Bu seyahat sizi, çok az bilinen fakat şaşırtacak kadar zengin bir tarihi, kültürel ve doğal mirasa sahip, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan oluşan Baltık Ülkeleri’ne götürecek. Avrupa’nın kuzeydoğusunda ve Baltık Denizi’nin doğu kıyısında yer alan ve birbirinden farklı bir kimlik taşıyan bu ülkelerin başkentleri birer Dünya mirasıdır: üçünün en büyüğü olan Riga Art Nouveau’nun en önemli merkezlerinden biri; 2009 Avrupa kültür başkenti ilan edilen Vilnius çok güzel bir Barok şehir; ortaçağ dokusunu en iyi koruyan Tallinn ise en romantik kişiliğe sahip olandır. Kehribar Yolundaki bir doğa harikası olan Kuronian Yarımadası’na kadar giderek, Baltık kıyılarının bir başka yüzü ile tanışabilirsiniz.

Bu seyahat sizi, çok az bilinen fakat şaşırtacak kadar zengin bir tarihi, kültürel ve doğal mirasa sahip, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan oluşan Baltık Ülkeleri’ne götürecek. Avrupa’nın kuzeydoğusunda ve Baltık Denizi’nin doğu kıyısında yer alan ve birbirinden farklı bir kimlik taşıyan bu ülkelerin başkentleri birer Dünya mirasıdır: üçünün en büyüğü olan Riga Art Nouveau’nun en önemli merkezlerinden biri; 2009 Avrupa kültür başkenti ilan edilen Vilnius çok güzel bir Barok şehir; ortaçağ dokusunu en iyi koruyan Tallinn ise en romantik kişiliğe sahip olandır. Kehribar Yolundaki bir doğa harikası olan Kuronian Yarımadası’na kadar giderek, Baltık kıyılarının bir başka yüzü ile tanışabilirsiniz.

Tur Tarihleri : 1. 21.06.2017 - 28.06.2017
Fiyat : 1.895 EUR dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

Baltık Ülkelerinde Bahar Şenlikleri
21 Haziran – 28 Haziran 2017

 

Çok rahat ulaşım, konforlu ve iyi konumlu oteller ile kolay yapılabilecek bir yolculuk. Bu seyahat özellikle Haziran ayında ışığı, hayatı, yazı ve doğa’yı simgeleyen “midsummer” kutlamalarına denk gelecek şekilde programlandı. Tüm Dünyanın Renkleri Seyahatleri’nde olduğu gibi hiç bir extraya gerek duymayacağınız bir yolculuk.

TUR PROGRAMI

21 Haziran - Çarşamba İstanbul - Riga - Siauliai - Klaipeda

Türk Hava Yolları ile saat 07:50’de hareketle saat 10:45’te Letonya'nın başkenti ve Baltıkların en büyük kenti Riga’ya varış. Karşılamadan sonra, Letonya'nın güneyindeki Litvanya’ya doğru yola çıkış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Riga’ya 80 km uzaklıkta bulunan Rundale Sarayı’nı ziyaret. Ünlü İtalyan mimar Rastrelli tarafından Curland dükü için yapılan yazlık saray, Letonya’da Barok ve Rokoko mimarisinin en görkemli örneğidir. Litvanya sınırını geçtikten sonra Siauliai’de bulunan ve hayret uyandırıcı bir görüntü sergileyen, binlerce haçın yükseldiği Haçlar Tepesi’nde gezi. Daha sonra, dünyanın en büyük kehribar rezervlerinin bulunduğu Baltık Denizi’nin kıyılarına doğru yolculuk. Hitler tarafından 1939’da Reich’a eklenen Litvanya’nın tek büyük limanı Klaipeda’ya varış. Eberhardt von Sein’ın 1252’de inşa ettirdiği Memelburg Kalesi’nin adını alan ve Alman etkileri taşıyan eski Memel’de panoramik şehir turu: tarihi şehir merkezi, şair Simon Dach’ın heykelinin bulunduğu Tiyatro Meydanı, neo-gotik postane binası. Gezinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

22 Haziran - Perşembe Klaipeda - Palanga - Kuronian Yarımadası - Nida – Kaunas

Sabah, yayaların gezmek için kullandıkları 470 metrelik bir tahta iskelenin bulunduğu, deniz kıyısındaki meşhur bir termal tatil beldesi olan Palanga’yı gezmek üzere hareket. Botanik bahçesine dönüştürülen Kont Tyszkiewicz Sarayı’nın bahçeleri gezisi. Ardından, Klaipeda’dan feribotla Kuronian Lagonu’nu 15 dakikada geçerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Kuronian yarımadasına varış ve Neringa Millî Parkı’nın keşfi. Bu gezi esnasında uzunluğu 98 kilometre olan ve genişliği 0,4 ila 4 kilometre arasında değişen Kuronian Yarımadası’nda nefes kesen kum tepeleri; XIX. yuzyılın ortasında 2000 tondan fazla kehribarın denizden toplandığı balıkçı köyü Juodkrante ve efsanevi pagan şahsiyetlerin betimlediği çok sayıdaki ilginç tahta heykellerin sergilendiği “Cadılar Tepesi” nde yürüyüş. Daha sonra, kehribar galerileri ve hediyelik eşyaları dükkanlarının bulunduğu Nida’ya doğru yola devam. Nida’da, 1929 yılında Edebiyat Nobel ödüllü Alman yazar Thomas Mann’ın yazlık evi gezisi. Kuronian Lagonu’nun güzel görüntülerine hakim Altın Kum Tepeleri’ni gezdikten ve öğle yemeğinden sonra, anakaraya dönüş ve Litvanya’nın ikinci büyük şehri Kaunas’a doğru yola devam. Nemunas ile Neris nehirlerinin birleştikleri stratejik bir yerde XI. yüzyılda kale çevresinde kurulan ve iyi korunmuş olan Kaunas’a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

23 Haziran - Cuma Kaunas - Vilnius

Kahvaltının ardından, I. Dünya Savaşı sonrasında Polonya’nın Vilnius’u işgal etmesi sırasında 19 yıl geçici başkentlik görevi yapmış olan Kaunas tarihi merkezinin keşfi. Daha sonra, XIV. yüzyılda Büyük Dük Gediminas’ın buraya yerleşmesiyle yeni başkent ünvanına kavuşan Vilnius’a hareket. Vilnius Baltık başkentlerinden en küçüğü olmasına karşın en hareketli ve tarihi açıdan da en zenginidir. Büyük Dük Gediminas’ın torunu Jogaila’nın, Polonya Kraliçesi Jadwiga’yla evlenmesiyle iki ülke birleşmiş ve sonraki yüzyıllarda Vilnius altın çağını yaşamıştır. 1795’de Rus’ların eline geçen Litvanya, 1991’de Sovyetler Birliğinden ilk ayrılan Baltık cumhuriyeti olur. Vilnius’a varışı takiben, yürüyerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Vilnius şehri turu: Barok sanatının mücevheri Aziz Piyer ve Paulus Kilisesi; Şafak Kapısı ve Şafak Şapeli; Aziz Anne Kilisesi; XVIII. yüzyılda yeniden Barok stilinde inşa edilen Litvanya Büyük Dükleri’nin taç giydikleri Katedral; Belediye Meydanı; yayalara ayrılmış Pilies Caddesi ve ucundaki 1579’da kurulan ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Vilnius Üniversitesi’nin görkemli binaları görülecek yerler arasında. Başkentin en güzel manzaralarını sunan Gediminas Kalesi’ne fünikülerle çıkış. Öğle yemeği yerel bir restoranda geziler esmasında. Gezinin ardından otele yerleşme. Midsummer kutlamaları etkinliklerinden önce dilediğiniz gibi gezebilmeniz için serbest zaman.
Yerel bir restoranda, folklorik gösteriler eşliğinde yenecek akşam yemeğinden sonra “Midsummer” kutlamaları şenlikleri izlemek için hareket. Geceleme otelde.

24 Haziran - Cumartesi Vilnius - Trakai - Riga

Sabah, Vilnius’dan 28 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1323 yılına kadar Litvanya Büyük Dükalığı’nın ilk başkenti olan Trakai’ya doğru yola çıkış. Litvanyalıların hafta sonları ve yaz tatillerinde akın akın geldikleri, masalsı görüntüsü ile ülkenin simgesi haline dönüşen Trakai’ya varışı takiben Galve Gölü’nde de kısa bir tekne gezisi. Ardından, XV. yüzyılda Galve Gölü’nün küçük bir adasının büyüleyici bir konumunda inşa edilen, Litvanya’nın en tanınmış kalesinin gezisi. Kırmızı tuğlalarla yapılmış müstahkem kale, yüzyıllar boyunca hem savunma amacıyla hem de Litvanya Büyük Dükleri’nin konutu olarak kullanılmış. Akabinde, Trakai'nin en belirleyici özelliklerinden biri de Litvanya’nın en küçük azınlık grubu olan ve kendilerine has Kıpçak Türkçesi’ni konuşan Karaimlerin XIV. yüzyıldan beri burada yaşamaları. Trakai şehir turu esnasında Karaimlerin kültürü ile tanışma. “Kıbın” adı verilen Karaimler’e ait geleneksel börek çeşitlerini tadacağınız öğle yemeğinin ardından, yemyeşil orman manzarası eşliğinde, Baltık Denizi’ne dökülen ülkenin en büyük nehri Daugava’nın iki yakasında gelişmiş, Baltıkların en büyük kenti Riga’ya hareket. Akşamüstü, ortaçağda kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlı Teuton Şövalyeleri tarafından kurulan Letonya başkentine Riga’ya varış ve şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Haziran - Pazar Riga

Sabah, 1201 yılında Daugava Nehri’nin kıyısında kurulmuş ve 2001’de kentin kuruluşunun 800. yılı vesilesiyle gösterişli bir biçimde restore edilmiş olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan eski “Hanseatik” şehrinin yürüyerek gezilmesi. Riga, Baltık ve Kuzey Denizi’nin çevresindeki ticari birlikteliği ile tanınmış Hansa Birliği’nine bağlıydı. Almanlar, Polonyalılar, İsveçliler, Ruslar, Naziler ve 1991’e kadar tekrar Ruslar tarafından ele geçirilmiş olan Riga’nın son derece hareketli bir geçmişi vardır. Gezi esnasında Livonya tarikatı Kalesi, Dome Meydanı’nda yükselen ihtişamlı Azize Meryem Dome Katedrali, Aziz Piyer Kilisesi, 15. yüzyıldan kalma Riga’nın en eski evleri olan Üç Biraderler, İsveç Kapısı, Barut Kulesi, Özgürlük Anıtı, Büyük Lonca ve hemen yanında Küçük Lonca binaları gibi tarihi şehrin önemli yapılarının görülmesi. Gezi esnasında, Sovyet işgalinin izlerinin henüz silememiş olduğunun işareti, KGB Müzesi’ni ziyaret. Riga’nın kent merkezi, her üç binadan birinin zarif dekoratif süslemeleriyle ön plana çıktığı XX. yüzyılın başına özgü Art Nouveau stilinin en güzel örneklerini sergilemekte. Aralarında ünlü Rus mimar Mikhail Eisenstein’ın imzasını taşıyan birçok Art Nouveau-Jugendstil yapının bulunduğu Elisabetes ve Alberta sokaklarının keşfi. Art Nouveau Müzesi’ni ziyaret. Öğleden sonra, 1930 lerde inşa edilen eski Zeppelin ambarlarında kurulan Riga merkez pazarı gezisinin ardından, Riga’yı dilediğiniz gibi keşfetmek için serbest zaman. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

26 Haziran - Pazartesi Riga - Sigulda - Parnü - Tallinn

Sabah, ülkenin iç kısımlarındaki Letonya’nın en önemli milli parkı Gauja’ya hareket. Mağaraları ve ortaçağ yapıları ile tanınan Gauja Nehri’nin kıyısında ki Sigulda’ya varış. Bu pitoresk kasaba ve XIII. yüzyılın başında kırmızı tuğlalarla inşa edilen ve ormana hakim bir konumda bulunan ve eski yerel Livonya dilinde “tanrıların bahçesi” anlamına gelen Turaida Kalesi gezileri. 

Estonya sınırını geçtikten sonra, Baltık Denizi’nin uzun kumsallarını takip ederek, bir zamanlar çarların seçkin uğrak yeri ve Estonya'nın gözde tatil beldesi olan Parnü’ya hareket. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, bu güzel kasabanın keşfi. Serbest zamanın ardından, seyahatin en kuzey noktası olan, Finlandiya Körfezi’nin güney kıyısındaki Tallinn’e doğru yola devam. Akşamüstü, Estonya’nın küçük, şirin başkenti Tallinn’e varış. “Şarkı Söyleme Devrimi” ile anılan Estonya, 20 Ağustos 1991 tarihinde, üç Baltık ülkesi arasında Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan eden ilk ülkedir. Şehir merkezindeki otelimize yerleşmenin ardından, yerel rehber eşliğinde tarihî şehrin merkezinde yürüyüş. Akşam yemeği tipik bir tavernada. Geceleme otelde.

27 Haziran - Salı Tallinn

Kahvaltının ardından, Tallinn’in keşfi: Baltık ve Kuzey ülkelerin arasında gotik mimarisinin en güzel örneklerine sahip olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış Tallinn şehrinin tarihi mahallelerinin keşfi. Yürüyerek yapılacak masal diyarı atmosferinde ki bu şehir turu esnasında bugün Parlamento olan Toompea Kalesi surları, Dome Katedrali, görkemli Rus Ortodoks Alexander Nevskij Katedrali, XV. yüzyılda inşa edilen Belediye Sarayı Meydanı, tüccarların evleri, zanaatların ve ticaret loncalarının bulunduğu binalar görülecek yerler arasında. 
Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından şehir turuna devam. Cumhurbaşkanı Sarayı, Kumu Sanat müzesi, Şarkı Festivali Alanı, Pirita mahallesindeki St Bridget Manastırı, yat limanı ve Olimpiyat Regatta merkezi... Gezi sırasında Kadriorg Parkı ve zarif Kadriorg Sarayı’nı ziyaret. Tarihi şehrin Arnavut kaldırımı ile döşenmiş dar, dolambaçlı sokaklarında istediğiniz gibi dolaşabilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği folklorik gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

28 Haziran - Çarşamba Tallinn - İstanbul

Serbest zamanın ardından havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 12:10’da hareketle saat 15:30’da varış.

OTELLER

Tallinn: Radisson Blu Olumpia 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Riga: Radisson Blu Latvija 4*

video thumbnail    video thumbnail    video thumbnail

Klapeida: Amberton Klaipeda 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Kaunas: Europa Royale 4*

video thumbnail   video thumbnail   video thumbnail

Vilnius: Ramada Vilnius 4*

 

video thumbnail    video thumbnail    video thumbnail

 

 

 

 

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi