Tur Tarihleri : 1. 21.01.2018 - 01.02.2018
Fiyat : 6.485 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Şili & Arjantin & Uruguay
Muhteşem Patagonya’dan Rio de la Plata’ya

20 Ocak – 01 Şubat 2018

Arjantin’de yaşam, Tango’nun başkenti Buenos Aires’in nostaljik atmosferiyle başlar ve Patagonya’nın derinliklerine doğru büyüsüyle insanları cezbeder. Hele, uçsuz bucaksız Patagonya’nın güneyine doğru ilerledikçe, tüyler ürpertici sessiz bir ıssızlık dolu dokunulmamış doğa ve buradaki farklı bir yaşam tarzı, özgürlük ve heyecan tutkunu gezginlere unutamayacakları hatıralar bırakacaktır: masmavi suları ile Argentino Gölü; şaşkınlık uyandıran yüce Perito Moreno buzulu; kendinizi dünyanın ucunda hissedeceğiniz Ushuaia kenti… Penguenleri ve fok kolonileri ile doğal ormanlarının yanı sıra etkileyici buzulları ve Macellan Boğazıyla Ateş Toprakları, Punta Arenas… Dünyanın en uzun ülkesi Şili, tepeleri karlarla kaplı And Dağları ile Pasifik Okyanusu’nun kıyıları arasında sıkışmış daracık fakat binlerce kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridi oluşturmuş: Fiyortları, gölleri, buzulları, vadileri ile hayranlık uyandıran bir ülke... Uruguay ise Güney Amerika’nın saklı kalmış küçük bir hazinesi... Düşler diyarına bir yolculuk...

Tur Lideri: Ayşenur SARIGÜL 
Bu tura katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır

TURUN ÖZELLİKLERİ

Bu özel Arjantin-Şili seyahati, başkentler Buenos Aires ve Santiago de Chile bölgelerinin yanı sıra bu iki ülkenin paylaştığı Patagonya, Ateş Toprakları, And Dağları ve Pasifik kıyısını da gezme imkanı sağlıyor. Ayrıca bu turda, Rio de la Plata Nehri’nin dev halicini aşarak Uruguay’ın iki önemli tarihi sahil kenti olan Colonia del Sacramento ve Montevideo’yu keşfedeceksiniz.

Güney kürenin yaz ve bahar mevsimi olan Ekim ile Nisan aylarının arası Patagonya’ya seyahat için en uygun dönemdir. Fakat yinede unutmamak lazım ki Patagonya’da hava tahmini yapmak zordur ve her halukarda güneş, yağmur, soğuk ve rüzgara karşı hazırlıklı olmak gerekir. Santiago, Valparaiso ve Buenos Aires’te ise havalar son derece sıcak olacaktır.

Buenos Aires’in tarihi bir mekanında günümüzdeki en iyi tango gösterilerinin birini izleme.

Turun akışını kolaylaştırmak için Air France Hava Yolları ile Santiago'ya uçup, Buenos Aires’den geri dönüş.

Uzak mesafeleri hava yoluyla geçerek yorulmadan ve zaman kaybetmeden herkezin rahatlıkla katılabileceği bir seyahat programı.

Arjantin Uruguay arası hızlı feribotla geçiş.

Seyahat programında bulunan Los Glaciares Millî Parkı, Valparaiso ve Colonia de Sacramento UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

Konforlu ve şeçkin 5 ve 4 yıldızlı otellerde konaklama.

TUR PROGRAMI

20 Ocak Cumartesi     İstanbul – Amsterdam – Santiago (Şili)

KLM Hava Yolları ile saat 17:55’te hareketle saat 19:30’da Amsterdam’a varış ve oradan saat 20:55’te Santiago’ya hareket.

21 Ocak Pazar     Santiago

Saat 11:00’de Şili’nin başkenti Santiago de Chile’ye varış. Şili, Arjanti’nin batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan kuzeyden güneye 4270 kilometre boyunca uzanan dar bir ülke. Karşılamadan sonra şehir merkezindeki otelimize transfer ve yerleşme. Merkez çarşısında yerel bir lokantada öğle yemeğinen sonra şehir turu için hareket. And Dağları’nın eteklerinde ve ülkenin ortasında ki bereketli topraklar üzerinde bulunan Santiago’nun keşfi. Sömürge dönemi yapıları ve modern gökdelenlerin karışımından oluşan başkent büyük bir kontrast yansıtmakta. Tur esnasında eski mahalleler; hipodrom; üniversiteler; Cousino Sarayı; bir zamanlar Salvador Allende ve Augusto Pinochet’nin hükmettikleri Moneda (darphane) hükümet sarayı; Metropolitana Katedrali ve eski kongre binası ile kolonyal şehrin göbeği olan Plaza de Armas meydanı gibi yerleri görebilirsiniz. Ardından Forestal Parkı, bohem semti Bellavista, Metropolitan Ulusal Parkı ile geziye devam. Vitacura, Las Condes ve Providencia rezidensiyel semtlerinden geçerek Santiago’nun eşsiz bir panaromasına hakim dünyanın en büyük parklarından Cerro San Cristobal tepesine çıkış. Edebiyat Nobeli ödüllü Pablo Neruda’nın Şili’deki üç evinden biri olan Bellavista semtindeki “La Chascona”yı ziyaret. Mimariye özel ilgi duyan Neruda’nın 1953’te yaptırdığı ev, o zamanki gizli aşkı ve sonradan son eşi olan Matilde’ye olan büyük sevgisini simgeliyor. Gezinin ardından, otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 

22 Ocak Pazartesi     Santiago – Valparaiso – Vina del Mar – Santiago

Sabah, Santiago’dan 120 km uzaklıkta ve Pasifik Okyanusu’nun kıyısında bulunan, efsanevi Valparaiso liman-kentine hareket. Casablanca vadisinin büyük bağlarının ve Curacavi vadisinin meyva bahçelerinin süslediği manzaraların ortasından geçerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış Valparaiso’ya varış. Şehrin şanlı geçmişinin bıraktığı güzel mimari örneklerinden ziyade, popüler mahalleler gezginleri daha fazla etkilemekte. Kazıklar üzerinde mucizevi bir şekilde « cerros » olarak adlandırılan kıyının yamaçlarında asılı duran binlerce rengarenk ev harika bir görünüm sergilemekte. Tarihi fünikülerler ile çıkılan 45 mahallenin tepelerinden şehrin, körfezin ve ilginç limanın harika manzaralarını seyretmek mümkün. Sotomayor Meydanı ve limandan sonra, artistlerin ve şairlerin ilham kaynığı olan pitoresk mahallelerin keşfi. Sokak sanatıyla ile bilinen Valparaiso’nun adeta açık bir hava müzesini oluşturan duvar resimlerinin görülmesi. Öğle yemeği yerel bir restoranda geziler esnasında. Daha sonra, Valparaiso’nun yakınlarında bulunan ve «bahçe şehir» olarak andlandırılan Şili’nin en ünlü tatil beldesi Vina del Mar gezisi için hareket. “Reloj de Flores” çiçek saati, Casino, Vergara Meydanı ve Quinta Vergara parkının görülmesi. Paskalya Adası’ndaki gizemli, dev Moai heykellerinin bir örneğinin bulunduğu Fonck Müzesi’ni ziyaret. Akşamüstü Santiago’ya dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
23 Ocak Salı     Santiago - Punta Arenas - Puerto Natales
 
Sabah erken havalimanına transfer. Üç buçuk saatlik bir uçuşla seyrek nüfuslu bir bölgede bulunan, Macellan Boğazı kıyısındaki Punta Arenas’a hareket. 600 kilometreden fazla uzunluktaki Macellan Boğazı’na, 1520 yılında Güney Amerika kıyılarından aşağılara inip boğazı keşfeden, Portekizli denizci ve büyük kaşif Macellan’ın adını verilmiş. Şili Patagonyası’nın başkenti ve boğaz üzerindeki en büyük liman Punta Arenas'a varışı takiben yerel bir restoranda öğle yemeği. Ardından bir ızgara plana sahip Punta Punta Arenas’ın keşfi. Katedral ve o bölge için son derece görkemli bir bina olan XIX. yüzyılın sonuna ait Braun Sarayı’nın bulunduğu şehrin simgesi Macellan Heykeliyle Plaza de Armas meydanını gezdikten sonra, Şili’nin en ilginç müzelerinden biri Maggiorino Borgiatello Müzesi’ni ziyaret. Bölgenin kültürel değerlerini ve ekolojik zenginliğini anlatan müzede Güney Patagonya’nın ve Antartika’nın yaban hayatının yanı sıra bu uç topraklarına gelip yerleşen ve bu müzeyi kuran Salezyen Misyonları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Daha sonra, Puerto Natales’e doğru yola çıkış. Sayısız koyun sürüsünün koşuştuğu uçsuz bucaksız Patagonya bozkırlarını katederek, akşamüstü Puerto Natales’te bulunan Ultima Esperanza (son umut) Körfezi’ne hakim otelimize varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 

24 Ocak Çarşamba     Puerto Natales - Torres Del Paine

Sabah, Andes Sıradağları’nın ucunda bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde Biosfer Rezervi olarak ilan edilmiş olan 181000 hektarlık Torres del Paine Millî Parkı gezisi için hareket. Kuleleri (torres) andıran ilginç granit jeolojik oluşumlarından (Paine Kayalıkları) ismini alan Millî park, birbirinden güzel buzullar, türkuaz göller, şelaleler ve nehirlerde yüzen buzdağlarından oluşan bir görsel ziyafet sunmakta... Lago Grey gölü ve buzulu; Lago Pehoe gölünün içine akan ve buzul sütü anlamına gelen leche glaciar diye adlandırılan en büyük şelale Salto Grande bu doğa harikalarının kuşkusuz en muhteşemleri. Öğlen yemeği Grey Gölü manzaralı bir lokantada. Koyu yeşil Laguna Amarga gölünün beyaz kıyılarında yaşayan ve büyük bir renk kontrastı oluşturan pembe flamingoları görüp, güzel bir yolculuğun sonunda akşamüstü Torres del Paine Millî Parkı’nda bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
25 Ocak Perşembe     Torres Del Paine - Los Glaciares Millî Parkı - Perito Moreno - El Calafate (Arjantin)
 
Kahvaltının ardından yola çıkış ve And Dağları’nın eteğinde yolculuk. Cancha Carrera / Cerro Castillo sınır kapısında sınır işlemlerinin ardından, ülkenin en görkemli buzullarını barındıran “Los Glaciares” Millî Parkı’nı gezmek üzere yola devam. Parkın içinde piknik şeklinde öğle yemeğinin ardından, parkın güneyindeki, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan, 5 kilometre genişlik ve 60 metreden fazla yükseklikteki Perito Moreno Buzulu’nun keşfi. Sürekli hareket halinde olan sıra dışı güzellikteki bu buzul “beyaz dev” olarak adlandırılmış. Patika yollardan geçerek, çok sayıda “mirador”dan (manzara noktası), muhteşem Perito Moreno’yu değişik açılardan keşfedeceğiniz keyifli bir yürüyüş. Perito Moreno’yu başka bir açıdan görebilmek için buzulun cephesine yakın yapılan “Safari Nautico” yani tekne gezisi. Güney Şili ve Güney Arjantin bölgelerine özgü, adını bir böğürtlenden alan El Calafate’ye doğru yola devam. Akşamüstü, Arjantin’in en büyük gölü olan Lago Argentina’nın güney kıyılarındaki El Calafate’a varış. Şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan rustik otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
26 Ocak Cuma     El Calafate - Ushuaia

Sabah, güzel dükkanların ve barların bulunduğu upuzun ana caddesi ile tipik bir Patagonya kasabası olan El Calafate’ı keşfetmek için serbest zaman. Pampa'nın “estancias” olarak adlandırılan uçsuz bucaksız çiftlikleri ile çevrili El Calafate’ın özgün atmosferinden ayrılarak, El Calafate havalimanına transfer ve öğle saatlerinde bir buçuk saat uçuş mesafesinde bulunan Ushuaia’ya hareket. Öğle yemeği kumanya şeklinde. Tierra del Fuego (Ateş Toprakları) nun başkenti ve dünyanın en güneyindeki şehir olan Ushuaia’ya varışı takiben karşılama ve şehir merkezine transfer. Patagonya’nın ve aynı zamanda Güney Amerika'nın güney ucundaki Ateş Toprakları, Şili ve Arjantin arasında paylaşılan büyük bir ana ada ve çok sayıda küçük adadan oluşmakta. Adını Charles Darwin'in evrim kuramını oluşturmasına temel olan araştırma gemisi HMS Beagle'dan alan Beagle Kanalı kıyısında yer alan ve önemli bir limana sahip olan Ushuaia, Antarktika'nın kapısı olarak kabul edilmekte. Ushuaia’nın adı yerel halk Yamanaların dilinde “doğuya bakan koy” anlamına gelmekte. Şehir turunun esnasında, eski bir ceza sömürgesi olan bu adaya sürgün için gönderilen mahkumların izlerini taşıyan ve 1896 senesinden 1947’ye dek faaliyette kalan tarihi hapishane binasındaki ilginç Deniz Müzesi’ni ziyaret. Akşamüstü, Ushuaia’ya hakim bir konumda bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Ocak Cumartesi     Ushuaia / Beagle Kanalı – Tierra del Fuego Millî Parkı

Dünyanın en güneyindeki Millî park olan 63 bin hektarlık Tierra del Fuego, bir tarafta Şili ile diğer tarafta Atlantik Okyanusu ile sınırlı. Bu bölge dağları, gölleri, nehirleri, ormanları ve bir bölümü Arjantin diğer bölümü ise Şili’ye ait takımadalar arasında yer alan Beagle Kanalı ile muhteşem manzaralar sunmakta. Sabah, limana transfer ve sayısız fok, deniz ayısı ve deniz kuşunu yakından göreceğiniz Beagle Kanalı’nda katamaran gezisi. Ushuaia’ya dönüş. Öğle yemeği inanılmaz büyüklükteki “king crab” (dev yengeç) i degüste edebileceğiniz Ushuaia'nın ana caddesi San Martin üzerinde bir lokantada. Öğleden sonra, dünyanın en güneyindeki Millî park olan 63 bin hektarlık Tierra del Fuego’yu keşfetmek üzere hareket. Bir tarafta Şili ile diğer tarafta Atlantik Okyanusu ile sınırlı olan bu bölge dağları, gölleri, nehirleri ve ormanları ile muhteşem manzaralar sunmakta. Pipo Nehri’nin vadisi, Roka gölü, Redonda ve Estorbo adaları ile Bahia Ensenada körfezi, dünyanın ucundaki postane, Lapataia körfezi ve gölü gibi yerleri görebilirsiniz. Tur esnasında, bir zamanlar bu adaya sürgüne gönderilen mahkumları odun kesmeye götürmek için kullanılan “Tren del Fin del Mundo” tren gezisi. Akşamüstü Ushuaia dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Ocak Pazar     Ushuaia - Buenos Aires

Kahvaltının ardından, Ushuaia havalimanına transfer. Şili ve Arjantin'in güneyindeki uçsuz bucaksız Patagonya bölgesinin en büyük bölümünü geçerek, Ushuaia’dan yaklaşık üç buçuk saat uçuş mesafede bulunan Buenos Aires hareket. Ülkenin en verimli tarım bölgesi olan Pampa’nın doğusunda bulunan Arjanti’nin başkenti Buenos Aires, Güney Amerika'nın en büyük kentlerinden biridir. Önce Güzel Hava Meryemi anlamına gelen “Madonna di Bonaria” ve sonra “Santa María de los Buenos Aires” den ismini alır. Merkezi bir konumda yer alan ve San Telmo ve meşhur Florida Caddesi'ne yakın bulunan otelimize yerleşme. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, kabareleri ve pazarı ile ünlü San Telmo mahallesi’nin yürüyerek keşfi. Antika, resim, el sanatları ve diğer hediyelik eşyaların satıldığı, muhteşem bir atmosfere sahip San Telmo’nun meşhur pazarında alış veriş yapabilmeniz için veya şehri dilediğiniz gibi keşfedebilmeniz serbest zaman. Akşam yemeği, unutulmaz bir tango gösterisi seyredeceğiniz, Buenos Aires’in en iyi tango mekanlarından biri olan tarihi Cafe de los Angelitos’ta. Geceleme otelde.

29 Ocak Pazartesi     Buenos Aires

Atlantik Okyanusu’na açılan, Rio Parana ve Rio Uruguay nehirlerinin oluşturduğu Rio de la Plata Nehri’nin kıyısında bulunan Arjantin’in başkenti Buenos Aires’i gün boyunca keşfetmek üzere otobüsle hareket. Yeni Dünya ile Avrupa’nın etkilerinin bir karışımını sunan Güney Amerika’nın en büyüleyici başkentini tanıma gezisi sırasında: Plaza de Mayo Meydanı'nda “Cabildo” belediye binası, Casa Rosada Hükümet Binası ve Katedral gibi görkemli binalar; tarihi Colon Tiyatrosu’nun yer aldığı alabildiğine geniş “9 de Julio Avenida” Caddesi ve ortasında yükselen şehir simgelerinden biri Obelisk; Mayo Caddesi, Alvear Caddesi, Florida Caddesi; ressamların çok sevdiği son derece renkli ve hareketli La Boca mahallesi; Eva Peron’un mezarının bulunduğu meşhur Recoleta mezarlığı ve kilisesi; rezidensyel yeşil Palermo mahallesi; başarılı restorasyon projesi ile yenilenen Puerto Madero limanı; kabareleri ve pazarı ile ünlü San Telmo mahallesi görebileceğiniz yerler arasında. Gezi esnasında, Buenos Aires’in çağdaş kültürü ve mimarisini temsil eden Puerto Madero’da “Asado” olarak adlandırılan tipik bir et lokantasında öğle yemeği. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.
 
 
30 Ocak Salı     Buenos Aires - Colonia del Sacramento (Uruguay) - Montevideo
 
Sabah erken, limana transfer ve bir saatlik bir hızlı feribot yolculuğu ile Rio de la Plata Nehri’nin karşı kıyısındaki Uruguay’a geçiş. Amazon Nehri'nden sonra ikinci en büyük akarsu olan Rio Parana Nehri, Orta Brezilya'nın güneydoğu kesimindeki platodan doğup Uruguay Nehri ile birleşerek geniş Rio de la Plata halicini oluşturmakta. İspanyolca “gümüş nehir” anlamına gelen ve Atlas Okyanusu'na açılan nehir ağzı olan Rio de la Plata, 290 km uzunluğunda ve 220 kilometreye varan genişliktedir. Güney Amerika’nın ikinci en küçük ülkesi olan Uruguay, Arjantin ile Brezilya arasına sıkışmış bir konumdadır. Colonia del Sacramento’ya varışı takiben, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kolonyal bina ve evleriyle UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi “Barrio Historico” merkezinin yürüyerek keşfi. İspanyol ve Portekiz etkilerinin bir karışımından oluşan şehrin geçmişi çok güçlü kültürel ve mimari izler bırakmış. Portekiz tarafından kurulan Colonia yüzyıllar boyunca İspanya ve Portekiz arasında anlaşmazlık konusu olmuş. Colonia del Sacramento, 1777 yılında San Ildefonso Antlaşması'nın imzalanmasından sonra, 1828’de Uruguay’ın bağımsızlığını ilan etmesine dek, İspanya'nın bir parçası olmuş. Yerel bir restoranda öğle yemeği ve şehirde serbest zamanın ardından, otobüsle yaklaşık iki buçuk saat mesafedeki Montevideo’ya doğru yola çıkış. Başkente varışta otele yerleşme. Veda akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.
 

31 Ocak Çarşamba     Montevideo - Paris

Uruguay, Güney Amerika'da ekonomik ve siyasal olarak en dengeli ülkelerden biridir. Uruguay'ın nüfusunun çoğunluğunun yaşadığı Montevideo ise, zengin bir kültürel yaşama sahip olan canlı ve eklektik bir kenttir. Büyük limanı ise Atlantik okyanusu’na açılan bir kapıdır. Sabah, Uruguay'ın başkenti ve en büyük şehri olan Montevideo’nun keşfi. Eski bir sömürge merkezi olan tarihi “Ciudad Vieja” merkezindeki Cabildo Binası ile kentin en eski meydanı Plaza Constitucion (Anayasa Meydanı); Metropolitan Katedrali; Teatro Solis Tiyatrosu; Palacio Salvo ve Uruguay’ın bağımsızlığı için büyük mücadele veren ulusal kahraman Artigas Anıtı ile Bağımsızlık Meydanı; Palacio Estevez; obelisk ile “18 de Julio Avenida” Caddesi; Parlamento Binası olan Palacio Legislativo gibi şehrin en simgesel yerlerinin yanı sıra Prado Parkı; Batlle Parkı; önemli büyükelçilik binaları; Centenario Futbol Stadyumu; 22 kilometrelik Rambla Costanera sahil yolu; plajları ile Pocitos semtinin görülmesi. Gezinin ardından, Montevideo havalimanına transfer ve Air France Hava Yolları ile saat 14:45’te Buenos Aires üzerinden Paris’e hareket.
 
 
01 Şubat Perşembe     Paris - İstanbul

Saat 10:40’ta Paris’e ve buradan 12:30’da hareketle saat 17:55’te İstanbul’a varış.

Oteller
 
Santiago de Chile : Plaza San Francisco 5*
    

Puerto Natales : Hotel Altiplanico 4*

     

Torres del Paine : Hotel Rio Serrano 4*

    

Ushuaia : Los Acebos 4*

    

El Calafate : Kau Yatun 4*

    

Buenos Aires : 725 continental Hotel 5*

    

Montevideo: Hotel Tryp Melia 4*

    

 
 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi