İsrail ….. Akka … Hayfa … Tel Aviv… Mesada… Qumran… Zeytindağı , Kubbet-üs sahre… Kudüs, Kutsallar Kutsalı Ebedî Şehir… İsrail….. topraklarına ayak basmadan, havasını koklamadan, suyundan içmeden fikir sahibi olunacak, yorumlanabilecek bir ülke değil. Kadının korkusuzca gecenin ve günün herhangi bir saatinde tek başına otoyolda dahi yürüyebildiği , İbrahimî dinlerin aralarında paylaşamadıkları Kudüs’le , Civcivli Ortadoğu coğrafyasının en önemli ülkesi… Hele Noel döneminin mistik havasında bu kutsal toprakları gezmek bir başka güzel. İlk kez gidecekseniz gelin birlikte gidelim, önceden gittiyseniz ve yetmediğini düşünüp tekrar gitmeyi planlıyorsanız ki bir kere asla yetmez, yine bizimle gelin ve farklı bir bakış açısıyla bu mistik güzellikleri keşfedin ...

İsrail ….. Akka … Hayfa … Tel Aviv… Mesada… Qumran… Zeytindağı , Kubbet-üs sahre… Kudüs, Kutsallar Kutsalı Ebedî Şehir… İsrail….. topraklarına ayak basmadan, havasını koklamadan, suyundan içmeden fikir sahibi olunacak, yorumlanabilecek bir ülke değil. Kadının korkusuzca gecenin ve günün herhangi bir saatinde tek başına otoyolda dahi yürüyebildiği , İbrahimî dinlerin aralarında paylaşamadıkları Kudüs’le , Civcivli Ortadoğu coğrafyasının en önemli ülkesi… Hele Noel döneminin mistik havasında bu kutsal toprakları gezmek bir başka güzel. İlk kez gidecekseniz gelin birlikte gidelim, önceden gittiyseniz ve yetmediğini düşünüp tekrar gitmeyi planlıyorsanız ki bir kere asla yetmez, yine bizimle gelin ve farklı bir bakış açısıyla bu mistik güzellikleri keşfedin ...

Tur Tarihleri : 1. 21.12.2017 - 26.12.2017
Fiyat : 1.235 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

İsrail' e farklı bir bakış...
Kutsal Günlerin Mistik Havasında Kudüs...

21 Aralık - 26 Aralık 2017

TURUN ÖZELLİKLERİ

Noel döneminde, Beytüllahim ve Nasıra'nın kalbinde konaklamak,

Rehberiniz Gül Başlangıç'ın bilgi ve deneyimiyle Kutsal Topraklar'ın en gizli köşelerini keşfedebilme ayrıcalığı,

Beytüllahim'in kalbindeki bir özel konukevinde konaklama,

Nasıra ve Tel Aviv'de keyifli ve iyi konumlu oteller,

Celile gölünde özel tekne turu,

24 Aralık gece yarısı ayinine özel giriş bileti,

Tel Aviv'de keyifli bir son akşam yemeği,

Tüm yemek ve turların dahil olduğu bir program

  • Tur Lideri: Gül BAŞLANGIÇ 
    Bu tura katılımcı sayısı 18 kişi ile sınırlıdır
TUR PROGRAMI

21 Aralık Perşembe     İstanbul - Nazaret
Sabah 05.00 te Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar terminalinde bagaj ve pasaport işlemlerinden sonra PG 781 ile 08:10’da Israil’e doğru uçuş.. Tel Aviv Ben Gurion havalimanına yerel saatle 09.10’da varış. Pasaport ve bagaj işlemlerinden sonra alanda yerel rehber ve araçla buluşup, birlikte denize paralel yolu takip ederek, İsrail’in kuzeyinde bulunan Karmel Sıradağları'na doğru yola çıkış. Yaklaşık iki saatlik manzaralı bir yolculukla İsrail’deki Müslüman Arapların çoğunlukta olduğu en büyük kent olan Nasıra/Nazaret’e varış. Burada, Meryem Ana’ya Müjdeci Meleğin ilk kez göründüğü kuyunun ve su kaynağının bulunduğu, Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi ve nişanlısı Yusuf’un ailesinin evinin olduğu tahmin edilen 1.yy.kalıntılarının üzerine inşa edilmiş olan Müjde Kilisesi civarı ve çarşı gezisi. Geziler sırasında yerel bir restoranda öğle yemeği. Ardından iki gece konaklanacak Nazaret’teki, bir konukevi olan otelimize varış. Bu otelin özelliği bulunduğu muhteşem konumu ve lezzetli yemekleri... Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 

22 Aralık Cuma     Nazaret

Gün boyu, Nazaret'in hıristiyan geçmişini ve özellikle Hz. İsa'nın yaşamı boyunca gerçekleştiğine inanılan önemli olayların geçtiği çevreyi keşfetme turu: Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından ilk durak Hz. İsa’nın havarilerinden Peter (Şimon), Yakub ve Yakub’un kardeşi Yahya’nın şahitliğinde ışığın bedene büründüğü (Transfigürasyon veya Metamorfozis) Tabor Tepesi olacak.. Burada kayanın üzerine inşa edilmiş olan kiliseyi gördükten sonra yola devam ederek, Celile Bölgesi'ndeki Taberiye Gölü'nün kıyısında yer alan, Hz.İsa’nın İlk tebliğlerini vermeye başladığı Sinagogun ve Aziz Peter’in ailesiyle yaşadığı sanılan evin kalıntılarının da bulunduğu, Roma döneminin önemli yerleşim yerlerinden olan Kefernahum Ören Yeri gezisi. Ardından “balıkların çoğalma mucizesinin” anıldığı 7 su kaynağının olduğu yerdeki kilisenin roma dönemi orijinal taban mozaiğini görmek üzere Tabgha’ya varış. Daha sonra, Celile Denizi’nde bir tekne gezisi ve öğle yemeği. Yemekten sonra, yine Taberiye (Kinneret )Gölü’nün kıyısında Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonraki havarilerine ikinci kez göründüğüne inanılan kayanın üzerine inşa edilen küçük kilisenin gezisi. Cecile Gölü’ne bakan tepelerin birinde kendini takip eden öğrencilerine verdiği vaazların makamı olarak anılan Esenlik Tepesi’nde verilecek molanın ardından toplum hayatında gösterdiği ilk mucizesinin mekanı olan düğünde suyun şaraba dönüştürüldüğü yer olan Cana’ya varış. Daha sonra otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
23 Aralık Cumartesi     Kudüs – Betlehem
Sabah erken alınacak kahvaltının ardından yola çıkış. İlk olarak Refik Halit Karay’ı anarak Zeytindağı’ndan başlanacak günde, Kudüs’e gelen herkesin mutlaka durup fotoğraf çektiği noktada bir mola. Zira burası Kanunî Sultan Süleyman’ın yaptırdığı şehir surlarının büyük bir kısmını, Haram el Şerif’i, Kubbet üs Sahre’yi, Geena Vadisi’ni en kapsamlı olarak gören mevkidir. Ardından Hz.İsa’nın karşı yakadaki Kudüs şehrine bakarak ağladığına inanılan, bugün üzerine kurulu bir kilisenin bulunduğu tepeye, sonrasında yaklaşık 2000 yıllık zeytin ağaçlarının bulunduğu, Yehuda İskariyot’un ihbarı ile romalı askerlerin Hz. İsa’yı ele geçirdikleri Getsemani ‘ye ve buradaki Tüm Milletler Kilisesi’ne varış. Daha sonra, çok büyük ve burada defnedilmenin çok pahalı olduğu Yahudi mezarlığından geçerek, Meryem Ana’nın kabrinin bulunduğuna inanılan Meryem Ana Kilisesi’nin gezisi. Çok ilginç bir Ortodoks kilise olan Meryem Ana Kilisesi ziyaretinin ardından otobüsle Kudüs sur duvarlarının altına ve buradaki Müslüman mezarlığından geçerek şehrin yedi kapısından biri olan Aslanlı Kapı’ya varış. Buranın Roma dönemindeki adı Koyun Kapısı’ymış ve o dönemlerde burada ibranice Betzata denilen bir havuz varmış. Etrafında, fakir, aciz, hasta insanların bol olduğu bu yerde, hıristiyan geleneklerine göre, Hz.İsa ‘nın felçli bir adamı mucizevi bir şekilde iyileştirdiğine inanılır. Hz.İsa ‘nın yargılandıktan ve hüküm giyerek kırbaçlandıktan sonra, haçını sırtlanarak o zamanlar şehir dışındakı Golgota (kafatası) Tepesi’ne kadar 13 kez durarak yürüdüğü Çile Yolu buradan başlar. Bugünün Kudüs’ünde bu yollar, iki taraflı her çeşit hediyeliklerin satıldığı, son derece renkli üstü açık bir çarşı pazar görünümündedir. Yolun sonunda, Hz. İsa’nın çarmıha gerilip, daha sonra da gömüldüğüne ve buradan da göğe yükseldiğine inanılan , yıllar içinde yapılan eklemelerle bugünkü halini alan, katolik batı dünyasının Kutsal Mezar dediğı, Kıyam Kilisesi’ne varış. Protestanların dışındaki her hristiyan mezhebinin içinde kendine ait bir bölümü olan ve çeşitli şapellerden oluşan bu kilisenin gezisi. Daha sonra, şehrin Sion Bölgesi’ne geçerek Meryem Ana’ya ithafen yaptırılan kiliseyi, Kral Davud’un makamını ve son akşam yemeğinin alındığı yer olarak kabul edilen alanı da görerek, Ermeni mahallesi ve Ermeni Patrikhanesi Kilisesi’nin önünden geçerek Yafa Kapısı’ndan eski şehri terk edip Betlehem’e varış. Öğle yemeği geziler sırasında yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
24 Aralık Pazar     Betlehem

Davud’un şehri olarak ta kabul edilen Betlehem bu gün de çok çok özel ve güzel. Kahvaltının ardından gün erken başlayacak: Bir yandan güne ve gecesine has şenliklere katılıp, bir yandan da şehre 2 km. mesafede, Meleklerin Hz.İsa’nın doğumunu çobanlara bildirdiği yer olan Beit Sahour’da bulunan mağara ile yanında, 1950 yılında yapılan kilise, Hz.İsa’nın doğduğuna inanılan mağara ve samanlığı, hıristiyanların bu coşkulu günün atmosferinde keşfedeceğiz. Öğle yemeği geziler sırasında yerel bir restoranda. Ayrıca, şehrin meydanındaki onlarca hediyelik eşya dükkanında serbest zaman ve isteyenler içinde enfes falafelcilerde akşam yemek öncesi kaçamak bir altlık imkanı. Bu şehirdeki başlıca hediyelik eşyalar zeytin ağacından yapılan ve sedef işçiliğiyle öne çıkan çeşitli el oymalarıdır. Akşam yemeğini otelde aldıktan sonra ve şehir meydanındaki cümbüşe katılıp, daha sonra da Kutsal Doğum Kilisesi’ndeki gece yarısı ayinini bize özel ayrılmış bir bölümden izleme. Geceleme otelde.

25 Aralık Pazartesi     Betlehem - Kudüs - Tel Aviv

Sabah, kahvaltının ardından eski şehre geri dönüş. Kral Süleyman tarafından yaptırılan ilk mabedin üzerinde ki ikinci Mabet’ten kalan ağlama duvarı olarak ta adlandırılan batı duvarı ve Kubbet üs Sahre’nin bulunduğu, idaresi Müslümanlarda olan Harem-ül Şerif alanı ziyaretleri. Sadece islam dininden olanların içeriye alındığı Hz. Muhammed’in miraca yükseldiği, Kıble’nin Mekke olarak bildirildiği, İslam’ın 3. Hac yeri olan Harem ül Şerif ‘te El Aksa Camii ve Kubbet üs Sahre’nin gezisi. Yahudi Mahallesi’nde bulunan Roma döneminden kalan “kardo”yu gördükten sonra otobüsle Kudüs’te eski şehrin dışında ilk kurulan Yahudi Mahallesi’nden ve Israil Parlamentosu Knesset’in önünden geçerek yeni şehri panoramik olarak gördükden sonra Tel Aviv’ e hareket. Varışta, Beyaz Şehir’in önemli cadde ve semtlerini tanımak üzere şehir turu. Öğle yemeği geziler sırasında yerel bir restoranda. Ardından günümüzde adı Tel Aviv’le birlikte anılan çok eski bir yerleşim olan hatta ilk Süleyman Mabedinde kullanılan sedir ağaçlarının Lübnan’dan getirildiği liman olan Yafa, II.Abdülhamid döneminden kalan saat kulesi, Sultan Mahmut döneminden kalan Mahmudiye Camii, çeşmesi, mutasarriflik binası da görülecek yerler arasında. Ardından otele yerleşme ve kısa bir dinlenme sonrası, son akşam yemeği yerel bir restoranda. Konaklama otelde.

26 Aralık Salı     Tel Aviv - İstanbul

Sabah, Tel Aviv Ben Gurion Hava Limanı’na transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinden sonra Pegasus Hava yollarının PC 782 tarifeli seferi ile 10:30’da Istanbul’a hareket ve saat 13:40’ta varış.

Oteller

Nazaret : Casa Nova

    

Betlehem : Casa Nova Konuk Evi

    

Tel Aviv : Hotel Gilgal
 
    
 

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi