İran hem komşumuz, hem de Müslüman bir ülke olmasına rağmen çok değişik bir kültürel yapı sergilemekte. Bir yandan ipek yolunun izleri hala bu ülkede canlılığını korumakta. Bir diğer yandan da Persepolis’ten beri güçlü bir kültürel alt yapının varlığı her köşede kendini hissettirmekte. Biz Türkler için en şaşırtıcı keşif ise, hiç düşünmediğimiz kadar fazla Büyük Selçuklu yapıtının, bu ülkede hala dimdik ayakta durması. Birde, kutsal kent Meşhed’in yakınlarında ki şair ve mutasavvıflarıyla ünlü Tus şehrinde Firdevsî ve Muhammed Gazali’nin hatıralarını anımsayınca, gezinin ilginçliği daha da artacak. Elbruz ve Zagros Dağları arasında ve yarı kurak şartlara sahip Deşt-i Kevir ile tamamen kumlarla örtülü Deşt-i Lut Çölleri ortasındaki platoda yolculuk ederek, Meşhed’den Şiraz’a kadar UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış çok sayıda büyüleyici yeri ve İran’ın en önemli kültür merkezlerini göreceğiniz detaylı bir seyahat programı.

İran hem komşumuz, hem de Müslüman bir ülke olmasına rağmen çok değişik bir kültürel yapı sergilemekte. Bir yandan ipek yolunun izleri hala bu ülkede canlılığını korumakta. Bir diğer yandan da Persepolis’ten beri güçlü bir kültürel alt yapının varlığı her köşede kendini hissettirmekte. Biz Türkler için en şaşırtıcı keşif ise, hiç düşünmediğimiz kadar fazla Büyük Selçuklu yapıtının, bu ülkede hala dimdik ayakta durması. Birde, kutsal kent Meşhed’in yakınlarında ki şair ve mutasavvıflarıyla ünlü Tus şehrinde Firdevsî ve Muhammed Gazali’nin hatıralarını anımsayınca, gezinin ilginçliği daha da artacak. Elbruz ve Zagros Dağları arasında ve yarı kurak şartlara sahip Deşt-i Kevir ile tamamen kumlarla örtülü Deşt-i Lut Çölleri ortasındaki platoda yolculuk ederek, Meşhed’den Şiraz’a kadar UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış çok sayıda büyüleyici yeri ve İran’ın en önemli kültür merkezlerini göreceğiniz detaylı bir seyahat programı.

Tur Tarihleri : 1. 16.09.2017 - 26.09.2017
Fiyat : 2.945 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

İran
Muharrem Ayı Gizemi...

16 Eylül - 26 Eylül 2017

TURUN ÖZELLİKLERİ

Muharrem ayı, ülkenin tamamında gerçekleşen etkinliklerle farklı bir atmosfer yaratmakta.

Dış dünyaya uzun yıllar oldukça kapalı kalan ve kültürel açıdan son derece ilginç bu ülkeyi, özellikle Muharrem ayında keşfedebilmeniz için bir fırsat.

Bu seyahatte, kredi kartı gibi alışkın olduğumuz bir takım kolaylıklardan vazgeçmek gerekiyor. Hanımların da başlarını örtüp uzun kollu giysilerle dolaşma mecburiyetleri var. Tabii ki bu seyahat boyunca alkol alışkanlığından da kati şekilde uzak durmak bir başka zorunluluk.

Ancak bir seyyahın otel, lokanta, yol ve araç gibi tüm gereksinimlerini gayet uygun bir standartta ve kolayca karşılayabilmesi mümkün. Düşünülenin aksine oldukça kolay seyahat edilen bir ülke.

İran'ın bir başka artısı ise, son derece kültürlü ve misafirperver bir toplumla tanışacak olmanız.

Seyahat programı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış çok sayıda büyüleyici yeri içermekte.

Kısacası İran bugüne kadar oldukça rahat seyahat ettiğimiz ve her zaman mutlu döndüğümüz bir ülke oldu.

Hazırlamış olduğumuz seyahat programı ise ülkenin kültürel açıdan en önemli değerlerini tanımanıza olanak sağlayacak.

Tur lideriniz Nilecem EFTEKHARİ İGUAL’in Türkiye’de yaşayan bir İranlı olması, ülkenin gizemlerini daha derinlemesine tanıyabilmenize yardımcı olacak.

Tur Lideri: Nilecem Eftekhari Nasr İGUAL 

Bu tura katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır

TUR PROGRAMI

16 Eylül – Cumartesi     İstanbul – Meşhed

Atatürk Havalimanı’nda buluşma. Türk Hava Yolları ile saat 20:10’da Meşhed’e hareket.

17 Eylül – Pazar     Meşhed – Tus - Meşhed

Saat 01:35’te ülkenin kuzeydoğusunda bulunan İran’ın ikinci büyük ve en kutsal kenti Meşhed’e varış. Karşılamadan sonra otelimize transfer ve yerleşme. Birkaç saatlik bir dinlenmenin ardından Horasan bölgesini keşfetmek üzere hareket. Güneşin doğduğu yer anlamına gelen Horasan, en büyük bölümü İran’da olmak üzere Türkmenistan ve Afganistan arasında paylaşılmakta. İlk olarak, Meşhed’in kuzeyinde bulunan ve bilgeleri, şairleri, yazarları ile ünlü tarihi Tus şehirine doğru yola çıkış. Samanîler ve Gazneliler dönemleri İran edebiyatının önde gelen Farslı şair Firdevsî’nin (yaklaşık 940–1020) doğduğu ve öldüğü Tus şehri gezisi. Yazdığı başlıca yapıtı olan 60 bin dizelik Şehname İran'ın milli destanı olarak kabul edilmekte. İslam düşüncesinin anlaşılmasına büyük katkı sağlayan ilahiyatçı, düşünür ve mutasavvıf İmam Muhammed Gazali (1058-1111) Tus’ta doğan, büyüyen ve ölen bir başka önemli şahıs. Tus o yüzyılda büyük bir tasavvuf merkezi olarak anılmaktaydı. Gazali ve Firdevsî’nin mezarları ve Tus Müzesi ziyaretlerinden sonra Horasan bölgesinin başkenti Meşhed’e dönüş. 818 yılında zehirlenerek öldürülmüş olduğunu söylenen Abbasi Halifelerinin mirasçısı ve Oniki İmamdan sekizincisi olan İmam Rıza, küçük bir köy olan Senabaz’da defnedilmiş. Bu olayın ardından bütün Şiiler için önemli bir ziyaret yeri haline gelen Senabaz, büyük gelişme kaydetmiş ve zamanla “Meşhed” (şehâdet yeri, mübarek türbe) diye anılmaya başlanmış. Şehir turu sırasında Nadir Şah Türbesi ile silahlar, miğfer ve zırhlar gibi askeri tarihi eserlerinin sergilendiği Nadir Şah müzesi; Şiilerce en onemli hac mekanı olarak kabul edilen ve altın kaplı İmam Reza Türbesi; Astan-e Quds Razavi Müzesi’nin bulunduğu büyük İmam Reza kompleksi ve son olarak kapalı çarşıda gezileri. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Eylül – Pazartesi     Meşhed – Tahran

Sabah, havalimanına transfer ve Tarhan’a hareket. Bir buçuk saatlik bir uçuşun ardından, İran'ın en yüksek dağları olan Elbruz sıradağlarının sönmüş Demavend yanardağı eteklerinde 1150 m yükseklikte bulunan, kalabalık, hareketli ve modern bir megalopol olan Tahran'a varış. Öğle yemeğinden sonra başkentinin keşfi. İlk olarak, kuzeyden güneye, doğudan batıya bağlanan yolların tam ortasında yer alan Azadi Meydanı gezisi. “Özgürlük” meydanı anlamına gelen ve İsfahan’daki Nakş-ı Cihan Meydanı’ndan sonra İran’ın en büyük meydanında, başkentin en önemli simgelerinden meşhur Azadi Kulesi yükselmekte. Kule, Pers İmparatorluğu'nun 2500 kuruluş yıldönümü nedeniyle Şah Rıza Pehlevi tarafından 1971 yılında yaptırılmış. Adı ‘Şehyad’ olan kulenin adı İran İslam Devrimi’nden sonra ‘Azadi’ye çevrildi. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan, küçük ayna parçaları ile kaplı duvarları ve tavanları ile görkemli Talar-e Salam salonunun bulunduğu ve farklı müzelerle çevrili Tahran’ın en eski yapılardan biri Golestan (Gülistan) Sarayı kompleksini ziyaret. Akabinde, meşhur Ferdovsi Caddesi’ndeki Melli Bankın altında bulunan Ulusal Mücevher Müzesi’ni ziyaret. Müze, hafif pembemsi bir ışık yayan 182 karatlık muhteşem Derya-ye Nur elması gibi dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonlarından birini ve devrim öncesinde Şah Rıza Pehlevi'nin ve Farah Diba'nın pahası biçilmez taçları ile tören tahtını barındırıyor. Akşamüstü otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Eylül – Salı     Tahran

Kahvaltıdan sonra, Kaçar hanedanının kurucusu Ağa Muhammet Han tarafından XVIII. yüzyıllın sonlarında Şiraz yerine ülkenin yeni başkenti seçilen Tarhan gezisine devam. Şehir turu esnasında, Elbruz'un eteklerine yaslanmış geniş bir bahçe içinde yer alan, Tahran'da Pehlevi hanedanlığından kalmış en önemli mekanlardan olup yaz aylarında kullanılan Sadabat Sarayı kompleksini gezisi: Kaçar ve Pehlevi hanedanlığı dönemlerine tanıklık eden bir müzeye dönüştürülen Sadabat Sarayı, Şah Rıza ve ailesinin yaşadığı Beyaz Saray ve Yeşil Sarayın yanı sıra dünyaca ünlü İranlı minyatür sanatçısı Mahmud Farsçiyan'ın eserlerinin sergilendiği Farsçiyan Müzesi ziyaretleri. Daha sonra, özellikle el sanatları bakımından zengin ve tüm ülke tarihine, arkeolojisine, kültürel ve sanatsal mirasına ışık tutan eşsiz bir koleksiyon barındıran İran Ulusal Müzesi ziyareti. Günün diğer önemli gezisi ise eski başbakanlardan Mirza Ahmad Qavam’a ait konak da sergilenen Cam ve Seramik Müzesi Abguineh olacak. Son olarak da, şehir içinde bir şehir gibi olan ve dar sokaklarında her türlü ihtiyaca cevap verecek ürünlerinin satıldığı İran’ın en büyük kapalı çarşısı, meşhur Bazar-ı Bozurg’da gezinti. Öğle yemeği geziler esnasında yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
20 Eylül – Çarşamba     Tahran – Kashan – Abyaneh – İsfahan

Kahvaltının ardından, iran’ın en güzel şehri İsfahan'a hareket. İlk durak, Tahran'dan 250 km uzaklıkta bulunan ve bir zamanlar en zengin vahalardan biri olan Kashan olacak. Selçuklu döneminde çini atölyeleri ile meşhur Kashan, adını çini anlamına gelen kashi ye vermiştir. Aynı zamanda dokumacılıkla da meşhur olan şehrin keşfi esnasında en güzel yerlerinden biri olan ve XIX. yüzyılda zengin bir ipek tüccarı tarafından inşa edilen Tabatabayiha Evi’ni ziyaret. Şah Abbas tarafından şehrin dışında bir termal pınarın etrafında yaptırılan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Bagh-e Fin bahçeleri gezisi. Çölün ortasında yüksek duvarların arkasında saklanan bu şaşırtıcı bahçeler cenneti betimleyen klasik Pers bahçelerinin en güzel örneğidir. İçinde hamam, çeşmeler ve Safevi köşklerinin yerine inşa edilen küçük bir Kaçar sarayı görülmekte. Günün ikinci etabı, kendine has mimarisiyle eski Zerdüşt köyü Abyaneh olacak. Kırmızı rengin değişik tonlarıyla yapılmış kerpiç evleri ve insanların yüzyıllardır aynen koruyabildiği geleneksel yaşam tarzları bu sevimli dağ köyünü ilginç kılmakta. Abyaneh gezisinden sonra İsfahan'a yola devam. Akşamüstü, Zagros sıradağlarının eteklerinde uzanan İran’ın en büyük üçüncü kenti muhteşem İsfahan'a varış ve şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
21 Eylül – Perşembe     İsfahan
 
İsfahan “Nısf-ı Cihan”, yani dünyanın yarısı sıfatına layık görülen İran'ın kültür kentidir. Kahvaltıdan sonra, XI. yüzyılın sonundan itibaren Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun ve XVI. yüzyılın başlarında da Safevilerin başkenti olan mavi kubbeli İsfahan gezisi. İlk olarak, nehrin karşı kıyısında bulunan Djolfa Ermeni mahallesindeki etkileyici Vank Katedralıni ziyaret. Ardından, XVII. yüzyılın ortalarında Şah Abbas döneminde inşa edilen ve önünde yirmi zarif ahşap sütun yükselen fakat büyük havuzun içindeki yansımalarından dolayı kırk sütunlu sarayı olarak adlandırılan görkemli Çehel Sütun Sarayı gezisi. Sarayın iç duvarları değişik konuları yansıtan büyük ve çok güzel fresklerle süslü. Sarayın bahçeleri ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Akabinde, bir başka UNESCO Dünya Mirası olan muazzam Selçuklu kompleksi Mescid-i Cuma'yı ziyaret. Daha sonra, Beijing'deki Tiananmen meydanının ardından dünyanın ikinci büyük meydanı olan, İslam devriminden sonra İmam Meydanı olarak isimlendirilen meşhur Nakş-ı Cihan Meydanı (yani Cihan'ın nakışı) ve görkemli binalarının gezisi: UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan meydanın iki katlı kemerli binaları, İmam Camii, Şeyh Lütfüllah Camii, 6 katlı Ali Kapu Sarayı, Safevilerin dönemindeki sosyal ve kültürel hayatı yansıtan Qeysariyeh kapalı çarşısı ve görkemli kapısı görülecek yerler arasında. XVII. yüzyılın başında düzenlenmeye başlanan Meydan, o dönemden bu yana şehrin nabzını elinde tutmakta. Batıdan doğuya doğru akan Zâyandeh Rûd Nehri İsfahan’a hayat verir. Akşamüstü nehri süsleyen büyüleyici tarihî köprülerden en meşhurları olan Hacû (Khaju) ve Siosepol köprüleri gezisi. Diğer adı “Alhaverdi Han” olan 33 kemerli Siosepol Köprüsü ve İsfahan’ın en güzel köprüsü kabul edilen iki katlı Hacû şehrin en önemli buluşma adreslerinden biridir. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.
 
 
22 Eylül – Cuma     İsfahan - Ardestan – Nain – Meybod - Yezd
 
Sabah, şehrin dışında bulunan Munar Junban adlı “Sallanan Minareler” gezisi. 1316'da inşa edilen sufi Amu Abdullah Garladani'nın türbesine sonradan eklenen ilginç minareler, bir mühendislik hatası sonuncu sallanmakta. Gezinin ardından, Yazd’a doğru yola çıkış. Ardistan'da bulunan ve Nain'den farklı bir mimarî planı sunan Mescid-i Cuma Cami gezisi. XI. yüzyıldan itibaren Selçuk hanedanı döneminde İsfahan ve Kazvin'deki gibi Ardistan'da da yeni bir cami mimarî planı ortaya çıkar. Bu planın en önemli yeniliği ise kubbeli ana mekân ile sonradan İran camilerinin karakteristiği haline gelen 4 eyvanlı iç avludur. Cami, İran’da Selçukluların en gözde eserlerindendir. Gezinin ardından, Tahran-Yezd-İsfahan yollarının kavşağında bulunan ve dokumacılık ile tanınan Nain şehrine hareket. Etrafı revaklı bir hipostil iç avlu ve çok zarif tuğla, çini ve taş oymacılığıyla özel bir dekorasyon sergileyen, İran'ın en eski camilerinden olan X. yüzyıla ait Mescid-i Cuma'yı ziyaret. Daha sonra, Yezd bölgesindeki Meybod kasabasında mola ve burada bulunan ve son derece ilginç ve etkileyici bir yapı olan tarihi soğuk hava deposu-buzhane ve İran’da bulunan en eski kalelerden biri olan Sasani döneminden kalma Narin Kalesi kalıntıları gezisi. Şah Abbas, İran'ın gelişmesi için yol, köprü ve birçok kervansaray yaptırdı. Buradaki kervansarayı gördükten sonra Yezd’e doğru yola devam. Akşamüstü, İrandaki İslam öncesi Zerdüşt kültürünün en yoğun hissedildiği bir çöl şehri olan Yezd'e varış. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
23 Eylül – Cumartesi     Yezd
 
Bütün gün sürecek olan uçsuz bucaksız bir çölün ortasına kurulmuş Yezd şehir turu için hareket. Sabah, Zerdüştlerin 3000 yıldır sönmeyen kutsal ateşin yandığı ve 1939 senesinde taşınan yeni Ateşgede Tapınağı’nı ve Zerdüşt Müzesi’ni ziyaret. İhtişamlı kapı ve minarelere sahip Emir Çakmak kompleksinden sonra, 250 yıllık ve 33 metrelik Yezd'ın en yüksek badgir-rüzgar kulesinin bulunduğu ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Devlet Abad Bahçeleri gezisi. Şehrin dışında bulunan ve 1978 yıllında yasaklanana kadar dek Zerdüştlerin ölülerini akbabalara terk ettikleri Sessizlik Kulelerini ziyaret. Zerdüşt inancına göre hava, toprak, ateş, su kutsaldır ve cesetlerle doğayı kirletmemek gerekir. Daha sonra, XIV. yüzyılda inşa edilen ve kendine has bir mimarî sergileyen Jameh-Cuma Mescidi ziyareti. Öğleden sonra, yeşilliğin bulunmadığı labirent sokaklardaki yüksek duvarlı kerpiç evleriyle asırlardır, sadece toprak rengi görüntüsü hiç değişmeyen ilginç Fahadan mahallesi gezisi. XIX. yüzyılda inşa edilen ve geleneksel kapıları, renkli camları, girintileri ve havalandırma ve soğutma için kullanılan çok sayıda rüzgar kuleleri olan badgirleriyle İran'ın en iyi korunmuş evlerinden biri olan Han-ı Lari; XII. yüzyılın başlarından kalma On İki İmam Türbesi anlamına gelen “Maghbareh-ye Davazdah Emam” ve hemen yanındaki derin bir kuyu olan “Zendan-e Eskandar” yani İskender'in Zindanı görülecek yerler arasında. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.
 
 
24 Eylül – Pazar     Yezd – Pasagard – Persepolis - Şiraz

Kahvaltının ardından, Şiraz'a doğru yola çıkış. Yolun üzerindeki Abarkuh'da, 4500-5000 yıllık tarihiyle dünyanın en eski ağaçlarından biri olan ve boyu 25 metreyi, gövdesi ise 18.6 metreyi bulan dev bir servi ağacını görmek mümkün. Daha sonra, Pers-Akemenid döneminin en erken mimarî örneklerini yansıttığı için UNESCO tarafından 2004 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne alınmış Pasagard'ı ziyaret. Milat'tan önce VI. yüzyılda Büyük Cyrus II tarafından kurulan ve Akemenid İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Pasagard'ın müstahkem terası olan Tall-e Takht ve sarayın bazı kalıntıları görülebilmekte fakat en görkemli kalıntının çok iyi korunmuş Cyrus II'un mozolesi olduğu şüphesiz. Öğleden sonra Şiraz'ın doğusunda yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Persepolis'e hareket. Milattan önce 518 yılında Darius I tarafından kurulan ve Pers-Akemenid İmparatorluğu'nun başkenti olan Persepolis, UNESCO tarafından 1979 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. “Kralların kralı” Büyük Darius'un, yarı doğal yarı sunî büyük bir teras üzerinde inşa ettirdiği muazzam saray kalıntılarının yanı sıra, bir kaç kilometre ötede falezde oyulmuş Akemenid imparatorlarının mezarları olan Nakş-ı Rüstem'ı ve Sasani döneminden kalan güzel taş kabartmaları keşfediyoruz. Akşam Şiraz'a gelerek otele yerleşme. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Eylül – Pazartesi     Şiraz

Çölün ortasında yer alan yemyeşil Şiraz çok sayıda tarihi eseri ile İran’ın kültür başkentidir. Bir zamanlar güllerin, bülbüllerin, aşkın, şarabın ve Sufi şair Sa'di ile aşk şairi Hâfız'ın şehri olarak bilinen Şiraz gezisi: dış duvarları Şiraz ekolüne has çinilerle kaplı tarihi XIX. yüzyıla dayanan bir Kaçar eseri olan Nasır el-Mülk Cami; XIX. yüzyılda inşa edilen Narenjestan Ghavam'ı sarayı ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Eram bahçeleri; Zand Hanedanı’nın kurucusu tarafından tuğladan yaptırılan şehrin en büyük yapısı olan Arg-e Kerim Han kalesi; Zand Hanedanlığı döneminin bir şaheseri olan Vekil Camii ve hemen yanındaki İran'ın en güzel kapalı çarşısı Bazaar-i Vekil; İmam Rıza'nın kardeşlerin Emir Ahmet ve Mir Muhammed'in mezarlarının bulunduğu, süslemeleri ile göz kamaştıran ve “Işıkların Şahı” anlamına gelen Şah Çerağ Türbesi; büyük bir saygı ile halk tarafından sürekli ziyaret edilen ve geniş, çiçekli bahçelerin ortasında bulunan Hafız'ın ve Saadi’nin Türbeleri; Şiraz’ın girişindeki Kur’an Kapısı olarak kabul edilen bu kapının altından geçerek yola çıkan yolcunun, Şiraz’a güvenli bir şekilde geri döneceğine inanılır… Öğle yemeği geziler esnasında yerel bir restoranda. Gezilerin ardından, uçuş öncesi kullanabileceğiniz otele dönüş. Yerel bir restoranda akşam yemeğinin ardından, geç vakitte havalimanına transfer.

26 Eylül – Salı     Şiraz – İstanbul
 
Türk Hava Yolları ile saat 01:45’te İstanbul'a hareket. Saat 05:20’de İstanbul'a varış.
 
Oteller

Meşhed: Homa Hotel 5*

    

Tahran: Hotel Azadi 5*
    

İsfahan: Kowsar Hotel 5*

    

Yezd: Hotel Safaiyeh 4*

    

Şiraz: Elysee Hotel 4*

    

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi