Altın Post arayışı içindeki Jason ve Argotonotların, 23 yüzyıl önce Kolkhi’ye indiği gibi, bu yolculuk sizi, Gürcistan ve Ermenistan’ın uzak bölgelerine, Güney Kafkaslar’ın keşfine götürecek. Karadenizin subtropikal Gürcistan kıyılarından, bereketli vadilerdenYüksek Kafkasya’nın karlarla kaplı dağlarından geçecek, Sevan Gölü boyunca yürüyecek ve güneydoğu Ermenistan’da bulunan Ararat ovasına ulaşacaksınız. Zengin bir kültürel mirasa sahip bu iki ülke, dördüncü yüzyıldan itibaren Hristiyanlaştırılmış ve bir iman hamlesiyle olağanüstü kilise ve manastırlar inşa edilmiş. Tarihle ve geçilen bölgelerin efsaneleriyle bezenmiş, yaşayanların sıcak misafirperverliği ile süslenmiş vahşi bir güzelliğin manzaraları arasında benzersiz bir yolculuk sizleri bekliyor

 

Altın Post arayışı içindeki Jason ve Argotonotların, 23 yüzyıl önce Kolkhi’ye indiği gibi, bu yolculuk sizi, Gürcistan ve Ermenistan’ın uzak bölgelerine, Güney Kafkaslar’ın keşfine götürecek. Karadenizin subtropikal Gürcistan kıyılarından, bereketli vadilerdenYüksek Kafkasya’nın karlarla kaplı dağlarından geçecek, Sevan Gölü boyunca yürüyecek ve güneydoğu Ermenistan’da bulunan Ararat ovasına ulaşacaksınız. Zengin bir kültürel mirasa sahip bu iki ülke, dördüncü yüzyıldan itibaren Hristiyanlaştırılmış ve bir iman hamlesiyle olağanüstü kilise ve manastırlar inşa edilmiş. Tarihle ve geçilen bölgelerin efsaneleriyle bezenmiş, yaşayanların sıcak misafirperverliği ile süslenmiş vahşi bir güzelliğin manzaraları arasında benzersiz bir yolculuk sizleri bekliyor

Tur Tarihleri : 1. 15.06.2017 - 27.06.2017
Fiyat : 2.345 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Gürcistan'dan Ermenistan'a Güney Kafkasya
15 Haziran - 27 Haziran 2017

Avrupa’nın Asya ile buluştuğu Eski Sovyetler Birliği’nin hala az ziyaret edilen iki ülkesinin derinlemesine keşfi.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Gürcistan’ın Yukarı Svaneti yöresi, Bagrati Katedrali, Gelati Manastırı, Mtskheta ve Svetiskhoveli Katedralleri ile Ermenistan’ın Eçmiyazin Katedrali, Sanahin, Haghpat ve Geghard Manastırlarının olduğu bölgelerin ve sit alanlarının ziyareti.

Tiflis Devlet Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi gezisi..

Mestia Etnografya Müzesi Gezisi..

Dadiani Sarayı Gezisi. ..

Stalin Müzesi Gezisi..

Matenadaran, Eski Elyazmaları Araştırma Enstitüsünün Gezisi.

Yönetmen Paradjanov Müzesi Gezisi.

İyi konumlu ve yüksek standartlı otellerde konaklama (Etaplara bağlı olarak 3, 4 veya 5 yıldızlı, Mestia'da çok sempatik bir guest-house) .

Her zananki gibi tüm yemek ve turların programa dahil olduğu bir yolculuk .

TUR PROGRAMI

15 Haziran - Perşembe Istanbul – Batum

Türk Hava Yolları ile saat 16:20’de Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki önemli şehri ve limanı olan Batum’a uçuş. Batum, Gürcistan, Rus ve Türk karışımının etkileriyle özel bir atmosferi olan sıradışı bir şehirdir. Batum’a varışta karşılama ve otele transfer. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

16 Haziran - Cuma Batum - Mestia

Kafkas dağlarının altında gizlenmiş, Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum’un coğrafi konumu, Yunancada derin koy anlamına gelen Bathys Limen den türetilen adın bu şehre verilmesine neden olmuş. Kahvaltıdan sonra, şehir turu ve tüm dünyanın yanı sıra Karadeniz'in nefes kesen coğrafyalarından getirilen bitki ve çiçekleri görmek için Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret. Sonra efsanevi Colchis krallığının bölgesinden geçerek Gürcistan'ın kuzeybatısına doğru hareket. Yunan mitolojisine göre Colchis, Kral Aeetes ve kızı olan büyücü Medea’nın krallığı idi. Altın Post’u aramaya giden Jason ve Argonot’ların efsanesi burada doğmuş. Jason kendisine engelleri aşmak ve Altın Post'u ele geçirmek için yardım eden Medea ile orada tanışmış. Öğlen yemeği için, Mingrelya bölgesinin ana şehri ola Zugdidi'ye varış. Yemekten sonra, büyük bir vadinin dibinde olan Svaneti Bölgesindeki Büyük Kafkas Dağları'nın eteğinde yerleşik olan Mestia’ya doğru yola devam. Bu küçük şehre varışta kısa bir tur ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Haziran - Cumartesi Mestia - Ushguli - Mestia

Uzun sürelerden beri, iyi korunmuş Yüksek Svaneti bölgesi, Svaneti’nin simgesi olan kule-evlerin hakim olduğu, ortaçağ şehirlerinin olağanüstü görüntüsünü ile müthiş güzellikte dağ manzaraları sunmakta. Sabah, 2200 metre yükseklikteki Usguli Köyüne gitmek için 4x4 araçlarla hareket. Burası Avrupa'nın kalıcı olarak oturulan en yüksek şehridir. Svanların birçok kule-evleri ile tanınan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan bu köyde yerel halk, dünyadan uzak oldukları için, doğal çevre ile uyum içinde yaşamakta ve geleneksel yaşam tarzlarını ile geleneklerini devam ettirebilmekteler. Bu kuleler ortaçağda işgalcilere karşı savunma amaçlı inşa edilmiş olup Svaneti köylerinin tipik yapısını temsil etmekteler. Onikinci yüzyıldan kalma Lamaria Köyü ve Kilisesinin Gezilmesi. Usguli’de bir evde öğle yemeği. Mestia’ya geri dönüş ve Mestia Etnografya Müzesinin gezilmesi. Yaylaların ortasında kaybolmuş bu vakur müze, Svaneti kiliselerinin hazinelerini, muhteşem ikonalarını, süslü el yazmalarını ve Gürcü kültürel gelişiminin zirveye ulaştığı dönem olan Ortaçağdan kalma kutsal ve değerli objeleri barındırmakta. Akşam yemeği, şehirde yerel müzik dinleyeceğiniz bir restoranda. Geceleme Mestia’daki otelde.

18 Haziran - Pazar Mestia - Zougdidi - Kutaisi

Sabah, kahvaltıdan sonra, Svaneti’nin muhteşem manzaralarını dolu dolu seyrederek, dinginlik ve rehavetin terketmekte olduğumuz dağların sertliği ile kestiği Zugdidi’ye doğru iniş. Zugdidi’ye varış ve öğle yemeği. Daha sonra, Gürcü asaletinin sembolü Dadiani Sarayı gezisi. XIX. Yüzyıldaki Gürcü aristokrasisini anımsatan ve Dadiani ailesine ait binlerce eşya burada sergilenmekte. Gürcistan'ın ikinci büyük kenti ve eski başkenti olan Kutaisi’ye doğru yola devam. Varışta şehir ve Bagrati Katedrali gezileri. Akşam yemeği yerel bir restoranda, geceleme otelde.

19 Haziran - Pazartesi Koutaïssi - Guelati - Ouplistsikhe - Gori - Tiflis

Sabah, 1106 yılında Gürcistan Kralı IV. David tarafından kurulan Guelati Manastırını ziyaret. XII ile XVII. Yüzyıllar arasında yapılmış belli başlı binaları, zengin bir mozaik ve duvar resmi koleksiyonunu barındırır. Birleşik Gürcistan’ın ilk Kralı olan Bagrat III tarafından XI. Yüzyılda, Kutaissi şehrinde inşa edilmiş olan Bagrati Katedrali’nin gezilmesi. Bu yapı Ortaçağ Gürcü mimarisinin bir başyapıtı olarak kabul edilir. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Gürcistan’ın merkezinde yer alan Joseph Stalin’in doğum yeri olan Gori Şehrine doğru yola devam. Bahçesinde,Stalin’in doğduğu ev ve seyahat ettiği zırhlı vagonun bulunduğu Stalin Müzesinin ziyareti. Yerel bir restoranda öğlen yemeği. İpek Yolu üzerinde bulunan ve Milattan önce ilk binyıllık dönemden beri gelişen ve Kafkasyada’ki en eski insan yerleşimlerinden biri olan, antik mağara kenti Uplistsikhe’ye doğru yola devam. Burada mağaraları, şarap mahzenlerini (marani), geleneksel fırınları (thone), üç nefli bazilika, antik tiyatro ve tüneli görebilirsiniz. Gezi sonrası Tiflis'e hareket ve varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

20 Haziran - Salı Tiflis

Tiflis, XIX. Yüzyıla kadar pazar yerleriyle kervanların birbirine karıştığı bir Doğu şehriydi. 1801’de Rusya'nın Gürcistan’ı kendisine bağlamasıyla Avrupa’ya açılmaya başladı. Şehrin eski bölümü, kaldırım taşı döşeli ve virajlı sokaklarını ve ahşap balkonlu güzel evlerini günümüze kadar gayet iyi korumuş. Gün boyu, başkenti yaya olarak keşfediyoruz: Terası şehrin güzel bir panoramasına hakim, XIII. Yüzyıldan kalma Metekhi Kilisesi; şehrin en eski sinagogu; IV. Yüzyılda Colchide’de yaşamış ve Gürcistan'da hristiyanlığı yaymış olan Aziz Nino’nun kutsal emaneti Kutsal Haç’ın korunduğu, gürcü ulusal kimliğinin kutsal yeri olan, Sioni veya Assompsiyon Katedrali; V. Yüzyılın sonunda, Tiflis’in kurucusu Kral Vakhtang Gorgassali tarafından inşa ettirilmiş ve adını Antchi Manastırındaki bir ikonadan alan, Tiflis’in en eski kilisesi olan Antchiskhati bazilikası gezileri. Antchiskhati Bazilikası birçok kez hasar görmüş ve XV ve XVII. Yüzyıllarda da binaya eklemeler yapılmış. Daha sonra teleferikle Narikala Kalesine çıkarak şehrin panoramik görüntüsünün seyri. Şehre doğru eski evlerin ve kükürt banyolarının bulunduğu mahallelerden geri dönüş. Ardından, ulusal bir hazine olarak kabul edilen Tiflis Devlet Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesinin gezileri. Öğle yemeğinden sonra, adını ortaçağ gürcü şairi Rustaveli'den alan ana cadde boyunca yürüyüş. XIX. yüzyılda açılan bu cadde boyunca cepheleri çok güzel pekçok resmi devlet binasını, dini yapıları, içinde bir tiyatronun da bulunduğu Tiflis’in en büyük sinemasını ve güzel mağazaları görebilirsiniz. Şehir merkezinde serbest zaman. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

21 Haziran Çarşamba Tiflis - Misketa - Kazbegi

Sabah, kahvaltıdan sontra, Tiflis'e 20 km. mesafede bulunan, 337 yılında Hristiyanlığın Gürcistan’ın resmi dini ilan edildiği yer ve Milattan Önce III. Yüzyıldan, Milattan Sonra V. Yüzyıla kadar ülkenin başkenti olan Miskheta’ya hareket. Politik ve idari başkent Tiflis’e taşındıkdan sonra, Miskheta ülkenin ruhani ve önemli kültürel merkezlerinden biri olmaya devam etmiş. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve XI. Yüzyıldan kalma Svetiskhoveli Katedrali ile VI.Yüzyıldan kalma Jvari Kilisesi gezileri. Öğle yemeğinden sonra, yol üzerinde, bir baraj gölünün kıyısında bulunan, XVII.ci yüzyıldan kalma surlarla çevrili ve 2 kilise içeren bir mimari kompleks olan Ananuri’yi ziyaret. Daha sonra, Gürcü Jvari Geçidinden (2395 metre) geçen askeri yolu izleyerek Kazbegi için hareket. Adını, on dokuzuncu yüzyılda Gürcistan'ın Rusya tarafından ilhakı sırasında, Büyük Kafkasya'dan ülkeye bu yolla girmiş olan Rus ordularından alır. Görüş netliğinin rahat olduğu bir günde 5047 metre yükseklikteki, ebedi kar ile taçlandırılmış ve Kafkasya'nın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kazbek Dağı’nı görebiliceğiniz Kazbegi kasabasına varış. Alşam yemeği ve geceleme otelde.

22 Haziran Perşembe Kazgbegi - Tiflis

Sabah, kahvaltıdan sonra, XIV. Yüzyıldan kalma Trinity Guerguetie Kilisesi'ni ziyaret için 4x4 araçlarla hareket. Kazbek Dağının yamaçlarında, 2170 metre yükseklikte inşa edilen bu kilise, bölgenin en muhteşem anıtıdır. Daha sonra, bölgeye özel yün keçe imalathanesi gezisi. Öğle yemeği için Kazbegi’ye dönüş. Yemekten sonra Tiflis’e hareket. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

23 Haziran - Cuma Tiflis - Sadakhlo (sınır) - Sanahin - Sevan - Erivan

Kahvaltıdan sonra, Gürciastan ile Ermenistan arasındaki sınır kapısı olan Sadakhlo’ya hareket. Sınırda araç değişimi. Ermenistan’a giriş ve Lorri Bölgesi'ne doğru yolculuk. Öğlen yemeği yolda. Tumanyan Bölgesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Sanahin Manastır kompleksi ile müstahkem Haghpat Manastırı gezileri. Bu manastırlar X ile XIII yüzyıllar arasında inşaa edilmiş ve Ermeni Ortaçağ mimarisinin çarpıcı örneklerini temsil ederler. Bu manastırlar, edebiyat okulları olarak da, Ermenistan'da Ortaçağ edebiyatının gelişmesinde önemli bir rol oynamışlar. Sevan Gölü'ne doğru yola devam. Dünyanın en büyük dağ göllerinden biri olan Sevan 1900 mt yükselikte ve 1400 km2 ‘lik gerçek bir iç denizdir. Bir yarımada üzerinde yerleşik manastır kompleksinin ziyareti ve başkente doğru yola devam. XX. yüzyılın başlarında Erivan veya Yerivan, Rus İmparatorluğu'nun küçük bir merkeziydi. Ermenistan Cumhuriyetinin başkenti olarak, bugün yaklaşık 3 milyon nüfus barındırmakta. Erivan’a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği. Geceleme otelde.

24 Haziran - Cumartesi Erivan - Garni - Geghard - Matenadaran - Erivan

Sabah, tarihi VIII. Yüzyıla dayanan ama mimarisi ve şehir planlaması Sovyet döneminin izlerini taşıyan başkentin ziyareti. Hükümet Merkezinin, Dışişleri Bakanlığının, merkez postanenin, Ulusal Sanat Galerisinin ve şehrin diğer enteresan binalarının bulunduğu Cumhuriyet Meydanının keşfi. Daha sonra, Erivan’a 30 km uzaklıkta bulunan Garni şehrine doğru hareket. Ermenistan’ın helenistik akımlardan etkilenmeye başladığı MÖ IV. yüzyıla dayanan Garni antik kale kalıntılarını gördükten sonra I. Yüzyılda, Kral Tiridates tarafından yaptırılmış ve helenistik tarzda bir mimariye sahip olan Garni pagan tapınağının ziyareti. Geleneksel ermeni fırını “tonir” de lavaş ekmeğinin hazırlanmasını göreceğiniz bir evde öğle yemeği. Garni’nin Kuzeydoğusunda, Ortaçağ Ermeni mimarisinin muhteşem bir örneği olup UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve Ermenistan'ın en çekici ören yerlerinden biri olan Geghard Manastırı bulunmakta. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte VII veya VIII yüzyılda olduğu tahmin edilen bu önemli kompleksin keşfinden sonra, eski el yazıtları araştırma Enstitüsü Matenadaran’ın gezilmesi için Erivan’a geri dönüş. Bu etkileyici müze, eski ve ortaçağ Ermeni bilimleri ve kültürün hemen hemen her alanında ve tüm Avrupa, Ortadoğu ve Asya'dan gelen tarihi dökümanları barındıran 17.500 den fazla el yazmasına sahiptir. Aynı zamanda çok güzel bir şekilde bezenmiş pek çok incile de sahiptir. Akşam yemeği şehirdeki müzikli bir restoranda. Geceleme otelde.

25 Haziran Pazar Erivan - Ecmiyazin - Khor Virap - Noravank - Erivan

Kahvaltıdan sonra, hristiyanlığın Ermenistan'daki beşiği ve ermenilerin hac merkezi olan Ecmiyazin'e gitmek üzere hareket. Önce Zvartnots Tapınağı kalıntılarında mola, sonra da Zvartnots Tapınağı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, Ermenistan’ın en eski hristiyan yapısı olan Aziz Ecmiyazin katedrali'nin ziyareti. Bina ilk defa 303 yılında, Aziz Grégoire l'illuminateur tarafından mucizevi şekilde bir hastalıktan iyileştirilen Tiridate IV döneminde inşa edilmiş. Bu aziz, daha sonra Ermenistan'ın ilk Katolikosu ve Ermeni-Gregoryen kilisesi'nin yüce başkanı ilan edilmiş. Ardından, Erivan’ın 45 km güneyindeki bereketli Ararat bölgesinde yer alan Khor Virap Manastırı'na doğru hareket. Manastır, VII. Yüzyılda kurulmuş, XIII yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve 1225 yılında açılan üniversitesi sayesinde ünlü olmuştur. İncil’e göre Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer olan Ağrı Dağı’nın karşısında bulunmaktadır. Geziden sonra, Noravank’a doğru yola devam. Öğle yemeği molası. Bir IX. yüzyıl kilisesinin üzerine XII. yüzyılda inşaa edilen bu manastır büyük bir dini ve entelektüel merkez haline gelmiş. İsmi “yeni manastır” anlamına gelmekte. Doğanın ortasında, Erivan’a 122 km uzaklıkta, 1550 metre yükseklikte ve bir kayalığın kıyısında bulunmaktadır. Ana kilise olan Surb Karapet (Müjdeci Aziz John) kalker kayalıkların karşısında yer almakta. Geziden sonra başkente dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Haziran Pazartesi Erivan - Saghmossavank - Amberd - Erivan

Sabah, kahvaltıdan sonra Saghmossavank manastırına doğru hareket. Yol üzerinde, Ashtarak'da bulunan Karmravor Kilisesi'ni ziyaret. Daha sonra, Achtarak Boğazında, muhteşem bir manzaraya hakim olarak bulunan Saghmossavank ortaçağ manastırına varış. Eski bir inanca göre, bu manastırın ilk kilisesi inşa edildiğinde, keşişler 40 gün boyunca ilahiler söylemişler. Bu nedenle, burası İlahiler Manastırı diye anılır. Manastır ve Amberd Kalesi gezilerinden sonra Erivan'a geri dönüş ve Ünlü Ermeni sinemacı Paradjanov’un müze haline gelen evini ziyaret. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Haziran Salı Erivan - İstanbul

Sabah erken, havaalanına transfer. Saat 05.20 de Atlas Jet uçuşuyla İstanbul'a hareket. Saat 06.55 de İstanbul'a varış.

 

 

 

OTELLER

Batum: Divan Suites Batumi 5*

 

video thumbnail   video thumbnail    video thumbnail

Mestia: Hotel Kala

video thumbnail  video thumbnail   video thumbnail

Kutaissi: Boutique Hotel Argo 3*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Tiflis: Mercure Old town 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Erivan: Royal Plaza 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Kazbegi: Rooms Hotel Kazbegi 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

 

 
 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi