Ukrayna ile Romanya arasında sıkışmış küçük bir ülke olan Moldova, her iki komşusunun da kültüründen etkilenmiş. Bir de bu topraklarda yerleşik Gagavuz Türkleri'ni düşünürsek, ortaya çok farklı bir kültürel karışım çıkmakta. 16.cı yüzyıldan 1812 senesine kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun Boğdan eyaleti olan Moldova topraklarının büyük bir kısmı Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında kalan ve tarihi adı Besarabya olan bölgedir. Bu mümbit arazilerin ortasındaki yemyeşil bir Başkent olan Kişinev ve onu çevreleyen bağlarda, yerel mutfağın lezzetlerini tadarak yapacağınız bu yolculukta, kendinizi geçtiğimiz yüzyılların Doğu Avrupa'sında hissedebilirsiniz...

Ukrayna ile Romanya arasında sıkışmış küçük bir ülke olan Moldova, her iki komşusunun da kültüründen etkilenmiş. Bir de bu topraklarda yerleşik Gagavuz Türkleri'ni düşünürsek, ortaya çok farklı bir kültürel karışım çıkmakta. 16.cı yüzyıldan 1812 senesine kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun Boğdan eyaleti olan Moldova topraklarının büyük bir kısmı Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında kalan ve tarihi adı Besarabya olan bölgedir. Bu mümbit arazilerin ortasındaki yemyeşil bir Başkent olan Kişinev ve onu çevreleyen bağlarda, yerel mutfağın lezzetlerini tadarak yapacağınız bu yolculukta, kendinizi geçtiğimiz yüzyılların Doğu Avrupa'sında hissedebilirsiniz...

Tur Tarihleri : 1. 06.10.2017 - 09.10.2017
Fiyat : 985 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.3097 TL, EURO : 6.0084TL

Moldova
Bağ Bozumu Festivali

06 Ekim - 09 Ekim 2017

TURUN ÖZELLİKLERİ

Çok az tanınan Moldona'nın ve Gagavuzlar'ın kısa bir haftasonu turuyla keşfi.

Kısa bir yolculukla tanıyacağınız Avrupa'nın farklı bir ülkesi.

Kimsenin bağımsızlığını tanımadığı ülke: Transdinyester .

15 yıldır tekrarlanan şarap festivalinin seyahat tarihine denk gelmesi yolculuğa ayrı bir renk katacak.

Kişinev'in merkezinde ve festivale çok yakın, 4* otelde konaklama.

Son yıllarda Avrupa fonlarıyla gelişen bağcılığı ve lezzetli şaraplarını tanıma fırsatı.

Farklı yerel lezzetleri tadacağınız bir yolculuk.

Her zamanki gibi, özel seçilen restoran ve menülerle, yemeklerdeki içeceklerin dahil olduğu bir seyahat.

Tur Lideri: Fethi Öcel 

Bu tura katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır

TUR PROGRAMI

06 Ekim - Cuma     İstanbul – Kişinev - Krikova Mahzenleri - Orheiul Vechi Açık Hava müzesi Chateau Vartely

Türk Hava Yolları ile saat 07:45’te hareketle saat 09:15’te Kişinev'e varış. Varışta karşılama ve özel tur otobüsüyle hareket ederek, Krikova Şarap Mahzenleri’ne doğru hareket. Bütün dünyada muhteşem şarapları ve yeraltında bulunan labirent şeklindeki gizemli mahzenleriyle tanınan bu şarap imalathanesini keşfetme. Onlarca kilometre uzunlukdaki galerilerde kamyonların ve arabaların kesiştiği yollar şarap isimleri ile adlandırılmış (Cabernet, Chardonnay, Dionis…). Gezi sonunda, Krikova'da şarap tadımı. Öğle yemeği yerel bir çiftlikte. Yemekten sonra sonra Orta Moldova’da, Kişinev’e 45 dakika mesafede bulunan Orhei Şehri'ne doğru yola devam. Trebujeni ve Butuceni köylerinin yakınında yer alan Orheuil Vechi Ören Yerini ziyaret. Raut Nehri kıyısında yer alan ve farklı medeniyetlerin izini taşıyan Orheuil Vechi Açık Hava Müzesi eşsiz doğası ve tarihi kalıntılarıyla çok ilginç bir ören yeridir. Devlet koruması altındaki bu ören yerinde, Raut Nehri' nin kıyılarından geçen göçmenlerin izlerini görebilirsiniz. Geziden sonra, Chateau Vartely Şaraphanesi'ne hareket. 2004 yılında açılan bu şarap imalathanesi en son teknolojileri kullanarak büyük bir tutkuyla çok kaliteli şaraplar üretmekte. Rezervlerinde 1,3 milyon şişe şarap bulunmakta. Şaraphane gezisinden sonra burada şarap tadımı ve akşam yemeği . Yemekten sonra Kişinev’e doğru yola devam. Konaklama Kişinev’de, City Park 4* Otelde.
 
 
07 Ekim - Cumartesi     Kişinev - Bağ Bozumu Festivali
 
Sabah, kahvaltının ardından Avrupa’nın en yeşil kenti olan ve parkları ve gölleri ile tanınan Kişinev'in keşfi: Şehir Merkezi ; Stefan Cel Mare Merkez Parkı ve Rumen edebiyatının ve politikasının önemli şahsiyetlerinin kırmızı granit heykellerinin bulunduğu ana caddesi; Büyük Etienne anıtı; Millet Meclisi Meydanı; Zafer Anıtı; Metropoliten Katedrali ve org salonu; Hediyelik eşya pazarı; sirk; Tarihi şehrin mahalleleri görülecek yerler arasında. Geziden sonra, Vatra Neamului’de öğle yemeği. Öğleden sonra. Daha sonra 2002 senesinden beri , her yıl Ekim ayının ilk hafta sonunda gerçekleşen Moldova Milli Şarap Günü kutlamalarına katılım.. Bu festivalin tek amacı, Moldova için büyük bir önem taşıyan yerel şarapcılık ve bağcılık kültürünün tanıtılması. Festival ağırlıklı olarak Millet Meclisi Meydanında gerçekleşmekte. Festival kapsamında, halka açık olarak gerçekleşen çeşitli konser , eğlence ve tiyatro gösterilerilerini izleyebileceğiniz gibi, şarap tadımlarıda yapabilirsiniz. Burada ödül kazanmanın yerel üreticiler için önemi büyüktür. Akşam Yemeği Acasa la mama restoranında. Konaklama otelde.
 
 
08 Ekim - Pazar     Transnistria- Tighina Kalesi – Tiraspol - Asconi Bağları ve İmalathanesi
 
Sabah, kahvaltının ardından,. Ortaçağda Moldova savunma sisteminde önemli bir yer tutan Tighina Kalesi gezisi için Transnistria’ya doğru yola çıkış. 1538’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen bu kalenin adı Bender olarak değiştirildi. Kale gezisinden sonra Ukrayna mutfağıyla tanınan bir restoranda öğle yemeği. Yemek sonrası , 1991 senesinde Moldova'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden fakat Avrupa’nın bağımsız ülke olarak tanımadığı tek yer olan ve Modova’nın doğu tarafında bulunan Transdinyester ülkesinin gezisi. Başkenti Tiraspol, Moldova’da en kalabalık nüfusa sahip ikinci şehridir. Bu şehir 14 Ekim 1792’de Rus-Osmanlı Savaşı sırasında oluşmuş. Daha sonra 1994’te kurulan ve daha çok yeni olmasına rağmen kullandığı teknoloji ve sahip olduğu araçlarla şimdiden müthiş neticeler alan Asconi Şaraphanesi gezisi.. Çok şaşırtıcı lezzetteki şaraplara sahip olan Asconi 2015 yılında ki başarıları nedeniyle Grand Prix ödülünü almış. Gezi ve şarap tadımından sonra akşam yemeği Asconi'de . Geceleme için otele dönüş.
 
 
09 Ekim - Pazartesi     Milestii Mici Mahzenleri - Gagavuz Bölgesi - Komrat - Besalma Müzesi - İstanbul
 
Sabah, kahvaltıdan sonra otelden valizlerle çıkış. Milestii Mici’ye doğru hareket. Milestii Mici’nin galerilerinin 200 kilometreden fazla uzunluğu, 2 milyon şişeden fazla şarabı ile dünyanın en büyük mahzeni olarak 2005’te Guiness Rekorlar Kitabı’nda yer aldı. Bu şarap krallığının mahzenleri o kadar geniş ki, ancak araba ile gezilebiliyor. Gezi ve şarap tadımının ardından Moldova’nın güneyinde bulunan özerk Gagavuzya’ya doru yola devam. Gagavuzya veya Gagauz ismi Gök Oğuz Yeri’nden gelmekte. Gagavuzya’nın başkenti Komrat gezisi : Saint Jean Katedrali, Lenin Anıtı, Afganistan Savaşı kahramanları anıtı, Etnografya ve Doğal Taih Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk Kütüphanesi, Başkanat - Yerel Yönetim Binası, Komrat Devlet Üniversitesi görülecek yerler arasında. Öğle yemeği , yerel bir restoranda Gagavuzya yemekleri tadımı. Yemekten sonra Gagavuzya Tarih ve Etnografya Müzesi ziyareti. 1988’de kurulan ve kurucusu olan araştırmacı yazar Dmitri Cara-Ciobanu adıyla anılan müzede Gagavuzların geçmişten günümüze tarih, kültür ve yaşamları ile ilgili çeşitli sunumları izleyebilirsiniz. Daha sonra Kişinev’e doğru yola devam. Havaalanına’na transfer ve Türk Hava Yollarının, saat 21.40 daki uçuşuyla saat 23.15 de İstanbul'a varış.
 
 
Oteller
 
City Park Hotel 4*
    
 
 

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi