HİNDİSTAN ve RENKLERİ

 

JAIPUR – AGRA – DELHI

 

08 Şubat - 14 Şubat 2019

 

06 GECE  07 GÜN

Eski Delhi gezisinde Rickshaw binişi

 Jaipur’da Amber Kalesine fil/jeep ile çıkış.

Programda belirtilen gezilerde görülecek müze, saray ve ören yer girişleri.

 

 

HİNDİSTAN ve RENKLERİ

 

JAIPUR – AGRA – DELHI

 

08 Şubat - 14 Şubat 2019

 

06 GECE  07 GÜN

Eski Delhi gezisinde Rickshaw binişi

 Jaipur’da Amber Kalesine fil/jeep ile çıkış.

Programda belirtilen gezilerde görülecek müze, saray ve ören yer girişleri.

 

Tur Tarihleri : 1. 08.03.2019 - 15.03.2019
Fiyat : 959 USD dan başlayan fiyatlar
USD: 5.2775 TL, EURO : 5.9531TL

HİNDİSTAN ve RENKLERİ

JAIPUR – AGRA – DELHI

08 Mart - 14 Mart 2019

06 GECE- 07 GÜN

Gruplarınız için özel tarih ve seyahat hazırlayabiliriz

 

01.Gün :     İzmir - İstanbul - Delhi 

Adnan Menderes Havaalanından 17:20 ile , İstanbul Atatürk Havaalanından'dan Delhi'ye 20:55 'de hareket.

02.Gün :     Delhi – Jaipur    

Delhi’ye varış ve araçla Jaipur’a geçiş

Jaipur’a varış ve otele yerleşme

Akşam yemeği ve konaklama otelde

Sabah Delhi havaalanına varış ve karşılanmanızın ardından aracımızla ortalama 5 saat sürecek kara yolculuğu ile Jaipur’a gidiyoruz. Otele varış ve yerleşme sonrasında dinlenmeniz için serbest zaman.

Akşamüzeri ritüle ve ayinleri izlemek üzere tapınak ziyareti yapacağız.

Akşam yemeği ve konaklama otelinizde

03. Gün :    Jaipur

Otelde kahvaltı

Sabah Amber Kalesine fillerle (veya jeep ile) çıkış

Öğleden sonra Jaipur şehir gezisi

Akşam yemeği ve konaklama otelde

Otelimizdeki kahvaltı sonrası Jaipur’a 11 km uzaklıktaki Amber Kalesi ziyareti için yola çıkıyoruz. Amber Kalesi aşağısında Maota Gölü bulunan Rajput mimarisinin en ihtişamlı örneğidir. Kaleye fillerle çıkıyoruz. İç kısmında Kraliyet salonları; fildişi aynalar,  zarif duvar resimleri ve cam işçilikleri ile donatılmıştır. 

(Amber Kalesine çıkmak için sınırlı sayıda fil olduğundan ve her file sadece

2 kişi bindiğinden dolayı uzun bekleme süresi olabiliyor bu gibi durumlarda kaleye jeep ile çıkılabilir)

Öğleden sonra Şehir Sarayı Müzesi’nde geleneksel Rajasthan ve Moğol sanatından örneklerini göreceğiz. Müzede kraliyet kıyafetleri, halılar, eski silahlar, mahkeme ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği minyatürler, ve porselenler görülebilir. Şehrin kurucusu Sawai Jai Singh ve kentin en görkemli mimarisi, sanat ve zanaat yapısı hakkında bilgiler verir.

Kraliyet ailesi hala sarayda yaşamaktadır.

Sawai Jai Singh tarafından yaptırılmış olan Hindistan’daki 5 gözlem evinden en meşhur olanı MS  1728’da inşa edilmiş Jantar Mantar (gözlemevi) City Palace’ın karşısında yer alır. Kralın astronomi ve numeroloji tutkusundan taştan yontulmuş astronomik aletlerden oluşturmuş olduğu koleksiyonu günümüze kadar kendini korumuştur. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan pembe renkteki Hawa Mahal (rüzgar sarayı) fotoğraf molamızdan sonra

Gezimizin sonunda “bulunmaz Hint kumaşı”nı görmek üzere tekstil atölyesine gidip hala kullanılmakta olan el baskı tekniği göreceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

04. Gün :       Jaipur - Agra    

(Araçla ortalama 5 saat )

Kahvaltı otelimizde

Agra’ya yola çıkış

Agra Kalesi gezisi

Akşam yemeği ve geceleme otelde

Sabah oteldeki kahvaltı sonrası ortalama 5 saat sürecek olan Agra yolculuğumuza başlıyoruz.

Önce Moğol egemenliğindeki başkent olan Agra, bugün Moğol kralı Şah Cihan tarafından eşi Kraliçe Mümtaz Şah için yaptırdığı Taj Mahal ile dünyaca tanınmaktadır.

Agra’ya varışımdan sonraUnesco Dünya Mirası Listesinde yer alana Agra Kalesini gezeceğiz. Ekber tarafından 1565 yılında yapılmaya başlanmış ve çeşitli eklerin inşasıyla Şah Cihan tarafından bitirilmiştir. Kale, önceleri askeri amaçlı olarak yapılmışsa da Şah Cihan burayı bir saray olarak kullanmıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Şah Cihan, yaşamının son günlerinde büyük oğlu Âlemgir tarafından buraya hapsedilmiş ve penceresi Tac Mahal’e bakan bir odada ölmüştür.

Kalenin çevresi 2.5 km. uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki duvarlarla koruma altına alınmıştır. Kaleye, bir duvarı Yamuna nehrinin kıyısında bulunduğu için sadece güneyindeki Amar Singh Kapısından girilebilir. Kalede, geceleri ses ve ışık gösterileri yapılmaktadır.

Agra Kalesi gezimizden sonra otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

Taj Mahal Cuma günleri kapalıdır

05. Gün :     Agra - Delhi   

Taj Mahal’de gün doğumu  Taj Mahal Cuma günleri kapalıdır

Otelde kahvaltı.

Delhi’ye transfer.

Delhi’ye varış ve otele giriş.

Akşam yemeği ve konaklama otelde

Gün 2de doğumunda bir başka ihtişamlı gözüken Taj Mahal ‘i geziyoruz..

1983’de Unesco Dünya Mirası Listesine alınan Taj Mahal, 1631 yılında inşası başlamış, 20.000 kişi tarafından 22 yılda tamamlanmıştır. Mimarı Ustad Ahamed Lahori olduğu söylenir. Aynı eserden bir daha yapamaması için mimarın elleri kesilmiş ve gözleri kör edilmiştir diye rivayetlerde bulunaktadır.  Şair Abu Talıb Kalım , bu muhteşem eserin sanatını yüceltmek adına Kuran-ı Kerim’den de alınan ayetler yazmıştır. Mermer taşlardan oyma çiçeklerle bezenmiştir. Şah Cihan’ın simetri tutkusu nedeniyle, ziyaretçilerde yansıma hissi uyandırır.

Taj Mahal gezimizden sonra otobüsümüz ile otele kahvaltı için geri dönüyoruz.

Kahvaltıdan sonra Delhi’ye gitmek üzere yola çıkıyoruz. Delhi’ye varış ve  otele yerleşme.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

***Akşam dileyen misafirlerimizle Bollywood şova gidebiliriz.23 Eylül 2010’da 110 kişilik ekiplebaşlayan ve Nautanki Mahal Tiyatrosunda sergilenmekte olan muhteşem Bollywood Dans şovu Zangoora 2013de kdrosunu 250 kişiye çıkartmış ve 1000 den fazla gösteri sergilenmiştir. Çingene Prensin hikayesinin anlatıldığı gösteriden sonra geceleme otelimizde.

06.Gün :      Delhi

Kahvaltı otelimizde

Tam gün Delhi şehir turu

Eski Delhi’de Rickshaw binişi

Akşam yemeği yemeği ve geceleme oteldeSabah kahvaltısından sonra tüm gün Eski ve Yeni Delhi şehir turuna çıkıyoruz. İlk önce 1648 yılında Moğol imparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmış olan ve Şah Cihan’ın gücünü ve zerafetini sembolize eden Kızıl Kaleyi dışarıdan görerek Hindistan’ın en büyük Camii Jama Masjid’i ziyaret edeceğiz. Sonrasında 3 tekerlekli rikşalarla farklı bir macera yaşayacağımız Chandni Chowk’un dar sokaklarına gireceğiz. Burası eski şehrin en renkli pazarı olup eski Delhi’nin ticaret merkezidir. Bu kalabalık merkezin içinde 3 Tekerlekli bir bisikletle gezi sizleri bekliyor. Daha sonra. Hindistan’ın ulusal babası olan, 1948‘de Nathuram Godse tarafından öldürülen MAHATMA GANDHI’nin anıtsal mezarının bulunduğu Raj Ghat parkını gezeceğiz. Her Cuma burada anıtsal bir tören yapılmaktadır. Hindistan’ın ilk başbakanı olan Jawahar Lal Nehru’nun mezarı da anıt mezarın kuzeyinde bulunmaktadır.

 

Gezimizin devamında Qutub-ud-Din Aibek tarafından  1199 yılında yaptırılmış olan 73mt. yüksekliğindeki Qutab Minaresi; kırmızı kum taşından yapılmış olan minare içinde bir iskelet yapı olmadan kendi kendine ayakta durabilen dünyanın en yüksek tuğladan yapılma kulesi.  UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Daha sonra içinde sürekli ilahilerin okunduğu, altın kubbeli binası ve binayı çevreleyen havuzu ile dingin ve huzurlu bir atmosfer yaratılan Bangla Sahib Tapınağı; elleriyle irmik helvası dağıtan görevlileri, ilginç kıyafetli insanları ve genel adetleriyle ilgi çekici bir Sih Tapınağıdır. Adetleri Müslümanlara oldukça benzeyen Sihlerin tapınakları hem çok huzurlu hem de her an canlı. İçeri çıplak ayakla giriliyor ama hiç merak etmeyin, Sihler hijyen konusunda aşırı titizlikleriyle biliniyor. Girişte erkek, kadın fark etmez başınızı bağlamanız gerekiyor, o yüzden yanınızda ufak bir örtü bulundurmanız iyi olabilir.

Aracımızla resmi cadde olan Rajpath boyunca gezecek, heybetli Hindistan kapısı Yeni Delhi ‘nin ortasında, 42 metre yüksekliğinde ve kavşakta yer alır. Fransız Savaş anıtının bir benzeridir. Parlemento Binası göreceğimiz yerler arasındadır. Hindistan kapısından (India Gate) geçeceğiz. Hindistan kapısı Yeni Delhi ‘nin ortasında, 42 metre yüksekliğinde ve kavşakta yer alır. Fransız Savaş anıtının bir benzeridir.

Gezimiz sonrası yerel bir ailenin evine gidiyoruz ve Hint Yemeği yapmayı öğreniyoruz.

Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün :    Delhi - İstanbul

Havaalanına transfer 

Uçak saatine uygun olarak havaalanına transfer oluyoruz.

NOT – Programda belirtilen kara yolu yolculuk  süreleri ortalama olup, hava ve yol şartlarına göre farklılık gösterebilir.

  4* - 5* OTELLER

Şehir

 5* Oteller

Oda kategorisi

Gece

Jaipur

RADISSON CITY CENTER

DELUXE ROOM

2

Agra

SAROVAR CRYSTAL

DELUXE ROOM

1

Delhi

RADISSON BLU PASCHIM VIHAR

SUPERIOR ROOM

2

  

© 2016 Vispo Travel. All rights reserved

Content
Tur Ara
Fiyata Göre
Tur tipi
Anahtar Kelime
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi