HİNDİSTAN’IN ÜÇ MÜCEVHERİ

M/V 5* DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE

 • DELHİ & GANJ NEHRİ & BOMBAY
 •  
 • 8 GECE 9 GÜN
 •  
 • KURBAN BAYRAMI
 • DELHİ(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA -MUMBAI(BOMBAY)(2)
 • THY İLE
 • TÜRKÇE REHBERLİ

 

 

HİNDİSTAN’IN ÜÇ MÜCEVHERİ

M/V 5* DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE

 • DELHİ & GANJ NEHRİ & BOMBAY
 •  
 • 8 GECE 9 GÜN
 •  
 • KURBAN BAYRAMI
 • DELHİ(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA -MUMBAI(BOMBAY)(2)
 • THY İLE
 • TÜRKÇE REHBERLİ
Tur Tarihleri : 1. 17.08.2018 - 26.08.2018
Fiyat : 3.699 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 6.2925 TL, EURO : 7.3680TL

M/V 5* DLX PARAMHAMSA GEMİSİ İLE
 
HİNDİSTAN’IN ÜÇ MÜCEVHERİ
DELHİ & GANJ NEHRİ & BOMBAY
 
17 AĞUSTOS – 26 AĞUSTOS   
 
8 GECE  9 GÜN
 
KURBAN BAYRAMI
 
 
DELHİ(2)-KALKUTA-GANJ CRUISE(5)-KALKUTA -MUMBAI(BOMBAY)(2)
 
17  Ağustos 2018    İSTANBUL – DELHİ
Atatürk havalimanı dış hatlar gidişte saat 20:15’de TK716 sayılı sefer ile hareket. Uçakta geceleme.
 
18 Ağustos 2018    DELHİ
Yerel saatle 04:35 de Delhi’ye varışta otele transfer ve yerleşme. Otelde sabah kahvaltıdan sonra Delhi turumuz başlıyor.
DELHI - İki farklı dünyayı birbirine bağlayan bir kent. Bir zamanlar İslami Hindistan'ın başkenti olan Eski Delhi, dağınık  ve müthiş camilerle kaplı dar şeritlerin bir labirentidir. Buna karşılık, İngiliz Raj'ın yarattığı imparatorluk şehri Yeni Delhi, geniş, ağaçlarla kaplı caddelerden ve ihtişamlı hükümet binalarından oluşur. Delhi yaklaşık bin yıldır birçok yöneticinin ve birçok imparatorluğun iktidar kolu olmuştur. Kent defalarca inşa edilmiş, yıkılmış ve burada yeniden inşa edilmiştir. İlginçtir, bir takım Delhi yöneticileri, önce yıkıcı olarak, daha sonra yaratıcılar olarak ikili bir rol oynadı.
Jama Mescidi :Eski Delhi’de  bulunan bu cami 25.000 kişi kapasitesi ile Hindistan’ın en büyük camisidir.1644 yılında Babür İmparatoru Şah Cihan tarafında inşasına başlandı ,Tac Mahal ve Kızıl Kaleden sonra  bir servet akıtıldı.Mimari bir şaheser olan bu caminin üç büyük kapısı,dört  kulesi ve 40metre yüksekliğinde bir minaresi vardır.Kırmızı kumtaşından ve beyaz mermerden yapılmış olup namaz salonu kemerlerle koridorlara ayrılmıştır.
 
Rickshawla gezinti.
Jama mescidi çevresinde Paddy taksi olarak da adlandırılan  çekçeklerle bir gezinti yapacaksınız.Bu çekçekler şehri otomobillerin yarattığı hava kirliliğinden  koruduğu gibi aynı zamanda insanlara da  isthidam de yarattığı için Hindistan’ın önemli araçlarındandır.
 
Red Fort (Kırmızı Kale  dışından )
Yamuna nehrinin batı kıyısında 1638 yılında Şah Cihan tarafından inşasına başlandı. Kırmızı kumtaşından yapıldığı için bu adı almıştır.33 metre yüksekliğinde duvarlara sahip olan bu yapının içinde Davul evi,İnci Cami,Kraliyet hamamları ve Renk Sarayı yer almaktadır.(Pazartesi günleri kapalıdır)
 
Raj Ghat
 
Yamuna nehri kıyısında ,Resmi olarak Mahatma Gandhi yolu olarak bilinen Ring Roadda yer alan bu anıt,Suikastdan bir gün sonra 31 Ocak 1948de Mahatma Gandhi’nin yakıldığı yeri gösteren siyah mermer platformdur.
 
Hindistan Kapısı
 
Hindistan kapısı ,Yeni Delhi'nin merkezinde 42 m yüksekliğinde bir kavşağın ortasındaki kemerli bir "Arc-de-Triumph" şeklindedir.Parisdekine  hemen hemen benzer şekilde, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu için savaşmak için hayatlarını kaybeden 70.000 Hint askerinin anısına yapılmıştır.Anıt, Afgan savaşında Kuzeybatı Sınırında öldürülen 13.516 İngiliz ve Hintli askerin ismini taşıyor. Amar Jawan Jyoti, kemer altında, 1971'deki Hint-Pakistan savaşında Hint silahlı kuvvetlerinin kayıplarını anmaktadır.
 
Yeni Delhi
 
Yeni Delhi, İngiliz sömürge mimarisini anımsatan resmi binalar ve çeşitli hükümet binaları barındırmaktadır.Baker tarafından tasarlanan Parlamento Binası, 173m çapında Rashtrapati Bhawan, Viceroy'un ikametgahı ve Lutyens tarafından tasarlanan şu anda Hindistan Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu gibi birkaçını  göreceksiniz.
 
Hümayun Türbesi
 
Humayun'un Mezarı muhtemelen zamanının en yenilikçi ve deneysel anıtlarından biridir ve bunlara Hint-İslam mimari stilleri hakimdir. Bu görkemli bahçe mezarı Hindistan'daki Moğol mimarisinin ilk önemli örneğidir. 1565 yılında, Humayun'un ölümünden dokuz yıl sonra eşi dul Bega Begam tarafından yaptırılmıştır.Bahçe  duvarların içinde en dikkat çekici olan, çift kubbeli türbe ile su kanallarının birleştiği meydandır. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
 
 
19 Ağustos 2018     DELHİ – KALKUTA -GANJ CRUISE
 
Sabah kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak Qutub Minar ziyareti için hareket.
 
1193 yılında Qutab-ud-din Aibak tarafında yaptırılan 73 metre yüksekliğinde bir kuledir. Beş katın her birinde çıkıntılı bir balkon vardır ve tabandan 15 metre yükseklikten başlayıp   kulenin üst noktasına 2,5metre kalaya kadar şeritler vardır. İlk üç katı kırmızı kumtaşından dördüncü ve beşinci katlar mermer ve kumtaşından yapılmıştır. Kulenin dibinde, Hindistan’da ilk yapılan Quwwat-ul-Islam camisi yer almaktadır. Caminin avlusunda 7metre yüksekliğinde bir demir direk bulunmaktadır ki  arkasında  durup ellerinizle çevrelersiniz dileklerinizin yerine geleceği söylenmektedir.
 
      Öğleden sonra havaalanına transfer ve saat 15:20de 6E786 sayılı sefer ile Kalküta’ya hareket. Saat 17:30da varış.
Kalküta, Hindistan’ın batı eyaleti olan Bengal’in başkentidir. İsminin anlamı, İngilizler gelmeden önce üç Bengal köyünden biri olan Kolikata’dan gelmektedir ve şehir Hoogly nehrinin doğu yakasında kurulmuştur. Bu şehir Doğu Hindistan’ın ticari, kültürel ve eğitim merkezidir. Burada bulunan liman Hindistan’ın en eski ve tek büyük nehir limanıdır.
Havaalanından nehir geminize transfer olup kabinleriniz yerleştikten sonra serbest zamanınızda şehri ve yerel pazarı keşfedebilirsiniz. Akşamüstü Belure Math tapınağını ziyaret edeceksiniz ve daha sonra ateşten lambalar ışığında akşam dualarını yapan Hintlileri izleyeceksiniz. Gemide akşam yemeği ve geceleme.
 
20 Ağustos 2018        GANJ CRUISE
Sabah kahvaltınızı alırken gemi yola çıkacaktır. Nehir boyu güzel manzaralar eşliğinde yol alacaksınız. Kalküta’nın 40km kuzeyinde 5 adet Avrupa anıtı bulunmaktadır ki geminiz burada demirleyecektir.
 
Chandannagar; Kalküta’nın 35 km kuzeyinde bulunan eski bir Fransız  kolonisidir, ismi muhtemelen yarım ay gibi eğilmiş Ganj nehrinin kıyı şeridi şeklinden almıştır.
Chandannagar 1673 yılında Fransızların bir ticaret merkezi kurmak için Bengal  Naibi İbrahim Handan aldıkları izin ile Hughli nehrinin sağ kıyısında  bir Fransız kolonisi olarak kuruldu. Bengal o zamanlar Babür İmparatorluğunun bir vilayeti idi.1688 yılında burası bir Fransız kolonisi halini aldı.1730 yılında ise Joseph François Dupleix kentin  valiliğine atandı.
Nehrin 1km boyunca yer alan sahilde birçok tarihi binalar yer almaktadır ve burası yöre halkının  ve turistlerin gezinti alanıdır .
Chandannagore Müzesi ve Enstitüsü: Bölgenin en eski müzelerinden biridir. Fransız antikalarından (Anglo-Fransız Savaşı'nda kullanılan toplar, 18. yüzyılın ahşap mobilyaları vb.) Bir araya getirilmiş olan bu koleksiyon, dünyanın herhangi bir yerinde bulmak zordur. Bu enstitü hala Fransızca dersler vermektedir.
 
Chandannagar’ın kutsal kalp kilisesi: Sahildeki gezinti yolunun yakınında bulunan kilise, Fransız mimar Jacques Duchatz tarafından tasarlandı ve 27 Ocak 18884 de ibadete açıldı, Fransız mimarisinin güzelliğini yansıtan bu kilise görmeye değerdir. Gemide öğle yemeğinden sonra Bandel-liman ziyareti.
Daha önce bu bölgede yaşayan Portekizler tarafından liman haline getirilen bu yerde 1660 yıllarında yine Portekizler Kilise ve manastır inşa ettiler. Bu kilise Batı Bengaldeki en eski Hristiyan kiliselerinden biridir ve turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Akşam yemeği ve geceleme gemide.
 
 
21 Ağustos 2018        GANJ CRUISE
Gemide sabah kahvaltısının ardından Ambika Kalna olarak da bilinen Tanrıça Kali adına inşa edilen Kalna şehri ziyareti.
Burada Rajbari sarayı ve Shiva’ya ithaf edilen 108 adet tapınak bulunmaktadır.
Naiva Kailash olarak da adlandırılan bu tapınaklar 1809 yılında iki daire şeklinde inşa edilmiş olup 74 adedi bir dairede 34 adedi ise diğer dairededir. Orta yerden bakıldığı zaman tüm tapınaklar aynı zamanda görülebilmektedir. İlk yapılanlar beyaz mermer ve siyah taşlardan inşa edilmiştir daha sonrakiler ise sadece beyaz mermerden.
 
Gemide öğle yemeği. Öğleden sonra dokumacılığı ile ünlü Shantipur ziyareti.
Ünlü Bengal pamuğunun geleneksel olarak işlendiği ve birçok ürününü görüp satın alacağınız bu köy Bengal’ın ikinci büyük merkezidir.
 
22 Ağustos 2018        GANJ CRUISE
Gemide sabah kahvaltısı. Sabahleyin Mayapur’da ISKCON tapınağını ziyaret edeceksiniz.
1966 yılında New York’ta C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafından kurulan bu inancın tapınağı olup bu şahsı guru ve manevi usta olarak takip ettiler. Temel inançları geleneksel seçkin Hindu kutsal metinlerine, özellikle Bhagavad-gita'ya ve Śrīmad Bhāgavatam'a dayanmaktadır.
 
Gemide öğle yemeği. Katia’da bir köy olan Matiari ziyareti. Bu köy metal eşyalar üreten bir köydür özellikler gümüşten üretilen bilhassa dini amaçlı eşyaları görebilecek ve satın alabileceksiniz.
 
23 Ağustos 2018        GANJ CRUISE
Gemide sabah kahvaltısı. Bugün Bandel Kilisesini ziyaret edeceksiniz.
Bandel kilisesi olarak bilinen Holy Rosary Bazilikası,Hindistan'ın Batı Bengal'indeki en eski Hristiyan kiliselerinden biridir. Bandel'de yer alan ve 1599 yılında inşa edilen bu kilise, Nossa Senhora do Rosário'ya ithaf edilmiştir. Aynı zamanda Kalküta'nın Roma Katolik Başpiskoposuluğuna bağlı olan bir kilisedir. Batı Bengal'in yanı sıra Hindistan'daki en önemli tarihi kiliselerden biridir.
 
24 Ağustos 2018        GANJ CRUISE -KALKUTA-MUMBAI(BOMBAY)
Sabah kahvaltıdan sonra gemide ayrılış ve saat 14:50 de 6E326 sayılı sefer ile Mumbai’ye hareket. Yerel saatle 17:30da varışta 5*otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
 
25 Ağustos 2018       MUMBAI(BOMBAY)
Otelde sabah kahvaltıdan sonra tur için hareket. Yeni adı ile Mumbai olan Bombay şehri için asla uyumayan şehir denir. Hindistan’ın modern yüzü olup Ekonominin ve sermayenin merkezidir.
 
Hindistan geçidi;
 
1911 yılında İngiltere Kralı George ve Kraliçe Mary’nin Hindistan’ı ziyareti şerefine yapılmış 26 metre yüksekliğinde bir anıttır. Hindistan’ı terk eden son İngiliz gemisi buradan hareket etmiştir.
 
Fil mağaraları;
 
Hindistan kapısına dokuz kilometre uzaklığında bulunan kayalara oyulmuş mağaralardır. Portekizler tarafından keşfedilmiş ve burada taştan fil heykelleri bulunmuştur. Burada ayrıca 6.yya ait olan tanrı Shiva ,Brahmayı temsil eden Vishnu  için üç başlı heykeli göreceksiniz.
 
 Deniz kıyısı 
1920'de inşa edilen Marine Drive, Nariman Noktasından Malabar Tepesi eteklerine kadar yer almakta olup, Arap Denizi kıyılarında da uzanmaktadır. Yol boyunca Chowpatty Plajı'ndan geçer. Mumbai'nin en popüler romantik yerlerinden biridir ve günbatımı doyumsuzdur.
 
Kamla Nehru Parkı
 
Malabar Tepesi'nin tepesinde yer alan Kamala Nehru Parkı, Bağımsız Hindistan'ın ilk Başbakanı olan Jawaharlal Nehru'nun karısı olan Kamla Nehru’nun adı verilmiştir.Muhteşem bir şehir olan Mumbai'nin panoramik manzarasını buradan görebilirsiniz.Bu tepe, Bollywood kenti Hindistan'ın en lüks  konutların bulunduğu semtdir.Park, yeşillik çevresinde ve bakımlı yeşil çimenler ile hoş bir yerdir.
 
Asmabahçe
Malabar Tepe'nin tepesinde, batı tarafında, Kamala Nehru Parkı'nın tam karşısında yer alan bu teraslı bahçeler; Ferozeshah Mehta Bahçeleri olarak da bilinir ve Arap Denizi'nin güzel günbatımı manzaralarını sunar.
 
Sessizlik Kulesi
 
Mumbai'de görülmesi gereken tuhaf bir yer, Sessizlik Kulesi'dir. Mumbai'de çok sayıda Parsi nüfusu vardır. Parsiler, ölülerini belirli açık alanlarda bırakılar ve akbabalar yerler, bu yerlere “Sessizlik Kuleleri” adı verilir. Bu belirli yerlere akbabalar ölüleri yemeye gelen "Sessizlik Kuleleri" adı verilir. Mumbai'nin Sessizlik Kuleleri bugün neredeyse kayboldu. Her yıl önemli miktarda turist çeken sadece bir avuç yer kalmıştır.
 
Mani Bhawan
Ülkenin Babası olan Mahatma Gandhi'ye adanmış bir anıt. 1917-1934 yılları arasında zaman zaman Man Bhavan diye adlandırılan No.19'da kalırdı. 1932'de burada tutuklanarak cezaevine götürüldü. Bina şimdi bir resim galerisi, 20.000 ciltlik bir araştırma kütüphanesi, bir film ve kayıt arşivi ve Mahatma'nın yaşamı üzerine bir dizi diorama içeriyor. Otelde akşam yemeği ve geceleme.

26 Ağustos 2018      MUMBAI(BOMBAY)-İSTANBUL
Saat 03:00’de havaalanına transfer. Saat 06:20’de TK721 sayılı sefer ile İstanbul’a hareket. Saat 10:35’de İstanbul’a varış ve gezimizin sonu.
 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi