 Aralık - Perşembe     Ayı Barınağı Ziyareti
Sabah, kahvaltının ardından,Braşov gezisi, noel pazarında mola, öğle yemeği ve Zanesti'de bulunan Avrupa'nın en büyük Ayı Barınağı Libearty'yi gezmek üzere hareket. Barınak, meşe ve fındık ağaclarindan oluşan 70 hektarlık bir alanda kurulmuş ve eskiden sirklerde gösteri yapan veya sokaklarda dans eden 100 kadar ayıya evsahipligi yapmakta. Buradan Vulcain Köyü'ne kısa bir yürüyüş ve öğle yemeği. Broşov civarındaki bu bölgenin tarihi, 800 yıl önce Rhin-Moselle Vadisi'nden göç eden halkından dolayı Transilvanya'nın Sakson tarihi ile çok birbirine bağlıdır. Vulcain Köyü kiliseleri ile ünlüdür. Köydeki bir çok kale, kilise Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Bu kiliseler Ortaçağ'da Moğol ve Tatar akınlarında güçlendirilip kaleye çevrilmişler. Bir kilisenin bahçesinde, kahve molasının ardından Braşov'a dönüş . Aksam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
15 Aralık - Cuma     Bran - Drakula Şatosu
Sabah, Bran Köyü'nde Drakula'nın Şatosu'na gitmek üzere otelden hareket. 200 ayak yüksekliğindeki bir kaya üzerine oturan yüksek kuleler ile güçlendirilmiş ve masal kulecikleri ile süslü bu şatoyu görünce , neden Transilvanya'ya hiç gitmemiş olan Bram Stoker'in burayı Dracula'nın yeri olarak düşlediğini anlamak kolay. Şato aslında 14. Yüzyılda Braşovlu Saksonlar tarafından, dağların doruklarını Türkler'den korumak için yapılıp 1920 - 48 senelerinde kraliyet rezidansı olarak kullanılmış. Şato gezisinden sonra kısa bir yürüyüşle Piatra Craiului Milli Parkı'ndan geçerek, Magura Dağ Köyü'ne varış. Burada bir konuk evinde akşam yemeği ve sonrasında Transilvanya'nın kış atmosferinde Braşov'a dönüş. Geceleme otelde.
 
 
16 Aralık - Cumartesi     Braşov - Bükreş - İstanbul
Sabah, kahvaltının ardından Bükreş'e geri dönüş. Öğle yemeği ve sonrasında Bükreş turu: sekiz bin kitaplık bir kütüphaneye sahip Stavropoleos Monastırı; 1936 yılında yapılıp büyüleyici doğal güzelliklerie sahip Herăstrău Parkı ve parkın içinde bulunan Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi. Gezi sonrası şehir merkezinde serbast zaman ve ardından akşam yemeği. Yemekten sonra havalimanına transfer. Türk Hava Yollarının TK1046 no.lu uçuşuyla saat 21.55 de İstanbul'a hareket ve 00.30 da varış.
 
 
Oteller

Sibiu: Hotel Golden Tulip 4*

    

Segeşvar: Hotel Cavaler 4*

    

Braşov: Hotel Piemonte 4*
    
 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi