Yunan ve Roma dönemi harabeleri, Orta Çağ şehirleri, Barok döneminin mücevher güzelliğindeki yapıları ve birbiri ardından yaşamış medeniyetlerin ışıldayan izlerini taşıyan Akdeniz'in en büyük adası Sicilya... Kendine özel manzaraları, pitoresk şehirleri, küçük limanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir Akdeniz incisi. Alman edebiyatçı Goethe'nin dediği gibi “Sicilya’yı tanımadan İtalya’yı görmek, İtalya’yı hiç görmemek demektir: çünkü Sicilya herşeyin anahtarıdır.”

Yunan ve Roma dönemi harabeleri, Orta Çağ şehirleri, Barok döneminin mücevher güzelliğindeki yapıları ve birbiri ardından yaşamış medeniyetlerin ışıldayan izlerini taşıyan Akdeniz'in en büyük adası Sicilya... Kendine özel manzaraları, pitoresk şehirleri, küçük limanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir Akdeniz incisi. Alman edebiyatçı Goethe'nin dediği gibi “Sicilya’yı tanımadan İtalya’yı görmek, İtalya’yı hiç görmemek demektir: çünkü Sicilya herşeyin anahtarıdır.”

Tur Tarihleri : 1. 03.10.2018 - 09.10.2017
Fiyat : 1.685 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Sicilya Yolculuğu... 
Işık Saçan Ada'nın Keşfi

03 Ekim – 09 Ekim 2018

Yunan ve Roma dönemi harabeleri, Orta Çağ şehirleri, Barok döneminin mücevher güzelliğindeki yapıları ve birbiri ardından yaşamış medeniyetlerin ışıldayan izlerini taşıyan Akdeniz'in en büyük adası Sicilya... Kendine özel manzaraları, pitoresk şehirleri, küçük limanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir Akdeniz incisi. Alman edebiyatçı Goethe'nin dediği gibi “Sicilya’yı tanımadan İtalya’yı görmek, İtalya’yı hiç görmemek demektir: çünkü Sicilya herşeyin anahtarıdır.”

Tur Lideri: Hikmet ÇOKAR 
Bu tura katılımcı sayısı 0 kişi ile sınırlıdır

Türk Hava Yolları ile Sicilya’ya direk uçuş;

TURUN ÖZELLİKLERİ

Sicilya’nın en önemli kültür miraslarını gezip tanıma fırsatı;

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Catania, Etna Dağı, Palermo, Monreale Katedrali, Cefalu Katedrali, Agrigento, Villa Romana del Casale, Ragusa, Modica, Noto ve Siracusa tur programında yer almakta;

Seyahat boyunca tecrübeli tur liderinin haricinde bir lokal rehber sizi gezdiğiniz şehirler ve tarihi eserler konusunda bilgilendirecek;

Dört yıldızlı, konforlu oteller;

Sicilya seyahatinde farklı mutfakların değişik örneklerini tatma fırsatı.

TUR PROGRAMI
 
03 Ekim Çarşamba     İstanbul – Catania – Etna Yanardağı - Acireale
 
Türk Hava Yolları ile saat 06:45’te hareketle saat 08:05’te Sicilya Adası'nın doğu kıyısında, Etna Yanardağı ile deniz arasında yer alan Catania'ya varış. Karşılamadan sonra Sicilya'nın en büyük ikinci şehri olan Catania turu için hareket. Yürüyerek keşfedeceğiniz tarihi şehir merkezi, içerdiği volkanik taşlardan ve mermerden oluşan Geç Barok dönemi yapılarından dolayı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Tarihi merkezinin kalbi olan via Etnea caddesi, görkemli Duomo (katedral) meydanı, bazalttan yapılmış Catania'nın simgesi Fontana dell'Elefante (fil) çeşmesi, yeraltından gelen nehir suları ile beslenen Fontana dell’Amenano çeşmesi; Palazzo del Municipio belediye sarayı, Catania doğumlu ünlü opera bestecisi Vincenzo Bellini Meydanı görülecek yerler arasında. Daha sonra, hava müsait olursa Catania ile Messina arasında uzanan, tüm ihtişamıyla yükselen, enfes bir panoramik manzara sunan Etna Yanardağı’na hareket. Yaklaşık 1250 kilometrekare yüzölçümü ve 3350 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en büyük ve yüksek yanardağı olan, yarım milyon yıldır aktif olan Etna Yanardağı, Dünya Doğa Mirası Listesi’ne alınmış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Lavla kaplı dağın eteğinde, 1900 metre yükseklikte bulunan Silvestri dağındaki sönmüş kraterler seviyesine kadar unutulmaz bir volkan gezisi. Akşamüstü, Acireale deki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
04 Ekim Perşembe     Acireale – Taormina - Messina - Cefalu - Palermo
 
Kahvaltının ardından, Taormina’ya hareket. Denizden 200 metre yükseklikte, Tauro Dağı’nın kayalık terasları üzerine kurulmuş, harikulade yeşilliklerle kaplı bir bölgede bulunan ve güzelliği ile dünyaca tanınan Sicilya’nın en güzel kasabalarından biri olan ve çok özel bir atmosfere sahip romantik Taormina’nın yürüyerek keşfi. Şehrin İyon Denizi’nin muhteşem görüntüsüne ve Etna Yanardağı’na hakim bir tepesinde konuşlanmış Greko-Romen stilindeki antik tiyatro'yu ziyaret. Taormina’yı neredeyse boydan boya geçen Corso Umberto’nun, küçük meydanların, terasların ve daracık ara sokakların tadını çıkarabilmeniz için şehirde serbest zamanın yerel bir restoranda öğle yemeği. Akabinde, İyon Denizi’nın kıyısını takip ederek, üçgen şeklindeki Sicilya’nın kuzeydoğu ucunda bulunan liman şehri Messina’ya doğru yola devam. Kuvvetli akıntılardan dolayı eski çağlardan beri denizcilerce çok tehlikeli bir geçit sayılan, en dar noktası 3.3 kilometre olan ve Sicilya'yı İtalya çizmesinin güneybatı ucundaki Calabria bölgesinden ayıran stratejik Messina Boğazı’nın görülmesi. Daha sonra, Tiran Denizi’nin kıyısında batı istikametine doğru yolculuk ve küçük bir tatil beldesi olan Cefalu'ya varış. 270 metre yükseklikteki Rocca adlı kayalığın eteğinde bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan çok güzel bir Orta Çağ Bizans-Arap-Norman katedraline sahip Cefalu şehrin balkonlarından sarkan çamaşırlarıyla tipik, daracık sokaklarında gezinti. Akşamüstü, adanın kuzeybatı kısmında bulunan ve özerk bir bölge olan Sicilya'nın idari başkenti olan, birçok filme ilham veren Palermo'ya varış. Şehir merkezinde bulunan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
05 Ekim Cuma     Palermo

Çeşitli kültürlerin yaşandığı ve 1130-1194 yılları arasında Arap-Norman krallığının başkentliğini yapmış olan Palermo, tarihi çeşitliliğiyle öne çıkarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Sabah, tarihi Arap mahallesindeki renkli Capo pazarında bir gezinin ardından Palermo turu için hareket. Bu gezide Norman Kralları’nın hüküm sürdüğü XII. yüzyıldan kalan Kraliyet Sarayı’ndaki zengin mozaikleri ile Arap-Norman mimari sentezinin bir mücevheri olan Capella Palatina (Palatin Şapeli) ziyaretinden sonra, kırmızı kubbeli San Giovanni Degli Eremiti Kilisesi; Santa Maria Assunta Katedrali; Corso Vittorio Emmanuele ile Via Maqueda caddelerinin kesiştigi, Barok dönemi Palermo'sunun kalbi olan tarihi Quatro Canti (Dört Köşe) Meydanı; Pretoria Meydanı; en canlı ve hareketli meydanı Politeama Meydanı; Teatro Politeama Garibaldi tiyatrosu ve Teatro Massimo opera binası gibi tarihi yapıları görebilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra, Belvedere’den Palermo koyunun manzarasına hakim bir tepede kurulmuş Monreale gezisi. Burada bulunan Sicilya'nın en güzel mimari örneği ve iç mekanını boydan boya kaplayan zengin mozaikleri ile Arap-Norman mimari sentezinin bir mühceveri olan büyüleyici Katedral ve her biri ayrı motifler sergileyen zarif sütünları ile Benedikten Manastırın ziyaretleri. Arap-Norman Palermo ile Cefalu ve Monreale katedrallerinden oluşan Sicilya'nın Norman krallığı döneminden kalma dini ve sivil yapılar, Batı, İslam ve Bizans kültürleri arasındaki sosyo-kültürel senkretizmin olağanüstü bir örneğidir. Gezinin ardından, Palermo’ya dönüş ve şehir merkezinde serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Ekim Cumartesi     Palermo - Erice - Selinunte - Agrigento

Sabah, tarihi binalar ve yeşil alanlarla süslenmiş uzun bir sahile sahip Palermo’yu terk ederek, Sicilya’nın batı kıyısındaki Trapani bölgesine hakim, Deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte bir tepede, kartal yuvası gibi konumlanmış Erice kasabasına doğru hareket. Carmine, Trapani ve Spada adlı kapıları ile surları, kiliseleri, çan kuleleri, taş evleri, daracık parke taşlı sokakları, tepedeki büyüleyici manzarası, antik dönem kalıntıları ve Roma döneminde Erycina Venüsü'ne adanmış tapınağı ile ünlü olan şirin Erice kasabası gezisi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından geniş bir ovada yayılmış, Akdeniz’e hakim bir konuma sahip Selinunte ören yerine doğru hareket. Sicilya’nın, Magna Grecia adı altında Yunanistan'ın sömürgesi olduğu döneme ait birçok kenti Kartaca tarafından yıkıldı ve çoğu Romalılar tarafından tekrar inşa edildi. Bu yunan dönemi mimarisinin en saf halini yansıtan Dorik Tapınaklar ve diğer kalıntıların yer aldığı deniz kıyısındaki Selinunte antik kentini gezdikten sonra, sahil yolundan güneybatıya doğru yola devam. Akşamüstü zengin Antik Çağ kalıntıları ile ünlü Agrigento'ya varış ve “Le Dune” sahilindeki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Ekim Pazar     Agrigento – Piazza Armerina – Ragusa

Sabah, modern şehir merkezinin hemen güneyinde yer alan ve adeta bir açık hava müzesi olup, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Agrigento (eski Yunan adıyla Akragas, Latince ise Agrigentum) antik kenti gezisi. Çok geniş bir alana yayılmış olan ve bir zamanlar yirmi tapınak içeren bu benzersiz Valle dei Templi” denilen Tapınaklar Vadisi’nin antik Yunan dönemine ait en ünlü ve en iyi korunmuş yedi tapınağından en güzel örneği olan Tempio della Concordia, vadinin en eski tapınağı Tempio di Ercole (Herakles), Tempio di Giunone (Hera Lacinia) tapınağı gibi önemli yapıların keşfi. Gezinin ardından, adanın iç kesimlerinde bulunan Piazza Armerina'ya hareket. Öğle yemeğinden sonra, çok iyi korunmuş harikulade Geç Roma dönemi mozaikleri ile ünlü, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Villa Romana del Casale gezisi. Sicilya’nın güneydoğusunda yer alan Noto Vadisi’nde, 1693 yılındaki büyük depremin ardından, sekiz şehir Barok mimarisi tarzında yeniden inşa edilmiş. Akşamüstü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Ragusa’ya varış. Sıradışı bir yapıya sahip şehir, “Monti Iblei” dağlarının güney eteklerinde, “Cava San Leonardo” ve “Santa Domenica” adlı iki derin vadinin arasında bulunan geniş bir tepe üzerine konumlanmış. Şehir “Ragusa Superiore” ve “Ragusa İbla” adlı iki ana kısımdan oluşmakta. Şehir, ortasından geçerek kendini ikiye bölen “Valle dei Ponti” (köprüler vadisi) üzerinde bulunan üç köprüden dolayı “Citta dei Ponti” yani köprüler şehri olarak anılmakta. Varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Ekim Pazartesi     Ragusa - Modica - Noto
 
Gün boyu, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan geç barok dönemi üç harika şehri görme imkânına sahip olacaksınız.

Depremden sonra Ragusa Superiore tepeye taşınırken, eskiden bulunduğu yerdeki Orta Çağ planlı Ragusa İbla restore edilmiş. Şehrin en ilginç bölümü olan Ragusa İbla’nın yürüyerek keşfi. Zarif barok mimari yapılarını görerek, labirent sokaklardan ve küçük meydanlardan geçip Giardino Ibleo bahçesine kadar geleceğiniz bir gezi. Ardından, yakın mesafede bulunan ve Ragusa gibi “Modica Alta” ve “Modica Bassa” adlı iki bölüme ayrılmış olan Modica şehri gezisi için hareket. Modica, sadece XIII. Yüzyıl Barok mimarisinin başyapıtları ile değil, aynı zamanda 1880 yılından beri Azteklerin reçetelerinden yapılan meşhur geleneksel Modica çikolatası ile de ünlü. Keyifli turumuz esnasında Sicilya'nın ilk çikolata fabrikasında “Cioccolato di Modica” tadımı. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Sicilya’nın en güzel şehirleri arasında sayılan Noto’ya doğru yola devam. Otele yerleşmenin ardından, mimari harikalar barındıran Noto şehir turu için hareket. Sicilya’da Barok stilinin bir pırlantası olan Noto kasabası 1693 büyük depremin de tamamen yerle bir olduktan sonra XVIII. yüzyılda tekrar inşa edilmişti. Krallık Kapısı, Belediye Binası, Palazzo Nicolaci, Katedral ve ana meydanının etrafında bulunan çok sayıdaki tarihi yapılarının yüreyerek keşfi. Gezi ve serbest zamanın ardından otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

09 Ekim Salı     Noto - Siracusa - Catania – İstanbul

Kahvaltının ardından, Noto’nun hemen kuzeyindeki, adanın bütün dönemlerine şahitlik etmiş olan, meşhur matematikçi Arşimed'in yaşadığı kent olan Siracusa'yı keşfetmek için hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Neapolis Tepesi’ndeki Yunan Tiyatrosu, Roma Amfitiyatrosu, Dionisos'un Kulakları Mağarası, latomia denilen taş ocakları, Nymphe (Su Perisi) Pınarı Mağarası ve Ortygia Yarımadası’nda bulunan Apollo Tapınağı, katedral ve Aretusa Çeşmesi görülecek yerler arasında... 2500 yıllık tarihe sahip olan ada yerleşimi aynı zamanda birçok güzel tarihi eseri de barındırmakta. Ortygia’nın ana merkezi olan keyifli Duomo Meydanı eski bir Athena Tapınağı'nın kalıntıları üzerine inşa edilmiş muhteşem katedrale ev sahipliği yapar. Şehrin azizesi Santa Lucia’nın kilisesi de bu meydanda da bulunmakta. Kilisenin içerisinde ünlü ressam Caravaggio’nun, azizenin şehit edilişi üzerine 4x3 metre ölçülerinde gerçekleştirdiği muhteşem bir eseri bulunmakta.... Tarihi şehrin deniz kıyısında bulunan bir restoranda öğle yemeği ve Ortygia’da serbest zamanın ardından, havalimanına transfer. Türk Hava Yolları ile saat 19:05’te hareketle saat 22:10’da Istanbul'a varış.
 
 
OTELLER
 
Acireale: Santa Tecla Palace 4*
 
    
 
Palermo: İbis Styles 4*
 
    
 
Agrigento : Baia Di Ulisse 4*
 
    
 
Ragusa: Mediterraneo Palace 4*
 
    
 
Noto: Grand Hôtel Sofia 4*
 
    
 
 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi