HİNDİSTAN ALTIN ÜÇGEN VE GANJ NEHRİ

M/V 5*DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE

 •  11 GECE 12 GÜN
 • KURBAN BAYRAMI
 •  
 • DELHİ-AGRA(1)-JAIPUR(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA-DELHİ(2)
 •  
 • TÜM TURLAR DAHİL HİÇ EKSTRA TUR YOK
 • THY İLE
 • TÜRKÇE REHBERLİ

 

HİNDİSTAN ALTIN ÜÇGEN VE GANJ NEHRİ

M/V 5*DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE

 •  11 GECE 12 GÜN
 • KURBAN BAYRAMI
 •  
 • DELHİ-AGRA(1)-JAIPUR(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA-DELHİ(2)
 •  
 • TÜM TURLAR DAHİL HİÇ EKSTRA TUR YOK
 • THY İLE
 • TÜRKÇE REHBERLİ
Tur Tarihleri : 1. 15.08.2018 - 26.08.2018
Fiyat : 3.799 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 6.2925 TL, EURO : 7.3680TL

HİNDİSTAN ALTIN ÜÇGEN VE GANJ NEHRİ

M/V 5*DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE

15 AĞUSTOS – 26 AĞUSTOS  

11 GECE 12 GÜN

KURBAN BAYRAMI

DELHİ-AGRA(1)-JAIPUR(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA-DELHİ(2)

TÜM TURLAR DAHİL HİÇ EKSTRA TUR YOK

  

15  Ağustos 2018    İSTANBUL – DELHİ

Atatürk havalimanı dış hatlar gidişten saat 20:15de TK716 sayılı sefer ile hareket. Uçakta geceleme.

16 Ağustos 2018             DELHİ-AGRA

Yerel saatle 04:35de Delhi’ye varış. Özel araçla Agra’ya hareket (205km 4,5 saat).Varışta otele transfer ve yerleşme dinlenme.
Benzersiz “ Tac Mahal”ın bulunduğu şehirdesiniz. Burası, Şah Cihan tarafından 1634 senesinde Delhi’ye taşınmadan önce, efsanevi Babür İmparatorluğunun eski başkenti olmuştur. Türbeler, kale ve saraylar bu dönemin mimari zenginliğini gözler önüne sermektedir. Saraylar Sarayı olarak da adlandırılan “Tac Mahal” , Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından sevgili eşi Mümtaz Mahal için inşa edilmiş olan bir mermer türbedir. Dünya harikaları listesinde yer alan bu yapıt dört tarafından da bakıldığında görünüşü aynıdır. Bu yapının inşaatı 20.000 işçinin çalışması ile 22 yıl sürmüştür.(Cuma günleri kapalıdır).
Akşam yemeği ve geceleme 5* otelinizde.

17 Ağustos 2018       AGRA –Fatehpur Sikri- JAIPUR

Sabah kahvaltıdan sonra otelden çıkış ve Agra kalesi ziyareti.
1666 senesinde Babür İmparatoru Akbar tarafından inşasına başlandı ve torunu Şah Cihan zamanına kadar eklentiler yapıldı. Kalenin duvarları, içinde bulunan cenneti gizlemektedir. Adeta bir inciye benzeyen beyaz mermerden yapılmış olan Moti Mescidi, Divan-I-Am, Divan-I-Khaas Musamman Burcu, 1666da Cihangir Şah’ın öldüğü Cihangir sarayı, Khaas Mahal ve Şiş Mahal bu güzelliklerdir. Büyük Agra kalesi 2,5 km uzunluğunda olup Delhideki Kırmızı kaleye de ilham vermiştir. Öğleden sonra özel araçla Jaipur’a hareket. (245km.5,5 saat)Yol üzerinde bulunan ve 16.yyda Büyük Akbar tarafından İmparatorluğun başkenti olarak yaptırılan bu ortaçağ şehrini Fatehpur Sikri’yi ziyaret edeceksiniz. Bu şehirde konutlar, dini mekanlar ve idari binalar yer almaktadır. Mekke camiinin bir kopyası olarak inşa edilmiş olan cami Hindu ve Farsça tasarım unsurlarını taşımaktadır. Burada Müslüman dünyanın en büyük Sufi azizlerinden biri olan Salim Chisti tapınağı da yer almaktadır.
Daha sonra Jaipura yola devam ediyoruz ve varışta 5* otelinize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

    

18 Ağustos 2018      JAIPUR

Otelde sabah kahvaltısı. Jaipur muhteşem Rajastan eyaletinin başkentidir.
Binaların rengi nedeni ile Pembe şehir olarak popüler olmuştur.1727 senesinde Mihrace Sawai Jai Singh II tarafından, zamanın tek planlı ve ızgara sistemli şehri olarak genç Bengalli bir mimar olan Vidhyadhar Bhattacharya tarafından inşa edildi. Zengin bir kültür mirasına sahip olan bu şehir turistler tarafından şehirlerin kıralı olarak kabul edilmektedir.
Bu güne ünlü Amber kalesi ziyareti ile başlıyoruz.1592 senesinde Raca Man Singh tarafından yapılmaya başlanıp Raca Mirja Jai Singh tarafından tamamlanmış olan bu kale Hint ve Babür imparatorluğu mimarisinin büyüleyici bir karışımını sergilemektedir.Kırmızı kum taşı ve beyaz mermerden yapılmış olan kale klasik ve romantik bir saraydır.Sarayın iç duvarları oymalar,kıymetli taşlar ve aynalarla bezenmiştir.Bu kale , çoğunlukla savaşan sakinleri için güvenli bir yer olmuştur.Bu kaleye ciplerle çıkıldığı gibi eğer müsaitlik var ise fillerin sırtında da çıkabilirsiniz.
Amber kalesi ziyareti sonrasında, Jaipurun simgesi sayılan ve şair kral Sawai Pratap Singh tarafından inşa ettirilen Hawa Mahal Sarayını göreceksiniz.Pazar alanına bakan bu 5 katlı ve Petekli 953 adet pembe kumtaşı penceresi olan bina, kraliyet  ailesi hanımlarının kentin gündelik hayatını kimseye gözükmeden izlemeleri için yapılmıştır. Burada çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Jaipur’da görceğiniz önemli yerlerden biri de Şehir Sarayıdır.
İlk önce Mihrace Sawai Jai Singh tarafından inşa ettirilmeye başlanan ve daha sonra diğer hükümdarlar tarafaından yapılan ilavelerle bugünkü halini almıştır. Babür ve Rajpu mimarisinin karışımını yansıtmaktadır. Eski kraliyet ailesi hala sarayın bir bölümünde yaşamaktadır.
Ziyaretlerimizin devamında,1727-1734 yılları arasında Mihrace II Jai Singh tarafından yaptırılan astronomik aletlerin bir koleksiyonu olan Jantar Mantar’ı göreceksiniz.Bu şekilde farklı yerlerde beş adet tesis kurmuştur.Jaipur gözlemevi bunlardan en büyük ve en iyi korunan yerdir.
Otelde akşam yemeği ve geceleme.

19 Ağustos 2018       JAIPUR – KALKUTA-CRUISE

Otelde erken kahvaltıdan sonra havaalanına transfer ve saat 07:55de 6E207 sayılı sefer ile Kalküta’ya hareket. Saat 10:10da varış.
 Kalküta, Hindistanın batı eyaleti olan Bengalin başkentidir. İsminin anlamı, İngilizler  gelmeden önce üç Bengal köyünden biri olan Kolikatadan gelmektedir ve şehir Hoogly nehrinin doğu yakasında kurulmuştur.Bu şehir Doğu Hindistan’ın ticari, küitürel ve eğitim merkezidir. Burada bulunan liman Hindistan’ın en eski ve tek büyük nehir limanıdır.
Havaalanından nehir geminize transfer olup kabinleriniz yerleştikten sonra gemide öğle yemeğini aladıktan sonra şehri ve yerel pazarı keşfetmek için serbest zamanınız olacaktır. Akşamüstü Belure Math tapınağını ziyaret edeceksiniz ve daha sonra ateşden lambalar ışığında akşam dualarını yapan Hintlileri izleyeceksiniz. Gemide akşam yemeği ve geceleme.

20 Ağustos 2018        GANJ CRUISE

Sabah kahvaltınızı alırken gemi yola çıkacaktır. Nehir boyu güzel manzaralar eşliğinde yol alacaksınız. Kalküta’nın 40km kuzeyinde 5 adet Avrupa anıtı bulunmaktadır ki geminiz burada demirleyecektir.

Chandannagar; Kalküta’nın 35 km kuzeyinde bulunan eski bir Fransız  kolonisidir ,ismi muhtemelen yarım ay gibi eğilmiş Ganj nehrinin kıyı şeridi şeklinden almıştır.
Chandannagar 1673 yılında Fransızların bir ticaret merkezi kurmak için Bengal  Naibi İbrahim Handan aldıkları izin ile Hughli nehrinin sağ kıyısında  bir Fransız kolonisi olarak kuruldu. Bengal o zamanlar Babür İmparatorluğunun bir vilayeti idi.1688 yılında burası bir Fransız kolonisi halini aldı.1730 yılında ise Joseph François Dupleix kentin  valiliğine atandı.
Nehrin 1km boyunca yer alan sahilde birçok tarihi binalar yer almaktadır ve burası yöre halkının  ve turistlerin gezinti alanıdır .
Chandannagore Müzesi ve Enstitüsü:Bölgenin en eski müzelerinden biridir.Fransız antikalarından (Anglo-Fransız Savaşı'nda kullanılan toplar, 18. yüzyılın ahşap mobilyaları vb.) Bir araya getirilmiş olan bu koleksiyon, dünyanın herhangi bir yerinde bulmak zordur. Bu enstitü hala Fransızca dersler vermektedir.

Chandannagar’ın kutsal kalp kilisesi: Sahildeki gezinti yolunun yakınında bulunan kilise, Fransız mimar Jacques Duchatz tarafından tasarlandı ve 27 Ocak 1884 de ibadete açıldı, Fransız mimarisinin güzelliğini yansıtan bu kilise görmeye değerdir. Gemide öğle yemeğinden sonra Bandel-liman ziyareti.
Daha önce bu bölgede yaşayan Portekizler tarafından liman haline getirilen bu yerde 1660yıllarında yine Portekizler Kilise ve manastır inşa ettiler. Bu kilise Batı Bengaldeki en eski Hristiyan kiliselerinden biridir ve turistlerin çok ilgisini çekmektedir.
Akşam yemeği ve geceleme gemide.

21 Ağustos 2018        GANJ CRUISE

 

Gemide sabah kahvaltısı. Ambika Kalna olarak da bilinen Tanrıça Kali adına inşa edilen Kalna şehri ziyaret.
Burada Rajbari sarayı ve Shiva’ya ithaf edilen 108 adet tapınak bulunmaktadır.
Naiva Kailash  olarak da adlandırılan bu tapınaklar 1809 yılında iki daire  şeklinde inşa edilmiş olup 74 adedi bir dairede 34 adedi ise diğer dairededir. Orta yerden bakıldığı zaman tüm tapınaklar aynı zamanda görülebilmektedir. İlk yapılanlar beyaz mermer ve siyah taşlardan inşa edilmiştir daha sonrakiler ise sadece beyaz mermerden.

Gemide öğle yemeği. Öğleden sonra dokumacılığı ile ünlü Shantipur ziyareti.
Ünlü Bengal pamuğunun geleneksel olarak işlendiği ve birçok ürününü görüp satın alacağınız bu köy Bengalın ikinci büyük merkezidir. Gemide akşam yemeği ve geceleme.

22 Ağustos 2018        GANJ CRUISE

Gemide sabah kahvaltısı. Sabahleyin Mayapur’da ISKCON tapınağını ziyaret edeceksiniz.
1966 yılında New York’ta C.Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafından kurulan bu inancın tapınağı olup bu şahsı guru ve manevi usta olarak takip ettiler.Temel inançları  geleneksel seçkin Hindu kutsal metinlerine ,özellikle Bhagavad-gita'ya ve Śrīmad Bhāgavatam'a dayanmaktadır.Gemide öğle yemeği.Katia’da bir köy olan Matiari ziyareti. Bu köy metal eşyalar üreten bir köydür özellikler  gümüşten üretilen bilhassa dini amaçlı eşyaları görebilecek ve satın alabileceksiniz.

23 Ağustos 2018        GANJ CRUISE

Gemide sabah kahvaltısı. Bugün Bandel Kilisesini ziyaret edeceksiniz.
Bandel kilisesi olarak bilinen Holy Rosary Bazilikası, Hindistan'ın Batı Bengal'indeki en eski Hristiyan kiliselerinden biridir. Bandel'de yer alan ve 1599 yılında inşa edilen bu kilise, Nossa Senhora do Rosário'ya ithaf edilmiştir.Aynı zamanda Kalküta'nın Roma Katolik Başpiskoposuluğuna bağlı olan bir kilisedir. Batı Bengal'in yanı sıra Hindistan'daki en önemli tarihi kiliselerden biridir.

24 Ağustos 2018        GANJ CRUISE -KALKUTA-DELHI

Sabah kahvaltıdan sonra gemide ayrılış ve saat 13:05de 6E6616 sayılı sefer ile Kalkuta’dan Delhi’ye hareket. Yerel saatle 15:25’ de varışta 5*otelinize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

25 Ağustos 2018        DELHI

Otelde sabah kahvaltıdan sonra Delhi turumuz başlıyor.
DELHI - İki farklı dünyayı birbirine bağlayan bir kent. Bir zamanlar İslami Hindistan'ın başkenti olan Eski Delhi, dağınık ve müthiş camilerle kaplı dar şeritlerin bir labirentidir. Buna karşılık, İngiliz Raj'ın yarattığı imparatorluk şehri Yeni Delhi, geniş, ağaçlarla kaplı caddelerden ve ihtişamlı hükümet binalarından oluşur. Delhi yaklaşık bin yıldır birçok yöneticinin ve birçok imparatorluğun iktidar kolu olmuştur. Kent defalarca inşa edilmiş, yıkılmış ve burada yeniden inşa edilmiştir. İlginçtir, bir takım Delhi yöneticileri, önce yıkıcı olarak, daha sonra yaratıcılar olarak ikili bir rol oynadı.
Jama Mescidi :
Eski Delhi’de  bulunan bu cami 25.000 kişi kapasitesi ile Hindistan’ın en büyük camisidir.1644 yılında Babür İmparatoru Şah Cihan tarafında inşasına başlandı ,Tac Mahal ve Kızıl Kaleden sonra  bir servet akıtıldı.Mimari bir şaheser olan bu caminin üç büyük kapısı,dört  kulesi ve 40metre yüksekliğinde bir minaresi vardır.Kırmızı kumtaşından ve beyaz mermerden yapılmış olup namaz salonu kemerlerle koridorlara ayrılmıştır.

Rickshawla gezinti.
Jama mescidi çevresinde Paddy taksi olarak da adlandırılan  çekçeklerle bir gezinti yapacaksınız.Bu çekçekler şehri otomobillerin yarattığı hava kirliliğinden  koruduğu gibi aynı zamanda insanlara da  isthidam da yarattığı için Hindistan’ın önemli araçlarındandır.

Red Fort (Kırmızı Kale  dışından )

Yamuna nehrinin batı kıyısında 1638 yılında Şah Cihan tarafından inşasına başlandı.Kırmızı kumtaşından yapıldığı için bu adı almıştır.33 metre yüksekliğinde duvarlara sahip olan bu yapının içinde Davul evi,İnci Cami ,Kraliyet hamamları ve Renk Sarayı yer almaktadır.(Pazartesi günleri kapalıdır)

Raj Ghat

Yamuna nehri kıyısında ,Resmi olarak Mahatma Gandhi yolu olarak bilinen Ring Roadda yer alan bu anıt,Suikastdan bir gün sonra 31 Ocak 1948de Mahatma Gandhi’nin yakıldığı yeri gösteren siyah mermer platformdur.

Hindistan Kapısı

Hindistan kapısı ,Yeni Delhi'nin merkezinde 42 m yüksekliğinde bir kavşağın ortasındaki kemerli bir "Arc-de-Triumph" şeklindedir. Parisdekine  hemen hemen benzer şekilde, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu için savaşmak için hayatlarını kaybeden 70.000 Hint askerinin anısına yapılmıştır.Anıt, Afgan savaşında Kuzeybatı Sınırında öldürülen 13.516 İngiliz ve Hintli askerin ismini taşıyor. Amar Jawan Jyoti, kemer altında, 1971'deki Hint-Pakistan savaşında Hint silahlı kuvvetlerinin kayıplarını anmaktadır.

Yeni Delhi

Yeni Delhi, İngiliz sömürge mimarisini anımsatan resmi binalar ve çeşitli hükümet binaları barındırmaktadır.Baker tarafından tasarlanan Parlamento Binası, 173m çapında Rashtrapati Bhawan, Viceroy'un ikametgahı ve Lutyens tarafından tasarlanan şu anda Hindistan Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu gibi birkaçını  göreceksiniz.

Hümayun Türbesi

Humayun'un Mezarı muhtemelen zamanının en yenilikçi ve deneysel anıtlarından biridir ve bunlara Hint-İslam mimari stilleri hakimdir. Bu görkemli bahçe mezarı Hindistan'daki Babür mimarisinin ilk önemli örneğidir. 1565 yılında, Humayun'un ölümünden dokuz yıl sonra eşi dul Bega Begam tarafından yaptırılmıştır. Bahçe  duvarların içinde en dikkat çekici olan, çift kubbeli türbe ile su kanallarının birleştiği meydandır. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

26 Ağustos 2018         DELHI - ISTANBUL

Otelden saat 03:00de havaalanına transfer. Saat 06:15deTK717 sayılı sefer ile İstanbul’a hareket. Saat 10:30da varış ve gezimizin sonu .

 

    

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi